בנימין נתניהו: הסופרטנקר של ההדרה

אפשר לנשום לרווחה: ראש הממשלה אמר שלא ייתן לקיצונים לפגוע בנשים. היחצ"ן הלאומי יודע לזהות "סמל הדרה" שנוח להזדהות עימו

אבירמה גולן
אבירמה גולן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבירמה גולן
אבירמה גולן

אפשר לנשום לרווחה: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר שלא ייתן לקיצונים לפגוע בנשים. המרחב הציבורי, אמר, "חייב להישאר פתוח ובטוח לכולם". במרץ מרשים דחק ביועץ המשפטי לממשלה לבדוק אם הרשויות המקומיות אוכפות את "החוקים נגד הדרת נשים במרחב הציבורי".

שוב הוכיח נתניהו שהוא יחצ"ן מעולה, שחש היטב ברוח המנשבת בשדרה המרכזית של החברה, ו"מינף" את אי הנחת הרוחשת בציבור לצורך מיתוג עצמו כאבי האומה. בידו אחת הורה לסרוק את ספר החוקים, ובשנייה - הבטיח ש"לא ניתן לקיצונים".

אלא שכמו כל יחצ"ן, נתניהו מיטיב לרוקן את התופעות החברתיות הבעייתיות מתוכן ומציג אותן כנטולות הקשר, בהדהוד נבוב של רוח הזמן. ומה היא רוח הזמן? זעזוע מ"הדרת נשים". מהי "הדרת נשים"? ביטוי מכובס ומעורפל, שם כללי לתופעות שונות, בקהילות שונות, הנובעות מסיבות שונות, אך צומחות כולן על אותה קרקע בעייתית.

מפחדת לצעוד 300 מטרים מבית לבית הספר, נעמה מרגוליס

הסיפור ש"זעזע את המדינה", על נעמה הקטנה שספגה חרפות ויריקות בבית שמש, אינו "הדרת נשים". הוא שייך לתופעה הייחודית של הקבוצה הקיצונית בבית שמש, המתעצמת באמצעות אלימות פיזית ומילולית. אלימות זו איננה מבחינה בין נשים לגברים, בוגרים וילדים, צעירים וזקנים, דתיים יותר ופחות. כל עניינו השלטת נורמה מסתגרת, המתנקמת בכל מי שאינו מציית לכלליה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

לא במקרה הזדרז נתניהו להיתלות במעשה האלים הזה. מה הבעיה להסתייג מהתעללות בילדה קטנה? דחיקתן של הנשים החרדיות לאחורי האוטובוסים, לעומת זאת, לקוחה מתחום מורכב בהרבה, שתחילתו בכניעתן של חברות האוטובוסים לעקרון ה"מהדרין" ואי-הכרה בצורך האמיתי בקהילות שונות בהפרדה בין המינים (די להזדעזעות המתחסדת והצדקנית מכך: אפשר ליצור מסגרות כאלה באופן פרטי, או מסובסד חלקית, אבל לא בקווים הכלליים). ואילו לאוטובוסים אין קשר עם הסוגיה שזכתה לשם המטשטש "שירת נשים". עיקרה של זו המאבק הכוחני של החרד"לים לשינוי אופיו של צה"ל והחברה כולה, והיא מתקשרת להפרדת בנים ובנות בבתי הספר, שמטרתה זהה.

נתניהו לא מתעניין בתופעות האלה ובמניעיהן. לא במקרה: הקרקע שמצמיחה את ההתפרעויות נגד נשים היא אותה קרקע שעליה משגשגות ההתפרעויות האחרות - נגד מערכת המשפט, הפלסטינים, הערבים-הישראלים, המסגדים, ועוד. נתניהו מגבה במדיניותו את הפיכתה של החברה הישראלית למופקרת בכל מובן - אזרחיה מופקרים, והקבוצות האלימות בתוכה מתנהגות בהפקרות.

אבל כאמור, נתניהו הוא יחצ"ן צמרת. וככזה, הוא יודע היטב שנעמה הקטנה, כוכבת-קורבן ליום אחד, היא סמל נוח ל"הדרה", ושגינויו הנחרץ הוא תגובה יחצ"נית הולמת. אפשר כבר להכין את נאום השבח לכבוד הסופרטנקר של ההדרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ