דנה ויילר-פולק

מאות מפגינים התכנסו הערב (שלישי) בכיכר רבין בתל אביב במחאה על התיקון החדש לחוק המסתננים. מה שהחל כהפגנה שקטה, התדרדר לעימות אלים עם המשטרה, לאחר שהמפגינים חסמו את צומת הרחובות אבן גבירול-מלכי ישראל. כוחות משטרה שהגיעו למקום פינו את המפגינים בכוח. אולם זמן קצר לאחר מכן שבו המפגינים וחסמו את הצומת.

לאחר מכן התקדמו המפגינים, כשהם צועדים על הכביש, לעבר צומת הרחובות דיזינגוף והמלך ג'ורג', בסמוך לדיזינגוף סנטר, והתיישבו במרכז הצומת. זמן קצר לאחר מכן, פינתה אותם המשטרה מהצומת. 5 מפגינים נעצרו במהלך ההפגנה.

קהל המפגינים, ברובם פעילים בארגוני הסיוע, נשאו שלטים וקראו "העם דורש צדק חברתי לפליטים" "לא רוצים מחנות ריכוז" ועוד. ההפגנה נערכה לאחר שאתמול הכנסת אישרה את התיקון לחוק המסתננים, לפיו המדינה תוכל להחזיק מסתננים במשמורת לתקופה של שלוש שנים מבלי שהמסתנן הורשע בדין או נגזר עליו עונש מאסר.

המפגינים חוסמים את צומת הרחובות דיזינגוף והמלך ג'ורג', הערב

במהלך הדיון אתמול הובהר כי הענישה לסייענים לא מתייחסת למעניקי סיוע הומניטרי או לארגוני הסיוע. ועדת הפנים של הכנסת החליטה לאמץ הסתייגות ולפיה יועמדו לדין רק סייענים למסתננים על רקע פלילי: מבריחי סמים ובני אדם, או אלה שנתפסו כשברשותם כלי נשק.

החוק שאושר הוא תיקון לחוק הקיים למניעת הסתננות. הממשלה בחרה להביא את הצעת החוק כתיקון לחוק למניעת הסתננות, חוק שחוקק בשנת 1954, ולא כחוק חדש. החוק המקורי נחקק לצורך המאבק בתופעת הפדאיון, שהיתה בשנות ה-50 איום ביטחוני משמעותי על ישראל, והוא נחקק כחלק מחקיקת החירום. הצעת החוק החדשה מרחיבה את הגדרת ה"מסתנן" כך שתחול גם על עשרות אלפי מסתננים בגבולה הדרומי של המדינה, שמגיעים לישראל כמהגרי עבודה או פליטים, ולא על רקע ביטחוני.

דב חנין, ממובילי ההתנגדות לחוק, נשא אתמול את אחד הנאומים הארוכים בתולדות הכנסת הנוכחית, במהלכו הציג את הסתייגויותיו מהחוק. במקור אמור היה להמשך נאומו תשע שעות ו-20 דקות, אך לבסוף סוכם שחנין ידבר 100 דקות בלבד. "הצעת החוק הזאת מסוכנת, בלתי מוסרית, בלתי חוקתית במובן המהותי של הדברים, עומדת בניגוד לחוק כבוד האדם וחירותו, סותרת את התחייבויותיה הבינלאומיות של ישראל. הצעת חוק שראוי לכנסת לדחות אותה על פניה". לדבריו, "מנמקי הצעת החוק טוענים שמבקשי המקלט מייצרים מצוקה, קשיים ובעיות בשכונות דרום תל אביב ובאזורים אחרים בהם מרוכזים מבקשי המקלט מאפריקה. אלא שמקורן של הבעיות איננו מבקשי המקלט. מקורן של הבעיות הוא האפליה, המדיניות המתמשכת שדנה את השכונות האלה והתושבים בהן למצוקה, לקיפוח, להזנחה סביבתית, תברואתית וחינוכית. לא האפריקאים הם אויבי תושבי שכונות הדרום בתל אביב. האויבים האמיתיים הם ממשלה מפקירה, אטומה ומרושעת ועירייה מתנכרת. לאלה צריך לבוא בטענות ובדרישות".

המשטרה חוסמת את המפגינים, הערב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ