אורלי וילנאי
אורלי וילנאי

בסוף החודש הזה, כלומר בעוד כשלושה שבועות, יסתיים פרק הזמן שהוקצב להגשת בקשות למענק חד פעמי של 2,000 יורו ממשרד האוצר הגרמני. מדובר במענק המיועד לניצולי שואה שהוחזקו בגטאות באזורים שהיו תחת השלטון הגרמני או בהשפעתו, ושעבדו באותה תקופה שלא בכפייה בגטו או מחוצה לו בשעות היום. עבודה מחוץ לגטו נכללת בקריטריונים אם העובד שב בתום יום העבודה לגטו.

אם בעבר היו זכאים לפיצויים מגרמניה רק עובדי כפייה, הרי שכאן מדובר בהרחבה משמעותית של הקריטריונים. כדי להגיש את הבקשה יש למלא דו"ח של שישה עמודים שאותו אפשר לקבל מהמוקד למיצוי הזכויות של משרד הגמלאים (טלפון 9444*) או בעמותת אביב לניצולי שואה. שם גם מבטיחים לסייע במילוי הטפסים.

זה המקום להזכיר את מי שהסבו את תשומת לבנו לזמן המועט שנותר להגשת הבקשות, ומי שמתחייבים אף הם לסייע במילוי הטפסים ללא עלות כספית. מדובר אנשי הפרויקט "הקליניקה לקשישים" שמופעל כתרומה לקהילה על ידי סטודנטים למשפטים ומשרד עורכי הדין פישר בכר חן וול אוריון ושות'.

במדור זה הופיעו לא פעם סיפורים על ניצול ניצולי שואה על ידי עורכי דין תאבי בצע. אולם מתברר שיש גם מי שמבקשים להנהיג נורמה אחרת. עורך הדין מושיקו ארז מספר שהסטודנטים ועורכי הדין מסתובבים בין בתי אבות ודיור מוגן ומעניקים סיוע משפטי בחינם לניצולים (גילוי נאות: כותבת מדור זה נמצאת בהליך משפטי המלווה על ידי עורכי דין מן המשרד הנ"ל, אולם אלה אינם קשורים לפרויקט המדובר). באשר למענק, זכאים לקבלו גם מי שמקבלים קצבה חודשית מגרמניה או ממקורות אחרים. במקביל הורתה הממשלה הגרמנית לעיין מחדש בעשרות אלפי בקשות שנדחו או הושהו בעבר. בכל מקרה מומלץ להגיש בקשה חוזרת. המענק ניתן רק לניצולים חיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ