היענות נמוכה לתוכנית שיפוץ המבנים לשימור בת"א

לפני כשנתיים הקימה העירייה קרן המאפשרת לבעלי נכסים לשימור לקבל מענקים עד מאות אלפי שקלים למימון עבודות השיפוץ, אולם הסיוע ניתן עד כה רק ל-11 מבנים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

עיריית תל אביב תשיק בקרוב קמפיין, בניסיון לעודד בעלי נכסים לקבל מענק של עשרות עד מאות אלפי שקלים לצורך שיפוץ מבנים לשימור. לפני כשנתיים החלה העירייה להציע מענק לבעלי מבנים לשימור, אך רק מעטים מימשו עד כה את זכותם. בעירייה סבורים כי בשל שיווק בלתי מספק בעלי המבנים אינם מודעים לאפשרות לקבל מענק ועל כן ההיענות הנמוכה. בימים אלה עמלים במחלקת השימור של העירייה על הקמפיין החדש.

עלות שיפוץ מבנים לשימור גבוהה מהרגיל, בשל הגבלות מחמירות המחייבות בין היתר שימוש בחומרים יקרים והוצאות תחזוקה רבות. מתן המענק הוא צעד חריג, שבו מעבירה העירייה כספי ציבור לאדם פרטי, לצורך השבחת נכס שבבעלותו. "הפילוסופיה מאחורי המהלך אומרת שאם הבניין שלך היסטורי, יש אינטרס ציבורי. אנחנו יכולים לראות אותו כשייך לציבור, גם אם הוא בבעלותך", מסביר אדריכל השימור של תל אביב, ירמי הופמן.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תוכנית השימור של תל אביב שאושרה ב-2008 כוללת כ-1,000 מבנים, מהם כ-800 מבנים המיועדים לשימור רגיל וכ-200 המיועדים לשימור מחמיר, כשאת המענק מציעה העירייה לבעלי מבנים לשימור רגיל. לפני כשנתיים הקימה העירייה קרן שימור המאפשרת לבעלי המבנים קבלת הלוואה בגובה עד 90% מעלות השימור, בלי ריבית והצמדה. לחילופין, ניתן היה לקבל מענק בשווי ההטבה הגלומה בהלוואה (כלומר הפרשי הריבית וההצמדה). בשל מיעוט הפונים, אישרה העירייה עד כה סיוע רק לבעליהם של 11 מבנים, בסכום כולל של כ-600 אלף שקלים.

לרשות קרן השימור עומד עדיין תקציב של כ-12 מיליון שקלים. בקיץ האחרון אישרה העירייה מתווה סיוע חדש: כעת יכולים בעלי המבנים לקבל מענק בגובה של עד 30 אלף שקלים ליחידת דיור, באמצעות התאגיד העירוני "עזרה ובצרון". לצורך קבלת המענק מתבקשים בעלי המבנים להציג תוכנית, התואמת את דרישות העירייה. נוסף על כך, ממשיכה העירייה להציע הלוואות ללא ריבית והצמדה.

אלי, בעל נכס לשימור ברחוב החשמל בתל אביב, שיפץ אותו באמצעות הלוואה שקיבל מ"עזרה ובצרון". בקרוב, לאחר השלמת השיפוץ, הוא צפוי לקבל גם מענק. "העלויות יוצאות דופן בגלל שזה לשימור. אם אתה הולך לפי הספר, העלויות הן מטורפות", הוא אומר. לדבריו, לולא קיבל סיוע, לא יכול היה לשפץ את המבנה, המשמש למגורים.

סופי יונגרייז, בעלת מבנה לשימור במושבה האמריקאית בדרום תל אביב, שיפצה אותו מכספה, ללא כל סיוע, בהשקעה גבוהה במיוחד. "אם אתה לא אוהב את זה, אסור להיכנס לזה", אומרת יונגרייז. יש לה טענות רבות על התנהלות העירייה, המקשה לדבריה על בעלי מבנים לשימור במקום לסייע להם. בהתייחס למענק, היא אומרת כי "זה יותר טוב מכלום, אבל אנחנו מדברים על סכומים הרבה יותר גדולים. הרבה מהעזרה לא צריכה להיות רק כסף, אלא צורת התארגנות שעוזרת לבעלי הבתים".

מנכ"ל "עזרה ובצרון", אלי גינזברג, מציין כי העירייה עושה ככל יכולתה, במגבלות התקציב, לסייע לבעלי המבנים. "עלות שיפוץ בניין לשימור היא פי שלושה עד ארבעה מבניין רגיל. זה יכול להגיע ל-150 אלף שקלים ליחידת דיור", הוא אומר. "זה לא שאין כסף, רק אין למי לתת", מוסיף גינזברג. "אלה שאתה בא אליהם ומציע להם את ההלוואה יודעים שהם צריכים להכניס את היד לכיס, וזה כואב להם".

נוסף על רצונה של העירייה לעודד שיפוץ מבנים לשימור, ההחלטה להציע מענקים נועדה גם לרכך את ההתנגדות לתוכנית השימור. באחרונה תמה תקופה של שלוש שנים, במהלכה ניתנה לבעלי המבנים אפשרות לתבוע את העירייה על ירידת ערך הנכסים בעקבות הכללתם בתכנית השימור וההגבלות המחמירות שלה. בסך הכל הוגשו 340 תביעות, בסכום כולל של כ-2.4 מיליארד שקלים. הוועדה המקומית לתכנון ובנייה החלה לדון בתיקים ומנהלת בכמה מהם משא ומתן בניסיון להגיע לפשרה.

בעיריית תל אביב דוחים באופן גורף את הטענות על ירידת ערך המבנים. לטענת העירייה, לא רק שהתוכנית אינה פוגעת בנכסים, היא אף משביחה אותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ