עוז רוזנברג

תלמידות יוצאות העדה האתיופית הלומדות בבית ספר יסודי בירושלים הקליטו השבוע גידופים שספגו מנהג ההסעה שלהן, על רקע מוצאן. בהקלטה שנחשפת הערב (רביעי) נשמע הנהג תוקף את התלמידות בגלל מה שהגדיר כ"ריח שלכן מהתבלין הזה" ואמר: "אומרים לכם שיש לכם ריח לא טוב, תקבלו את זה. תשימו כל יום דאודורנט. תריחו יותר טוב".

בהמשך נשמע הנהג אומר: "אתם צריכים לכבד אותנו. אנחנו גרים פה לפניכם, החיים שלנו הרבה יותר מודרניים". כשהשיבה אחת התלמידות: "אנחנו מצטערים על זה שאנחנו אתיופים", ענה לה הנהג: "גם אנחנו מצטערים שאתם פה. עם הישראלים אני מסתדר, אתכם עוד לא הסתדרתי (..) אתם בחיים לא משתנים, אתם נשארים אותו חרא כל הזמן".

האזינו לדברי הנהג והתלמידות

לדברי יורדנוס גודטה, תלמידת כיתה ו' המתגוררת במבשרת ציון, הם החליטו להקליט את הנהג משום שזו אינה הפעם הראשונה בה הוא מקלל את הילדים. "נכנסנו לאוטובוס ביום ראשון בבוקר בדרך לבית הספר", סיפרה. "היינו שלושה ישראלים והשאר, 11 ילדים אתיופים. איך שעלינו אחד מהילדים הישראלים אמר לנהג: 'תפתח את החלון, חנוק פה מהריח של האתיופים', אז הוא פתח את החלון".

לדבריה, "כשכל הישראלים ירדו בבתי הספר שלהם פתאום הנהג התחיל לקלל אותנו. הוא אמר שאנחנו מסריחים ושאנשים לא יכולים להתקרב אלינו בגלל שאנחנו אתיופים. שאנחנו לא שמים דאודורנט ולא מתקלחים. הוא גם אמר שילדים כל הזמן מקיאים אצלו באוטו בגלל איזה תבלין שאנחנו האתיופים שמים באוכל".

עם הגעתם לבית הספר פנו גודטה וחבריה למשרד המנהל והשמיעו לו את ההקלטה. לאחר מכן הוגשה תלונה נגד נהג ההסעה, אייל בכר, לחברת ההסעות "א. ברזני" בה הוא עובד.

אלון ברזני, בעליה של החברה, מסר בתגובה כי בכר, תושב ירושלים בשנות ה-40 לחייו, זומן שלשום לשימוע בהנהלה לבירור נסיבות המקרה. בשימוע הודה בכר כי אמר את הדברים, אלא שטען כי עשה זאת כיון שהיה נתון בסערת רגשות, שכן לדבריו הילדים ממוצא אתיופי נוהגים להשחית את רכבו. הוא הושעה מתפקידו עד להודעה חדשה, ובהנהלת החברה פועלים לסיום העסקתו.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

יהודים נכנסים לחווארה כשהם מניפים דגלי ישראל, החודש

כשמתח בשטחים ומצעד הדגלים נפגשים, נוצרים תנאים לסערה מושלמת

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ
בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?