עצרות בת"א ובירושלים נגד הדרת נשים: אסור להישאר אדישות

בכנס בסינמטק ת"א נאמו פוליטיקאיות מכל קצוות הקשת הפוליטית. עדינה בר שלום: אנחנו בנינו את עולם התורה בכך שאפשרנו לגברים לשבת וללמוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בירושלים ובתל אביב התקיימו היום (שישי) עצרות במחאה על הדרת נשים מהמרחב הציבורי. בצהריים צעדו כשלוש מאות בני אדם מכיכר צרפת לכיוון כיכר המשביר במרכז ירושלים, שם התקיימה עצרת מחאה. במקביל התקיים מוקדם יותר בתל אביב כנס חירום של עמותת כ"ן, בהשתתפות פוליטיקאיות ועיתונאיות בכירות.

במהלך ההפגנה בירושלים נשאו המפגינים שלטים עליהם נכתב "מדינה חופשית לגברים ונשים חצויים", "שוויון זכויות ולא פחות", ו"שכר שווה בעבודה – זכות יסוד של כל אישה". את העצרת הנחתה אשת התקשורת לינוי בר גפן, ונאמו בה בין היתר דפני ליף, וחנה קהת, יושבת ראש ארגון "קולך", פורום נשים דתיות.

האירוע התקיים לאחר שהתגבש בפייסבוק, ביוזמת לירון שליש, סטודנטית לפסיכולוגיה מאוניברסיטת בן גוריון, בת 23. שליש אמרה בהפגנה כי "התרגזתי לראות שאנחנו יושבות בבית ולא עושות כלום". בתשובה לשאלה על האפשרות שהמחאה תוביל לשינוי, אמרה שליש "השלב הראשון זה להכיר בכך שטעית, השלב הבא זה לנסות לתקן".

הפגנה נגד הדרת נשים בירושלים, היום

מוקדם יותר התקבצו פוליטיקאיות בכירות ועיתונאיות לכנס בנושא באולם הסינמטק החדש בת"א, שיזמה עמותת כ"ן- כוח נשים. האולם התמלא כמעט במלואו בנשים ומיעוט גברים מכל צבעי הקשת הפוליטית והאזרחית כאחד. בלטה בנוכחותה ביתו של הרב עובדיה יוסף, עדינה בר שלום, שעלתה לנאום לקריאות מחיאות הכפיים של היושבות בקהל.

"כשאמר הקדוש ברוך הוא 'לא טוב האדם לבדו- עשה לך עזר כנגדו' לא לכך התכוון", אמרה בר שלום. "התורה שלנו מעולם לא התייחסה לנושא הזה כפי שזה קורה היום. בתורה מעמד האישה גבוה ומוערך, ואם זה היה מתקיים כמו בתורה לא היינו צריכות לשבת כאן היום ולהיאבק על המעמד שלנו. גם בחברה החרדית הקריאה להפרדה באוטובוסים לא באה מהרבנים אלא מעסקנים".

בהמשך אמרה בר שלום, "אם מחברים הכול אז מגיעים למסקנה שמזלזלים בכבודנו. אנחנו בנינו את עולם התורה בכך שאפשרנו לגברים שלנו לשבת וללמוד תורה. ראוי שהגברים יהיו עזר כנגדנו, שיפרנסו את הילדים שלהם ושיתנו כתף למאמץ". קריאות של נשים מהקהל עודדו את בר שלום לדבר על ההפרדה העדתית הנערכת במוסדות החינוך החרדיים "אני ספרדייה ואני מתביישת בזה. אל לנו לפנות לאדם מסוים שינהל עבורנו את המאבק. רק הנשים החרדיות יכולות לעזור, ואני פונה אליהן מעל הבמה הזאת לא להמשיך לשתוק".

את הכנס פתחה בנאומה יו"ר האופוזיציה ציפי לבני. "המאבק הזה הוא לא עניין לנשים בלבד, אלא לדמותה של מדינת ישראל. ברור לי שאם אנחנו לא נעמוד בחזית הזאת, לא יתנו לנו לעלות על במה בכלל, כי אף אחד לא ינהל את המאבק הזה בשביל מדינת ישראל". לבני מתחה ביקורת על סגן שר הבריאות ,יעקב ליצמן, לאחר שלפני כשלושה חודשים, בטקס הוקרה של משרד הבריאות, הושבו שלוש זוכות בירכתי היציע ולא הועלו לקבל את הפרס."כל מי שנשמע לו שהדברים האלו קצת מנותקים, שידמיין שנשים מדעניות מגיעות לאירוע לקבל פרס ולא מאפשרים להם לעלות לבמה ולקבל פרס מהגבר שמחלק. אנחנו צריכים להבין שהמצב משתנה במהירות ותפקידנו לעצור את ההידרדרות הזאת, וכי משפטים כמו 'עדיפה כיתת יורים על שירת נשים' ו'לא להשכיר דירות לערבים' זה אותו המאבק". היא הוסיפה כי "מי שקורע שילוט מאוטובוסים לא יכול לדבר על צניעות".

מכל קצוות הקשת הפוליטית. לבני, יחימוביץ', גלאון ולבנת בכנס נגד הדרת נשים בסינימטק ת"א

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחמוביץ', אמרה כי חברות כנסת צריכות להתאחד למען המטרה, תוך השארת ההשקפה הפוליטית בצד. "יש לנו המון הצלחות אבל עשינו רק דרך חלקית. יש לנו אחריות על נשים שהיומיום שלהן קשה, והן רחוקות כשנות אור מהאליטה, נלחמות על הישרדות כלכלית, ועל הישרדות בתוך המשפחה. כולל יהודיות וערביות, חילוניות וחרדיות. כולנו צריכות להתאחד, וביחד נפעל להשגת שוויון בין המינים בישראל".

שרת התרבות לימור לבנת הוסיפה על הפעילות בתחום המתקיימת בכנסת. "הדרת נשים היא סוג של אלימות נגד נשים. אנחנו מחוקקות חוקים חשובים נגד הטרדה מינית ואילולא הם, משה קצב לא היה יושב בכלא היום". לדבריה, "בישיבת ועדת שרים המשרד לשירותי דת בתאום משרד המשפטים החליטו, ואפילו קיבלו תוקף של החלטת הממשלה, כי נשים יוכלו להספיד את יקיריהן ולהביאם לקבורה. נמשיך ונעסוק בהפרדה באוטובוסים ובהפרדה במדרכות אנחנו לא ניתן ולא נאפשר להמשיך את ההבדלה וחשוב שגברים יהיו חלק מהמאבק הזה".

ח"כ ציפי חוטובלי, שעמדה מאחורי הצעת החוק לפיה לא יודחו או ייענשו חיילים שיסרבו לשמוע שירת נשים בצה"ל, דיברה על רקע קולות מתנגדים מהקהל שניסו להפריע לנאומה. "מה שמתנהל בחודש האחרון זה פסטיבל של צניעות. מי שחושב שזה מתרחש בחצר האחורית של הקהילה החרדית לא מבין באיזה אקלים תרבותי אנחנו חיים – עולם בו נשים מוצגות כחפץ, ומעבר לכך, מוצגות בתקשורת כ"מטומטמות". תכנית כמו "מעושרות" היא מעליבה ומשפילה עבור נשים. אני גם בעד להחזיר את הנשים לפרסומות, אבל לא בעד שנשים יחשפו כל פלח בגופן כדי לפרסם משהו".

ח"כ זהבה גלאון (מר"צ) תלתה את האשמה בממשלה."זהו מאבק פוליטי, ולא יכול להיות שבמשמרת של הממשלה הזאת זה קורה. לא יכול להיות שראש הממשלה לא העיף את סגן שר הבריאות שלא הסכים ללחוץ לנשים מדעניות שזכו בפרס". גלאון הוסיפה כי "אומרים שאישה היא פיתוי מיני ואיך זה יכול להיות שגברים יעמדו בפיתוי הזה- חזרנו 3000 שנה אחורה ואנחנו שותקים?".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ