23 נעצרו בהפגנה נגד פינוי מאהל התקווה

מאות פעילים חסמו כבישים בדרום ת"א במחאה על הפינוי שצפוי בתחילת השבוע, בין העצורים סתיו שפיר. העירייה: הפינוי - לטובת הדיירים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

כמאתיים איש הפגינו הערב (שבת) סמוך למאהל חסרי הדיור בשכונת התקווה בתל אביב במחאה על כוונת העירייה לפנותו בימים הקרובים. הפעילים חסמו כבישים באזור לסירוגין וכוח משטרה ניסה לפזרם משם. על פי החלטת בית המשפט המחוזי העירייה רשאית לפנות את המאהל החל ממחר בעשר בבוקר.

לאחר זמן קצר החלה המשטרה לעצור מפגינים שהלכו על הכביש באופן אקראי. 23 מפגינים נעצרו, חלקם תוך שימוש בכוח רב. המפגינים קראו "העם דורש דיור ציבורי" ומניפים שלטים שעליהם נכתב בין השאר "קורת גג לכולם", "חולדאי הרגת את התקווה" ו"בדם ואש את ביבי נגרש".

בתחילה חסמו המפגינים כביש צדדי סמוך למאהל, אחר כך חסמו את דרך ההגנה ומאוחר יותר המשיכו לרחוב האצ"ל ולרחובות אחרים בשכונה. להפגנה הגיעו גם כמה ממובילי מחאת האוהלים בקיץ: דפני ליף, סתיו שפיר ואלון לי-גרין. סתיו שפיר נעצרה במהלך ההפגנה.

ההפגנה בדרום תל אביבצילום: דודו בכר

מהעירייה נמסר בתגובה, כי "ההחלטה על פינוי המאהלים התקבלה לנוכח בוא החורף, אשר מעצים את הצורך בקורת גג, מקלחת ומיטה חמה ללון בה. מתוך דאגה לשוהי המאהלים, ביניהם ילדים העלולים להיחשף למצבי סכנה, הוחלט לפנותם. ההחלטה גובתה על ידי בית המשפט, שאישר את פינוי כלל המאהלים בעיר (לרבות הנמצאים בשדרות) כבר בתאריך 21 בספטמבר".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות שלנו ישירות אליכם

איציק אמסלם המתגורר במאהל עם אשתו וארבעת ילדיו אמר: "זו מחאה נגד אטימות העירייה". הוא הוסיף כי לא תהיה התנגדות אלימה לפינוי. "יש פה זעם גדול, זו הפגנת זעם, לא העירייה ולא מחלקת הרווחה בקשר איתנו, רק הפיקוח עובד בעיר הזאת". גם אמסלם ואשתו דנה נעצרו.

המפגינים האשימו את המשטרה, שלדבריהם השתמשה בכוח מופרז ללא כל הצדקה. אמסלם אמר: "יש לנו מדינה חסרת לב שמעדיפה להשקיע בכוחות משטרה במקום לעזור לאנשים פה, שבסך הכל רוצים קורת גג. השוטרים מפעילים כוח בלתי סביר מול מפגינים לגיטימיים שלא משתמשים באלימות. זה מצב אבסורדי לחלוטין, לחוק שקובע שהעירייה צריכה לדאוג למעוטי יכולת הם קוראים חוק מרוקן מתוכן, אבל מבחינתם לדאוג לגינה הציבורית זה מלא תוכן". הוא הדגיש כי ל-20 חסרי הדיור המתגוררים באוהלים בגן התקווה אין פתרון אחר. לדבריו, גם אם יפונו, לא תהיה להם ברירה אלא לחזור שוב לגן עם האוהלים וגם שקי השינה.

שלומי אברהם, אף הוא מדרי המאהל, אמר כי אין לו ולשאר המתגוררים באוהלים כל כוונה לוותר: "אנחנו נלחמים עד הסוף, העירייה טוענת שאין שטחים ציבוריים שבהם אנשים יכולים להיות בלי להפריע, אם לא נותנים לנו ניקח. יש שטחים אבל נותנים אותם לקבלנים ולא לתושבים".

חבר מועצת העיר תל אביב מטעם סיעת האופוזיציה עיר לכולנו, שרון לוזון, השתתף גם הוא בהפגנה. "נוצרה אצלנו מציאות עצובה ומדאיגה שבה זהו פשע להיות עני, עוון להיות נזקק. ההחלטה לזרוק אנשים מהאוהל אל הרחוב היא החלטה של ראש עירייה אטום שחמלה היא מושג זה לו. ההחלטה הזו מבהירה את נחיצותה של המחאה החברתית ותהיה דלק להמשכה".

בהכנת הכתבה השתתף יניב קובוביץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ