מהבוקר: שביתה ברשויות המקומיות ללא הגבלת זמן

ברשויות לא יינתנו שירותי רווחה, לא תפונה אשפה ולא תהיה קבלת קהל בעיריות ובמועצות. משרד החינוך טוען: הלימודים יתקיימו כרגיל

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

הרשויות המקומיות פתחו הבוקר (שני) בשביתה ללא הגבלת זמן. במסגרת השביתה לא יינתנו שירותי רווחה, לא יירשמו דו"חות חניה, לא תפונה אשפה ולא תהיה קבלת קהל בעיריות ובמועצות. השלטון המקומי מתכוון לגרום לשיבושים גם במערכת החינוך, אולם משרד החינוך הבהיר שהלימודים יתקיימו כרגיל.

מרכז השלטון המקומי הכריז על השביתה כבר לפני כשבועיים, על רקע צעדים שצפויים לפגוע בהכנסות הרשויות. בשלטון המקומי מוחים על שורת ההנחות בארנונה שעליה הצהיר באחרונה שר הפנים אלי ישי, וכן על יוזמות חקיקה פרטיות שמבקשות להעניק פטור מארנונה למוסדות שונים; נוהל הגבלת גיוס התרומות לרשויות שמקדם משרד המשפטים; וכן הכוונה להעביר חלק מתקציבי מפעל הפיס מהרשויות לממשלה.

אתמול נפגשו ראשי הערים עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. לפי השלטון המקומי, נתניהו לא הציע פתרון קונקרטי לפגיעה הצפויה בהכנסות הרשויות, ועל כן הוחלט כי השביתה תצא לפועל כמתוכנן. בסיכום הישיבה הורה נתניהו למנכ"ל משרדו, הראל לוקר, לקיים דיונים עם ראשי הרשויות למציאת פתרון, אך גם הדיונים הליליים לא הניבו פרי.

"אנחנו באותה סירה", אמר נתניהו לנציגי הרשויות, "אתם לא צריכים לשלם את המחיר של חקיקה פופוליסטית". אולם הוא הסתפק בקריאה להידברות, מבלי לנקוב בצעדים מעשיים.

אמש התקיימה פגישה לילית בין מנכל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, לבין ראשי השלטון המקומי, בניסיון למנוע את השביתה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

אתמול כינסו ראשי הרשויות המקומיות מסיבת עיתונאים והזכירו שתי סיבות נוספות לשביתה: מחיר המים וחלוקת נטל מימון מערכת החינוך. בשלטון המקומי טוענים כי הקיצוץ בתרומות, לצד ההנחות בארנונה, יביא לאובדן הכנסה של כשני מיליארד שקלים בשנה לרשויות המקומיות. במרכז השלטון המקומי דורשים כי הצעות החוק או רפורמות בארנונה כדוגמת זו שהכריז עליה ישי, שלהן השלכות תקציביות מרחיקות לכת על הרשויות, לא יקודמו מבלי לתת מענה תקציבי מראש.

"אין לנו עניין לשבות", אמר אתמול יו"ר מרכז השלטון המקומי שלמה בוחבוט, "אנחנו בסך הכל מבקשים לנהל את הרשויות בלי טובות ועם משאבים". הוא תקף את הפוליטיקאים שיזמו חקיקות שנועדו להעניק פטורים מארנונה למוסדות שונים, בהם גם אולמות שמחה. "מתחילים להריח את ריח הבחירות והפריימריז וכך נולדות הצעות חוק אלה. לא יכול להיות שלא יהיה לכך מקור תקציבי או שלא יפצו על כך את הרשויות". בסיום הפגישה עם נתניהו הוסיף בוחבוט: "באנו עם רצון לפתור את הבעיות במשא ומתן, אולם לא קיבלנו תשובות".

לדברי ראש העיר דימונה מאיר כהן, "בכל פעם שאנחנו טוענים לפגיעה בהכנסות של הרשויות, באוצר קורצים לנו ואומרים שבשנה הבאה יאשרו לנו לעלות את הארנונה. הגיע הזמן שהאוצר ידחף את היד לכיס שלו, ולא לכיס האזרח". כהן התייחס גם לביקורת על כך שהשביתה נעשית על גבו של הציבור. "המחאה של רוטשילד לא דיברה על המסכנים שאין להם כסף לשלם חשבון מים בדימונה. השביתה הזאת היא עבור הציבור ואנחנו מתנצלים בפני האזרחים שייפגעו".

שר הפנים ישי הגיב אתמול לטענה של ראשי הרשויות, ואמר כי "דרישות ראשי הרשויות צודקות", אולם במשרד האוצר הבהירו כי שורת ההנחות בארנונה, עליה הודיע באחרונה שר הפנים, לא תואמה עם משרד האוצר, וכי ישי לא דן עם האוצר במציאת מקור תקציבי חלופי לפגיעה בהכנסות רשויות.

יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש מועצת רמת הנגב, שמואל ריפמן, אמר כי "לממשלה ולשלטון המרכזי יש עניין לסרס את הרשויות המקומיות. יוזמות החקיקה לכאורה באות לסייע לאזרחים, אבל מאחוריהן עומד הרעיון לנסות להיבחר בפעם הבאה".

במסיבת העיתונאים הזכירו ראשי הרשויות את מחאת הצדק החברתי מהקיץ וציינו כי גם הרשויות לא גומרות את החודש. למרות שמחאת הקיץ הופנתה בחלקה גם לטייקונים, ראשי הערים נעמדו לצדם בעניין נוהל התרומות שמקדם משרד המשפטים, שנועד להגביל את התרומות לרשויות המקומיות בשל חשש לניגוד עניינים. בעקבות טיוטת הנוהל שהופצה לנציגי המגזר העסקי והשלטון המקומי, הודיעו קונצרן כיל ואי.די.בי כי הם מפסיקים את התרומות לרשויות המקומיות, על אף שהנוהל לא נכנס עדיין לתוקף, ועל אף שהוא קובע רק הגבלות על תרומות ולא איסור מוחלט. על פי ראשי הרשויות שדיברו בכנס, הנפגעים העיקריים מנוהל התרומות הם סטודנטים שלא יקבלו מלגות מהחברות העסקיות.

ראש העיר דימונה התייחס גם לנוהל התרומות, וטען כי "משמעות הנוהל היא ש-180 ילדים לא מקבלים ארוחה חמה במועדונית של כיל, בגלל ההגבלות על הפילנתרופיה. האם יעלה על הדעת שאם לאי.די.בי יש חנות בדימונה, היא צריכה להפסיק לתרום?".

גם ראש העיר שדרות, דוד בוסקילה, תקף את נוהל התרומות ואת הטענה לחשש לניגוד עניינים: "יושב אדם כמו נוחי דנקנר ותורם שני מיליון שקלים בשנה במלגות לסטודנטים. בזכות זה סטודנטים מממשים את הפוטנציאל שלהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ