חובות ללא זכויות |

אין אזרחות לזוגות חד-מיניים

נוהל של רשות האוכלוסין וההגירה מונע מבני זוג של ישראלים לקבל אזרחות. ארגון "משפחה חדשה": "לא ברור לאן חותרת המדינה ביחסה המשפיל"

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה ויילר-פולק

נוהל של רשות האוכלוסין וההגירה מונע מבני זוג של ישראלים חד-מיניים לקבל אזרחות בישראל. אלו, על פי הרשות, ייאלצו להסתפק במעמד תושב קבע בלבד, מה שיגביל ויפגע באורח חייהם.

מעין צפריר הישראלי ופליפה חוויאר אפיסקופו, אזרח אורוגוואי, נישאו בקנדה ב-2008. עם שובם ארצה הוכרו על ידי הרשות כנשואים לצורך רישום במרשם האוכלוסין - רישום שהשית עליהם תשלומי מסים וביטוח לאומי - אך נדחה בכל הקשור לקבלת מעמד. מלבד הענקת אזרחות לאפיסקופו, הדבר גם מונע ממנו את הזכות לאמץ את ילדיהם המשותפים.

הסיבה לסירוב נעוצה בנוהל מפלה של הרשות, לפיו זוג נשוי לצורכי מעמד כולל גבר ואשה בלבד. יתר על כן, באשר למי שנחסמה בפניו האפשרות להירשם כנשוי ומסתפק בקבלת מעמד של ידועים בציבור, קובעת הרשות כי תתאפשר קבלת מעמד של תושב קבע בלבד לבן הזוג, וזאת לאחר הליך של שבע שנים. זוגות נשואים עוברים הליך של 4.5 שנים בלבד, שבסופו יקבל בן הזוג הזר אזרחות מלאה.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

צפריר ואפיסקופו חיים 11 שנים בישראל. במהלך השנים קיבל אפיסקופו אשרת שהייה ועבודה וב-2005 שודרג מעמדו לתושב ארעי. לאחר נישואיהם פנו לרשות בבקשה להיות מטופלים על פי נוהל זוגות נשואים, על מנת לקבל אזרחות מלאה. בפגישה ברשות נאמר ללהם כי יש להמתין שנה ממועד הנישואים, טרם ניתן יהיה לטפל בתיק בהתאם לנוהל זה. כעבור שנה הגישו בקשת התאזרחות, שבה טענו כי לא קיבלו אף מעמד קבע שלו היה זכאי. חודשיים לאחר מכן נדחתה הבקשה על ידי הרשות ללא הסבר. הזוג פנה לארגון משפחה חדשה, אשר הגיש ערר לרשות אך גם זה זכה להתעלמות מוחלטת. "כשהמדינה רוצה לגבות כספים נוח לה מאוד להכיר בנו כזוג נשוי, אך כשאנו רוצים לקבל את זכויותינו, אז זה לא מסתדר לה", אומר בזעם צפריר. "זו תחושה קשה של קיפוח", הוא הוסיף וציין כי הדבר בעייתי מבחינת הטיפול בילדיהם, "אם קורה לי משהו פליפה לא מוכר כאביהם כי ללא מעמד הוא לא יכול לאמצם". לדברי מייסדת ארגון משפחה חדשה, עו"ד אירית רוזנבלום, מדובר באפליה. "לא ברור לאן חותרת המדינה ביחסה המשפיל. כבר הוכרה זוגיותם והם מגדלים ילדים ובכל זאת מתעמרים בהם".

ברשות האוכלוסין התעלמו מהשאלות שעניינן הכרה סלקטיבית בזוג. "נהלים המקנים מעמד לבני זוג מפרטים קריטריונים שיש לעמוד בהם", מסרו בתגובה. "נוהל בני זוג נשואים אינו חל עליהם מאחר שאינם עומדים בתנאיו, על כן הוחל עליהם נוהל חיים משותפים שבסופו יוכל בן הזוג הזר לקבל מעמד קבע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ