הרבנות הצבאית מציגה: רחבת הכותל בלי כיפת הסלע

הרבנות הפיצה מצגת ובה תצלום הרחבה, כפי שהיא נראית היום, ללא המבנה המוזהב ברקע. צה"ל: מדובר בתמונה המדמה תקופה שהכיפה לא היתה קיימת

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

הרבנות הצבאית הפיצה למפקדי צה"ל מצגת הדרכה לקראת חג החנוכה, בה הופיע צילום של רחבת הכותל המערבי ללא כיפת הסלע. באחד השקפים במצגת, שתיארה את הלכות "חג הגבורה היהודית" וכללה חידון ומאמר, מופיע תיאור מלחמת המכבים ביוונים ברקע תמונתה של רחבת הכותל כפי שהיא נראית היום, אך ללא המבנה המוזהב של כיפת הסלע.

"כשקיבלתי את החומרים האלה מהרב הגדודי משהו בתמונה נראה לי מוזר", סיפר ל"הארץ" קצין במילואים, "מדי שבוע הוא מפיץ עבורנו חומרים של הרבנות הצבאית ולרוב אלה דברים חיוביים. מדובר בחומר רשמי ולכן לא תקין שגוף צבאי מפיץ אותו".

התמונה ללא כיפת הסלע היא פוטומונטז' שהופיע, מלבד במצגת הרבנות הצבאית, גם בכמה אתרי אינטרנט. בצה"ל הסבירו כי השימוש בתמונה נעשה לצורך המחשה בלבד, ונועד לתאר את אירועי תקופת מלחמת המכבים ביוונים, שבה כיפת הסלע כלל לא היתה קיימת. "אני מצפה מהרבנות הצבאית שתהיה יותר ערנית למסרים החינוכיים שהיא מעבירה, בוודאי לאור ההיסטוריה של הר הבית", הוסיף קצין המילואים, "הרי תפרוץ מלחמת עולם אם מישהו ינסה לפעול ביחס למקום הזה, ולכן צריך להיות זהירים בנושא. מקומם שברבנות לא נוהגים באופן ממלכתי ואחראי יותר".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות "הארץ" ישירות לפייסבוק

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "טענות הכתבת מגוחכות ומגמתיות, ולא נותר אלא להצטער על כך. מדובר במצגת שנשלחה לחיילי צה"ל לקראת חג החנוכה. בשקופית המדוברת יש תמונת אילוסטרציה של ירושלים מתקופת בית שני. כפי שהוסבר לכתבת, בתקופה זו כיפת הסלע לא היתה קיימת. אי לכך לא היה צורך שתופיע בתמונה".

Read this article in English: IDF rabbinate edits out Dome of the Rock from picture of Jerusalem’s Temple Mount

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ