43% מהציבור סבור כי לרבנים יש השפעה רבה מדי על צה"ל

הסקר נעשה על רקע מחקרים ודיונים רבים שנערכו במכון בעניין ההקצנה הדתית בצה"ל ובעקבות התבטאויות שנויות במחלוקת בעת האחרונה

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל בלומנפלד

43% מהציבור בישראל סבור כי קיימת השפעה רבה מדי של רבנים על הנעשה בצה"ל - כך עולה מסקר המשמש בסיס למחקר חדש שנעשה בימים אלה עבור המכללה האקדמית כנרת. מהסקר עולה עוד כי כ-70% מהנשאלים מעריכים כי ילדיהם יתנדבו לשרת בצה"ל אם יבוטל גיוס חובה ביום מן הימים.

הסקר נעשה על רקע מחקרים ודיונים רבים שנערכו במכון בעניין ההקצנה הדתית בצה"ל ובעקבות התבטאויות שנויות במחלוקת בעת האחרונה, בין היתר מצד ראשי ישיבות. ד"ר זאביק דרורי, יו"ר מכון כנרת ע"ש דן שומרון ומנכ"ל המכללה האקדמית כנרת, מתייחס למחקר זה, במסגרת מאמר שכתב בעניין.

לדבריו, "השינוי המהותי ביותר שעובר על צה"ל הוא חדירתה ומיצובה של הדת בתרבות הארגונית שלו. כתוצאה מכך, נפגעת המקצועיות האוטונומית של הצבא ואל השיקולים הצבאיים, מסתננים חדשות לבקרים ושיקולים זרים".

הוא הוסיף כי "הדת אמנם מאחדת את השורות בצה"ל, אך בה בעת מפלגת ומרבה חיכוך ומבוכה. לאן תוביל פריצת הגבולות בין צה"ל והמגזר הדתי-לאומי? - ימים יגידו. מעניין יהיה להמשיך ולבדוק האם יצליח צה"ל לבודד את עצמו מהשפעות ומלחצים פוליטיים, חברתיים ותורניים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ