בשב"ס נערכים לכלוא לזמן בלתי מוגבל מסתננים שהורשעו בפלילים

השר לביטחון פנים הורה למשטרה ולשב"ס לתחילת מעצרם של מסתננים שביצעו עבירות פליליות, גם אם מדובר בעבירות מינוריות שבגינן לא היו מוחזקים במעצר עד כה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ההצבעה בכנסת על הצעת החוק למניעת הסתננות שהיתה אמורה לעלות אתמול בקריאה שנייה ושלישית נדחתה בשבוע. עם זאת, השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ, הורה השבוע למשטרת ישראל ולשירות בתי הסוהר להיערך לתחילת מעצרם של מסתננים שביצעו עבירות פליליות, גם אם מדובר בעבירות מינוריות שבגינן לא היו מוחזקים במעצר עד כה, צעד שיאפשר את תיקון החוק. בעקבות ההנחיה, מסתננים שהורשעו בפלילים יוכלו לשהות במעצר מבלי להישפט, ללא הגבלת זמן.

החוק למניעת הסתננות הינו חוק מ-1954, שכעת מבקשת הממשלה לתקנו כדי לאפשר נקיטת צעדים נגד מסתננים, שיסייעו בצמצום תופעת ההסתננות. על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, בדצמבר נרשם שיא במספר המסתננים - 2,931 בני אדם. בכל שנת 2011 נכנסו לישראל 16,816 מסתננים ומשנת 2005 נכנסו לישראל יותר מ-54 אלף איש.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי תכלית החוק הינה הרתעת מבקשי המקלט שנכנסים לישראל בשנים האחרונות מלבוא לארץ על ידי מעצר ממושך, עקיפת הוראות חוק הכניסה לישראל, שמחייבות לשחרר ממעצר את מי שאי אפשר לגרשו מהארץ. ההצעה, על פי ארגוני זכויות אדם, כוללת סעיפים דרקוניים, ולפיהם מסתננים ומבקשי מקלט שייכנסו לישראל דרך גבול מצרים יוכלו להיות מוחזקים במעצר עד 3 שנים אם לא מומש צו הגירוש נגדם. זאת בניגוד לקביעת חוק הכניסה לישראל, המאפשר מעצר עד 60 יום בלבד. לפי החוק הנוכחי, העצורים זכאים לבוא בפני דיין בית דין לביקורת משמורת בתוך 96 שעות, יוכלו על פי הצעת החוק החדשה להיות מובאים בפניו עד 14 יום מיום המעצר. כמו כן, תאפשר הצעת החוק העמדה לדין פלילי של כל מסתנן ומבקש מקלט או כל מסייע או נותן מחסה, כשהעונש בצד העבירה יהיה עד חמש שנות מאסר.

הנחייתו של אהרונוביץ היא כאמור תולדה של סעיף בתיקון החוק, ולפיו מסתננים שיעברו עבירות "קלות", בהן עבירות רכוש כמו ריסוס גרפיטי או גניבת אופניים, יוכלו לשהות במעצר בין שלוש שנים עד מאסר עולם. ההנחיה תחול על מסתננים שמעורבים או שהיו מעורבים בעבר בעבירות פליליות. בתחילת השבוע התקיים דיון עם גורמי שירות בתי הסוהר, משטרת ישראל, משרד המשפטים ומשרד הפנים, שבו הוצגה לאהרונוביץ ההתקדמות בהגדלת מתקן סהרונים והרחבתו, כפועל יוצא מהחלטת הממשלה לגירוש המסתננים.

במשטרת ישראל נערכים ליישום החוק ובימים אלו אמורים לאשר כל הגורמים המקצועיים את שיטות העבודה ולהוריד הנחיות לדרגי השטח. בשלב ראשון הוחלט להתמקד במסתננים שהגיעו מדרום סודאן, זאת בעקבות שיחות שקיים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם נשיא דרום סודאן באשר לאופן החזרת המסתננים מישראל עם השיפור במצב בדרום סודאן.

במשרד לביטחון הפנים מבהירים כי לא ייערכו מבצעי מעצר נרחבים של מסתננים באופן אקראי, אלא פעולות ממוקדות נגד כאלה שמעורבים בפלילים, שלפי הערכות מספרם הוא כ-1,000.

"שוב הממשלה משקרת לציבור, כשעוד טרם עבר החוק הוכיחה הממשלה מה כוונתה האמיתית ביחס להוראות עונשיות שבחוק", טוענת מנכ"ל מוקד סיוע לעובדים זרים, רעות מיכאלי. "התוצאה היא שבמדינת ישראל ייענשו פליטים במאסר עולם ללא פרופורציה לחומרת העבירה או למידת העונש שתוטל על כל אדם אחר בנסיבות אלה, רק משום שהממשלה לא יודעת להתמודד עם תופעת ההסתננות".

העצורים שיגיעו לידי המשטרה ושב"ס במבצעי המעצר יועברו תחילה לכלא סהרונים, בו יוקצו לצורך כך כ-700 מקומות כליאה. כמו כן, יופנו העצורים לכלא קציעות, הסמוך לסהרונים, בו התפנו כמה מאות מקומות לאחר שחרור אסירים בעסקת שליט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ