יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

אחד מיוזמי ה"מחאה" האולטרה-חרדית נגד בית הספר הדתי "אורות" לבנות, ניבא עם תחילת שנת הלימודים שהמוסד החינוכי, שאינו די דתי לטעמו, יסולק. "הן לא יהיו כאן", אמר אז ל"הארץ", "מבחינת ההלכה זה לא משנה שהן ילדות. הלכות צניעות זה מחייב ילדות מגיל 3. המטרה שלהם זה להרוס את השכונה, לא נסכים לסבול את זה. הן קיבלו גיבוי מהממשלה, אבל מבחינתנו זה מאבק לטווח ארוך. גם אם זה ייקח שנים, בסופו של דבר ננצח. לא הממשלה תהיה פה, ולא הבנות האלה".

ארבעה חודשים עברו, הוא וחבריו ממשיכים לעמוד מדי יום ברחוב, צווחים על ילדות קטנות "פריצע" ו"שיקצע", יורקים ומקללים אותן ואת אמותיהן, חושבים לטווח ארוך. ההורים הדתיים-לאומיים סיפרו כבר אז, בשבוע הראשון לשנת הלימודים, על בנות 6, 7 ו-8 שמרטיבות בלילה מאימת הקנאים אך הם נשמעו נחושים לעמוד בחזית הרותחת נגד הקנאים. כיום, בית הספר ממשיך לפעול, אבל, כך אומרים ההורים, בחלקם נזרעו זרעים של ייאוש.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

עימותים סביב בית הספר "אורות" בבית שמש

מה שמתרחש מדי יום מחוץ לבית הספר הדתי-לאומי הוא רק זירה אחת במלחמת התרבות של בית שמש. אין בישראל קונפליקט דתי, או דתי לכאורה, קשה ומסובך יותר מאשר בעיר הזאת, בעיקר באזורים החדשים סביב רמת בית שמש א' (שבה יש ייצוג לכל המגזרים האורתודוקסים הקיימים), וסביב רמת בית שמש ב' שנכבשה זה מכבר בידי הקנאים האנטי ציונים: מיעוט מבין תושבי שכונה זו גורם למתיחות קבועה ולאלימות שאינה מופנית רק כלפי נשים, אלא כלפי כל מי שאינו חרדי או אינו מספיק חרדי לשיטתם. איש מהרבנים החרדים לא מפריע להם, כך שהאלימות לא נשארת רק בשכונה האולטרה-חרדית, אלא זולגת גם לשכונות הסמוכות.

הקנאים אמנם לא שותפים במערכת הפוליטית, הם מחרימים את הבחירות הארציות והמקומיות מטעמי אנטי ציונות - אבל הם יודעים לתמרן את הכוחות השולטים בעיר, ש"ס ויהדות התורה. ראש העיר מש"ס, משה אבוטבול, לא מצליח להפיג את המתיחות, ויש שטוענים כי הוא לא מנסה.

הקנאים באו מירושלים. שכונת מאה שערים - שבה מרוכזות כל החצרות החוסות תחת כנפי "העדה החרדית" הקנאית - צרה מלהכיל את הדור הצעיר, ובאישור הרבנים, הצעירים נטעו את בתיהם ברמת בית שמש ב'. האקטיוויסטים שביניהם מבקשים להקים בבית שמש חומות שיהיו גבוהות אפילו יותר מאשר בבסיס האם. שלטי צניעות יש בכל מקום, התורים בכל קופות החולים בעיר הם נפרדים, הפרדה וצניעות נשמרים גם בסופרמרקט, "קווי מהדרין" הם בכלל לא שאלה כאן. באחד משיאי הוונדליזם, עקרו קומץ צעירים קנאים ספסלי רחוב ברמת בית שמש, משום שישיבה על ספסל נראתה להם מעשה פריצות. אם כך כילו את זעמם בספסל רחוב, מה יש להתפלא כשילדה בת שמונה נראית להם כמו זונה?

לא ברור מה ירגיע את הקנאים בבית שמש אבל לא כולם מוטרדים מהשאלה. עם תחילת שנת הלימודים אמר משה מונטג, מחזיק תיק התכנון ואיש יהדות התורה, כי הבעיה עם בית הספר הדתי-לאומי קטנה עליו. הקואליציה האיתנה של ראש העיר מתכננת להפוך את בית שמש למטרופולין חרדי אדיר עם עוד עשרות אלפי יחידות דיור. "עיר שבונה 30 אלף יחידות דיור לחרדים", אמר לנו מונטג, "לא נאבקת על בית ספר מצ'וקמק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ