עצומה בינלאומית נגד סגירת המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון

מרצים מכל העולם: המל"ג חרגה מהסמכות שניתנה לה, המניעים פוליטיים. במועצה מתעקשים: הליקויים יתוקנו או שהמחלקה תיסגר

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר

כ-160 מרצים במחלקות למדעי החברה באוניברסיטאות ברחבי העולם ובישראל, רבים בעלי שם עולמי, פנו למועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) בדרישה שתתנער מדו"ח הוועדה הבינלאומית שבחן בין היתר את המחלקה לפוליטיקה ולממשל באוניברסיטת בן- גוריון. במכתבם טוענים המרצים כי הוועדה חרגה מהסמכות שניתנה לה - לבצע הערכה אקדמית של המחלקות למדע המדינה - וביצעה בפועל הערכה פוליטית של תוכניות הלימודים ופעולות חברי הסגל. לשיטתם, העדות המרכזית לכך שהוועדה חרגה מסמכויותיה היא המלצה לסגור את המחלקה, אם לא יבוצעו שינויים בתכנים הנלמדים ובהרכב המרצים. נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון ויו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, פרופ' רבקה כרמי, דרשה אתמול מהמל"ג כי תחזור בה מלשון הדו"ח ומהקריאה לשקול את סגירת המחלקה.

קמפוס אוניברסיטת בן גוריון

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

"אנו סבורים כי המניעים מאחורי המלצה זו היו פוליטיים", מסבירים החותמים ומוסיפים כי מסקנתם "קיבלה חיזוק מההיסטוריה של הוועדה, שהיתה עתירה בתמרונים פוליטיים מראשיתה. התנגדויות אישיות ופוליטיות שהועלו נגד השתתפותו של פרופסור איאן לוסטיק, מדען מדינה אמריקאי חשוב, ומומחה בעל שם בינלאומי בחקר החברה בישראל ופוליטיקה, הובילו להסרתו מרשימת חברי הוועדה. בתגובה, היו"ר המקורי של הוועדה, פרופסור רוברט שפירו מאוניברסיטת קולומביה, התפטר והוחלף על ידי פרופסור תומאס ריס. יש לנו את כל הסיבות להאמין שחילופי כוח האדם האלה לא היו בלתי קשורים לתוצאות פעילותה של הוועדה".

המרצים קוראים למל"ג להתנער מהחלקים הפוליטיים בדו"ח הוועדה ומהמלצתה המותנית לסגור את המחלקה לפוליטיקה ולמשטר באוניברסיטת בן-גוריון ולהצהיר על מחויבותה לחופש אקדמי: "הצהרה כזו חשובה במיוחד בעת הזו, שבה חופש הביטוי, העצמאות השיפוטית והאוטונומיה של החברה האזרחית - הלב והנשמה של הדמוקרטיה הישראלית - נמצאים תחת מתקפה מצד כוחות ימניים חזקים בישראל".

בין החתומים על העצומה פרופסורים בעלי שם עולמי ובהם ג'ודית באטלר מאוניברסיטת ברקלי, עמנואל וולרשטיין מייל, סידני טארו מקורנל ואירה כצנלסון מקולומביה. בין הפרופסורים הישראלים שחתמו על העצומה: גרשון שפיר, אורן יפתחאל, מנחם קליין ויואב פלד. העצומה לא הופצה ברשת האינטרנט אלא עברה מפה לאוזן ברחבי העולם, והגיעה גם לקפריסין, גרמניה, אנגליה, קנדה, מקסיקו, ברזיל וארגנטינה, בעקבות הביקורת שעורר פרסום הדו"ח.

לפני שלושה שבועות אימצה המל"ג פה אחד את דו"ח ועדת ההערכה הבינלאומית לתחומי מדע המדינה ויחסים בינלאומיים, הכוללת את הדו"ח על המחלקה לפוליטיקה וממשל בבן-גוריון. המסמך מונה שורה של בעיות שחברי הוועדה זיהו בנושאי הלימוד ומחסור בתקנים ומציע, כמוצא אחרון, לסגור את המחלקה לפוליטיקה ולממשל אם לא תטפל בבעיות אלה. כמו כן, התייחס הדו"ח להבעת עמדות פוליטיות אישיות בפני הסטודנטים ובו נכתב: "המרצים צריכים לדאוג שעמדותיהם האישיות יובאו ככאלה, כך שהסטודנטים יוכלו לבחון את הדברים מפרספקטיבה ביקורתית וייחשפו למנעד רחב של פרספקטיבות ואלטרנטיבות".

על הדו"ח חתמו כל חברי הוועדה, למעט הפרופ' גליה גולן שסיפרה בראיון ל"הארץ": "הרגשתי שחלק מחברי הוועדה, בעלי דעות פוליטיות מסויימות, מנסים להכשיל את המקום. איני יודעת אם זה הגיע מלמעלה אבל הרגשתי שדברים לא התנהלו בצורה הוגנת".

אתמול הופיעה נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון ויו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, פרופ' רבקה כרמי, בפני המל"ג, ודרשה כי זו תחזור בה מאימוץ לשון הדו"ח שקרא לשקול את סגירת המחלקה. בשיחות סגורות שקיימה בימים האחרונים באוניברסיטה, לקראת הופעתה בפני המועצה, אמרה כרמי כי מדובר בהחלטה לא מידתית ולא משקפת וכי לא ניתן להתעלם מהתזמון שבה היא יוצאת. למרות שהבהירה כי אינה חולקת על ההמלצות האקדמיות, היא טענה כי לשון ההחלטה אינה אקדמית ואין לה תקדים בדו"חות העבר. אתמול תבעה מהמל"ג תשובות מדוע בחרה לאמץ את החלק בדו"ח הנוגע לסגירת המחלקה.

כרמי סירבה אמש להגיב לדברים. מהמל"ג נמסר כי "המהלך של העצומה הוא פוליטי בעוד שהמל"ג אימצה את המלצות ועדת הערכת האיכות הבינלאומית המורכבת ממיטב אנשי אקדמיה בתחום מדע המדינה, והנה ועדה מקצועית הפועלת על פי שיקולים אקדמיים. המחלקה לממשל באוניברסיטת בו גוריון תתקן את הליקויים או שתיסגר, בהתאם להחלטת מל"ג".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

איור

יש ילדות שההתבגרות המינית שלהן מתחילה בגיל 6. אין הסבר לתופעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?