המדינה למרכז פרס: בטלו סיוע לפלסטינים, קבלו פטור ממס

בעקבות הדרישה החליטו במרכז להפסיק את ההליכים לקבלת הפטור ולהוסיף לקיים את הפרויקט להשתלמות רופאים מעזה בבתי חולים בישראל

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

רשות המסים התנתה הקלות במס לתורמים למרכז פרס לשלום בביטול פרויקט להשתלמות של רופאים מרצועת עזה בבתי החולים בישראל. בעקבות הדרישה, שהועברה בכתב לפני כשנה וחצי, החליטו במרכז להפסיק את ההליכים לקבלת הפטור ולהוסיף לקיים את הפרויקט.

מדובר באחד הפרויקטים הבודדים שמקיים המרכז כיום לטובת האוכלוסייה ברצועת עזה. מטרת הפרויקט היא לחזק את תשתית כוח האדם של המרפאות ברצועה ולפתח קשרים ביניהן לבין בתי החולים בישראל. מרכז פרס יוצר את הקשרים ומסייע לרופאים ולסטודנטים לממן את שהייתם בישראל.

סעיף 46 לפקודת מס ההכנסה קובע קריטריונים לעמותות שיוכלו לפטור אזרחים התורמים להן מחלק מהמיסוי המוטל על התרומות. מדובר בניסיון של המדינה לעודד את הציבור לתרום כסף למוסדות אלו. התרומות למרכז פרס לאורך השנים נשענו בעיקר על נדבנים מחו"ל שלא נדרשו לתשלום מס בישראל במסגרת העברת תרומתם. בשנים האחרונות, כשפחתו התרומות מחו"ל, החליטו במרכז לנסות ולהרחיב את איסוף התרומות מן הציבור בישראל.

כדי לזכות בפטור, פנו אנשי המרכז לפני כשנה וחצי למחלקה למוסדות ציבור ומלכ"רים ברשות המסים והגישו בקשה רשמית בנושא. בתגובה, שיגרה אליהם הרשות מסמך רשמי הדורש את הפסקת הפרויקט עם רצועת עזה כתנאי לקבלת הפטור. במסמך, שהגיע לידי "הארץ", נכתב בין היתר כי: "העמותה תפסיק את פעילויותיה בכל הנוגע לעריכת השתלמויות לרופאים, בעלי מקצועות פרה-רפואיים ולסטודנטים לרפואה, המגיעים מאזור חבל עזה להשתלם בארץ או להשתלם במקום מגוריהם או עבודתם". במסמך נקבע כי הפעילות תוכל להוסיף ולהתבצע על ידי תאגיד אחר שלא יוכל לזכות בפטור. צבי מעודה, איש היחידה למוסדות ציבור ומלכ"רים החתום על המסמך, הציג בו עוד כמה דרישות והתחייבויות, ודרש כי אנשי העמותה יחתמו על המסמך.

מנכ"ל המרכז דאז, רון פונדק, קיים דיון על הדרישה לביטול הפרויקט עם חברי הוועד המנהל ובסופו של דבר הוחלט לוותר על הפטור ולהפסיק את המגעים עם רשות המסים. "אני מתקשה להבין מדוע רשות המסים דורשת להפסיק את הפרויקט בזמן שאף גורם אחר - לא מערכת הביטחון, לא משרד הבריאות ולא בתי החולים המשתתפים בפרויקט - חושב שיש בעיה איתו", אמר גורם המעורה בנושא. "מה רוצה רשות המסים? האם גורמים אחרים עומדים מאחורי הדרישה?".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

לפני חודשים אחדים מונה עו"ד אסי שריב לשמש מנכ"ל המרכז והחליט לחדש את הפנייה לרשות המסים כדי לנסות ולזכות בפטור המיוחל. בימים אלה בוחנים במרכז בעזרת אנשי מקצוע את האפשרות להגיש את הבקשה מחדש.

ממרכז פרס לשלום נמסר כי המרכז נמצא כעת בעבודה לקראת הגשת בקשה לקבל הקלות במס לפי סעיף 46 א. "אנו משוכנעים שנקבל אותן לאור לשון החוק ואופי הפעילות שמתבצעת במרכז. יש ביקוש גדול מצד תורמים וחברות ישראליות לתרום למרכז והעדר סעיף 46 מקשה עלינו".

ברשות המסים סירבו השבוע לאשר שההתניה אכן הועברה למרכז פרס לשלום ולהסביר את הרקע לדרישה זאת. בתגובה לפניית "הארץ" בנושא נמסר כי, "לפני למעלה משנה התקיימו דיונים שאותם יזמה העמותה. כדי לקבל אישור תרומות לפי סעיף 46 לפקודה, נציגי העמותה נדרשו למסור מידעים ולהגיע לדיונים אך בחרו שלא למצות את התהליך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ