תפקיד חדש לראש המוסד לשעבר: איתור הסבתא היהודייה

אפרים הלוי חושש שהעולים מבריה"מ לשעבר מודרים בגלל ההקצנה הדתית, אותה הוא מכנה "איום קיומי". כעת הוא מסייע להם להוכיח את יהדותם

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

מה עומד מאחורי האמירה החריפה של ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי, ש"הסכנה הקיומית המאיימת על ישראל - יותר מהגרעין האיראני - היא ההקצנה החרדית שהולכת ומחמירה"?. בנאום שנשא לפני ארבעה שבועות, בכנס בוגרי פנימיות צבאיות, הציג הלוי את השקפתו על התהליכים שעוברת החברה בישראל. ענייני דת ומדינה, הפרדה בין המינים בפרהסיה, התלהמות רבנים - כל אלה מדאיגים אותו מאוד; אבל מה שמדיר שינה מעיניו וגרם לו להתבטא בחריפות הוא היחס לאוכלוסיית העולים מברית המועצות לשעבר, המונה כ-1.1 מיליון נפש. כך אמר בשיחה ל"הארץ".

היעדר מנהיגות, הן בקרב הפוליטיקאים והן בקרב הרבנים האורתודוקסים, בעניין יהדותם של עולים מבריה"מ לשעבר, הוא בעיניו האיום על המשך קיומו של רוב יהודי במדינה. "זו סכנה קיומית שלנו כעם", פסק. "אנשים לא מבינים את המשמעות האסטרטגית הלאומית של מה שקורה כאן. בעיית הגיור היא לא בעיה דתית, אלא בעיה אסטרטגית של קיום העם היהודי בארצו. זה איום מבפנים".

מאזיניו של הלוי, שחלקם הזדעזעו מההשוואה לאיראן, לא העלו בדעתם שמאחורי דבריו עומדת תוכנית מבצעית שהוא נרתם אליה, הנחשפת כאן לראשונה. מדובר בפרויקט "שורשים", שנועד לסייע לישראלים יוצאי בריה"מ לשעבר להוכיח את יהדותם, המוטלת כמעט תמיד בספק בעיני הממסד הדתי.

מרכז "שורשים" הוא מין משרד חקירות בינלאומי שבסיסו בירושלים. הוא מלווה מדי שנה מאות נשים וגברים לאורך מסלול עד ל"אישור יהדות" בבתי הדין הרבניים הרשמיים, שיושבים בהם לרוב דיינים חרדים. הארגון מבקש "לנקות" עולים רבים ככל האפשר מחזקת הספק שדבקה ביהדותם בכלים הלכתיים המקובלים בבתי הדין ובחסות ארגון רבני "צהר".

המרכז, שהוקם לפני שש שנים, רשם בשנה האחרונה כמה הישגים: שיא במספר התיקים שנפתחו (550) מתחילת 2011 ושיא באחוזי ההצלחה (90%), כלומר - באישורי היהדות שניתנו בבתי הדין, שפטרו את הפונים ומשפחותיהם מהליכי גיור מפרכים בעתיד. הגופים המסייעים למרכז (משרד ראש הממשלה ועמותת ידידות טורונטו) גם קיבלו תרומה כספית גדולה מקרן שהקים הרי טריגובוף, מעשירי אוסטרליה, שחי בעבר בבריה"מ.

אפרים הלוי, ממקורבי טריגובוף, בטוח שהנתונים הללו הם מומנטום חשוב לפרויקט, שיכול להיות אלטרנטיבה לגיור, המקובלת גם על הגורמים החרדיים. לדבריו, חובה לנטרל את "פצצת הזמן האסטרטגית" - הרחקת יוצאי בריה"מ מהתואר ההלכתי יהודים.

יוצאי בריה"מ לשעבר וצאצאיהם בישראל מחולקים לשתי קבוצות: כ-320 אלף הם אזרחים מתוקף חוק השבות, אבל אינם יהודים לפי ההלכה ("חסרי דת") וכ-750 אלף נרשמו כיהודים במרשם האוכלוסין. אבל גם רבים מהקבוצה "היהודית" מגלים בבואם להירשם לנישואין ברבנות שלא ייחשבו יהודים עד שיחזיקו פסק דין של "הוכחת יהדות" מבית דין רבני. מי שלא הוכיחו יהדות ייאלצו להתגייר, או לעבור גיור לחומרה.

הוכחת יהדות רלוונטית בעיקר לצעירים לפני חתונה או בגיל הפריון. הרב שמעון הר-שלום, מנהל "שורשים", מעריך שבין העולים הרשומים כיהודים, מספר אלה שיידרשו במוקדם או במאוחר להוכיח את יהדותם הוא 150-200 אלף איש. להערכתו, עוד כ-20 אלף מהרשומים "חסרי דת" הם יהודים כשרים לפי ההלכה, שניתן להוכיח את יהדותם לבתי דין.

הר-שלום מטפל כעת בתיק כזה של בחורה ישראלית המבקשת הכרה כיהודייה. הוא סבור שמצא מסמך שיהיה פתרון - תעודת מעבר מרוסיה הצארית מ-1915, שניתנה לסבתא של הסבתא של אותה בחורה. הוא מראה את תעודת המעבר שנכתב בה שמה היהודי של אותה אשה, עם ההערה: "התעודה בתוקף רק במקומות שמותרים בהם מגורי יהודים" (הכוונה ל"תחום המושב").

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו אליכם את מיטב כתבות סוף השבוע

מאחורי הר-שלום אלפי תיקי חקירה שרובם המכריע הסתיימו באישור יהדות. יש לו ולחוקרים שלו רשת קשרים חובקת עולם. הם מקיימים ביקורים תכופים בארכיוני הצבא האדום והצלב האדום ומכירים אינטימית עם כל בתי הדין הרבניים בישראל. הוא הסביר כי ליהודי בריה"מ לשעבר יש קושי עצום להוכיח את יהדותם אחרי דורות של ניתוק מקהילות בגלל התבוללות והצורך להסתיר את יהדותם. "אנחנו מתמודדים עם תוצאות השואה", אמר.

יגאל טשקר, שנולד לפני 30 שנה בקייב וגדל בישראל מגיל שבע כיהודי, גילה באחרונה שעליו להוכיח את יהדותו כדי להירשם לנישואין. חוקרי "שורשים" שלחו אותו לבוידעם המשפחתי לחפש מסמכים, אבל הוא חזר בידיים ריקות. סבתו מצד אמו נולדה ב-1914 בלודז', פולין, ובמלחמת העולם הראשונה, בהיותה בת שנה, הוברחה לרוסיה. לא היו לה תעודות סובייטיות מלידה. הרב הר-שלום שטס למוסקווה איתר שם מסמכים ונפגש עם דודתו של טשקר, אחותה התאומה של אמו. היא מסרה לו מסמכים ונתונים משפחתיים שסייעו להוכיח את יהדותו של טשקר. לדברי טשקר, לצד התעודות הרשמיות, אחת ההוכחות ששכנעו את הדיינים היתה כתבה ישנה בעיתון רוסי שדיווחה על בנות משפחת טשקר, ובהן סבתו, שהשתתפו באירוע יהודי. טשקר ואשתו אירנה, שגם עברה בירור יהדות, התחתנו לפני שבועיים וחצי.

שלום נורמן, המנהל את פעילות קרן טריגובוף בישראל, אומר כי העבודה על תיק בירור יהדות ואיסוף ההוכחות בידי החוקרים של שורשים, יכולה לעלות בין 1,000 ל-10,000 שקלים. כמו במקרה של טשקר, יש מקרים שבהם נדרשת הטסה של אחד החוקרים לעיירה שבה התגוררה משפחה בימים עברו, כדי להשיג את ההוכחה הנדרשת.

"מה שאנחנו עושים פה זה אומנות האפשר, וזה מירוץ נגד הזמן. ככל שעובר הזמן, קשה יותר לאנשים למצוא את המסמכים המשפחתיים ולגבות עדות מהסבתא המזדקנת, וככל שעובר הזמן יש מקומות בברית המועצות שקשה יותר לעבוד מולם", אמר. הוא העריך כי בעבור רוב העולים שיהדותם מוטלת בספק – בעוד חמש שנים האופציה היחידה תהיה גיור. עד אז, אמר, להוכחת יהדות יש יתרון גדול על פני הגיור, גם בגלל שגורמים חרדיים מטילים ספק בגיורים הממלכתיים, וגם משום שהמתגייר "מציל" רק את עצמו ואת ילדיו העתידיים, ואילו הוכחת יהדות משליכה לרוב גם על אחים ועל בני דודים. "הוכחת יהדות", הוא אומר, "זה השולחן שכולנו יכולים לאכול ממנו, גם החרדים וגם החילונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ