יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה צפויה להחליט מחר (ראשון) האם הקואלציה תתמוך בחוק "צהר", הפותח את אזורי הרישום לנישואין. בישראל ביתנו הבהירו בסוף השבוע כי גם אם הממשלה תתנגד או תדחה את ההחלטה בלחץ הסיעות החרדיות, החוק יובא למליאת הכנסת להצבעה כבר בהמשך השבוע. המשמעות היא שישראל ביתנו עשויה להצביע נגד עמדתה המפורשת של הממשלה, ולנסות לגרור אחריה שרים וחברי כנסת נוספים מהקואליציה. על פי ההערכה, מפלגות האופוזיציה ובראשן קדימה, העבודה ומר"צ יתמכו גם הן בהצעת החוק.

הצעת החוק, אותה יזמה חברת הכנסת פאינה קירשנבאום, היא אחת מהבטחות הבחירות של ישראל ביתנו. אם תצליח במפלגה להעבירו במליאה, קירשנבאום תתעקש שהחוק ייקודם על ידי ועדת החוקה של הכנסת, הנשלטת בידי איש המפלגה חה"כ דוד רותם, במקום על ידי ועדת הפנים של הכנסת הנשלטת בידי ש"ס. בישראל ביתנו מקווים שכך שהחוק לא ייקבר, וניתן יהיה לקדם אותו בהליך בזק.

ההצעה קובעת כי "בני זוג יהודים המבקשים להינשא רשאים להירשם לנישואים ולקבל כל תיעוד הנדרש לשם כך אצל כל רשות רושמת המוסמכת לרישום נישואים, יהא מקום מושבם אשר יהא". כיום זוג הרוצה להינשא יכול להירשם רק בלשכת הרבנות שבאזור המצוין בתעודת הזהות של אחד מבני הזוג כמקום מגוריו.

פאינה קירשנבאום

אם יעבור, החוק החדש צפוי לחולל מהפכה של ממש בתחום הנישואין בישראל. הוא יפתור "בדלת האחורית" את המחלוקת סביב כשרות הגיורים בצה"ל, משום שחיילים שעברו את הגיור השנוי במחלוקת יוכלו להירשם לנישואין ברבנות מתונה המכירה ביהדותם. בנוסף, החוק צפוי להגביר את התחרותיות בין הרבנויות, שייאבקו על כספם של הזוגות המתעתדים להתחתן עבור השירות, המשלמים כיום מאות שקלים לכל רישום לרבנות היישוב שלהם. גורמים המעורים בחוק העריכו כי המהלך יוביל להתמתנות הדרישות שיפגינו הרבנויות השונות, ולא להקצנה בעמדותיהן.

במקביל, ועדת השרים תדון מחר גם ב"חוק המסגדים" שיזמה ח"כ אנסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו), שימנע שימוש במערכות כריזה כדי לזמן מתפללים לתפילה, בשל ה"מטרד" הנגרם מעוצמת הרעש לתושבים המתגוררים באזור. מיכאלי הבהירה בסוף השבוע כי הצעתה לא מתייחסת למסגדים בלבד, והיא מופנית כלפי כל מוסד המשתמש במערכות כריזה המהוות מטרד ציבורי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות