ועדת בדיקה שמינה ברק ממליצה לעגן בחוק את שידור החסויות בגלי צה"ל

שר הביטחון מינה אתמול את קצין החינוך הראשי למפקד התחנה הזמני במקום יצחק טוניק שהודח, עד שהוא יבחר מפקד חדש לתחנה

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ

משרד הביטחון בוחן את יישום מסקנות ועדת הבדיקה לתחנת הרדיו הצבאית גלי צה"ל. מסקנות הוועדה, שהוקמה בחודש יולי בעקבות משבר החסויות בתחנה, הונחו לפני כחודש ועד כה לא פורסמו. בראש הוועדה עמד האלוף במיל' דני יתום והחברים בה היו תא"ל במיל', רון כתרי, תא"ל במיל' ד"ר מולי בן צבי, תא"ל במיל' אורית אדאטו וד"ר רונן הופמן. מסקנותיהם נגעו לפיקוח על התחנה, מינוי המפקד ושאלת החסויות ותשדירי השירות שהיא משדרת.

כזכור, בחודש יולי האחרון נקלעה התחנה למשבר כאשר תוקף הוראת השעה המאפשרת לה לשדר חסויות ותשדירי שירות פג וחלק ניכר מתקציבה עמד בסכנה. הוראת השעה הוארכה לבסוף, אולם במעמד האישור בממשלה, הודיע השר ברק על כוונתו לבחון את הנושא באמצעות ועדה. ההודעה עוררה בזמנו חשש רב בתחנה מפני הצרת צעדיה ואפילו ביטולה. ל"הארץ" נודע כי בשבועות האחרונים הסתיימה עבודת הוועדה, שכללה פגישות וראיונות עם מפקדי התחנה בעבר ובהווה, דוברי צה"ל במיל' ואנשי רשות השידור, הגוף הקבוע בחוק כמפקח על התחנה. בראש המסקנות נמצאת המלצה לעגן את הוראת השעה המסדירה את שידור החסויות בחקיקה קבועה.

חלק מרכזי בעבודת הוועדה נגע לשאלת הפיקוח על התחנה. החוק מגדיר כי על חלקם האזרחי של השידורים תפקח רשות השידור. אמש הסביר יתום ל"הארץ" כי הוועדה המליצה להשאיר את המצב על כנו, בתוספת של שתי ועדות משנה: האחת בתוך רשות השידור שתעסוק בפיקוח באופן קבוע והשנייה שתעסוק בפיקוח על שידורי החסויות ותשדירי שירות. כן הומלץ על אימוץ מסמך קיים המסדיר את הכללים שעל פיהם תפקח רשות השידור על התחנה.

חלק נוסף במסקנות עסק בהליך מינויו של מפקד לתחנה. על פי ההמלצה, ועדת איתור תבצע סינון של מועמדים לתפקיד ותגיש לשר רשימה של שלושה מועמדים לפחות. עוד נקבע כי הקדנציה של מפקד התחנה תנוע בין ארבע לחמש שנים, ולא כפי שנהוג כיום, כאשר על משך הקדנציה מחליט השר. רעיון נוסף שהחליט השר לאמץ, לפי יתום, למרות שאינו מופיע כהמלצה, הוא הקמתה של ועדה ציבורית מייעצת לצד המפקד. בראשה יעמוד שופט עליון בדימוס, שימנה את חבריה האחרים, ללא זיקה לשר הביטחון. "הוועדה תסייע למפקד גל"צ בקבלת החלטות מקצועיות קרדינליות בתחום תקשורת ומשפט", אמר יתום.

ממשרד הביטחון נמסר: "הוועדה אכן הציגה את המלצותיה ומסקנותיה לשר הביטחון. שר הביטחון בירך על העבודה שנעשתה והחליט להקים ועדה מייעצת ליד מפקד גלי צה"ל. במשרד הביטחון בוחנים את הדרכים ליישום המסקנות".

בתוך כך הודיע אתמול משרד הביטחון כי אף שטרם נבחר לתחנה מפקד חדש, ישמש ממחר קצין חינוך ראשי, תא"ל אלי שרמייסטר, ממלא מקום בתפקיד. מפקד התחנה עד כה, יצחק טוניק, יפנה היום את התפקיד, אף שביקש להמשיך לפקד על התחנה עד למינוי מפקד קבוע. כזכור, לפני כחצי שנה הודיע שר הביטחון ברק על סיום כהונתו של טוניק בתחנה במפתיע. אז החליטו הצדדים על 30 בנובמבר כתאריך הסיום, בהנחה שעד אז ימונה מפקד חדש. ברק מראיין בימים אלו את המועמדים הסופיים לתפקיד המפקד: ירון דקל, גולן יוכפז וינון מגל, שאף שאינו עומד בתנאי הסף לתפקיד נחשב למועמדו של השר ברק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ