ישראל 2012: כמחצית מניצולי השואה נתמכי קצבאות

צמצום תמיכת הממשלה בניצולים הוביל לכך שתקציב הקרן לרווחת נפגעי השואה ירד מ-422 מיליון שקלים בשנת 2010 ל-399 מיליון שקלים השנה

דנה ויילר-פולק וטלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה ויילר-פולק וטלילה נשר

כמחצית מניצולי השואה החיים כיום בישראל מקבלים קצבאות תמיכה לקיומם. כך עולה מהערכות משרד הרווחה. לפי הנתונים, בישראל כיום כ-200 אלף ניצולי שואה, מתוכם כ-80 אלף מקבלים גמלה מהממשלה וכ-20 אלף מממשלות גרמניה, צרפת והולנד. כ-50 אלף ניצולים נתמכים במקביל גם על ידי עמותת "הקרן לרווחת נפגעי השואה בישראל", בין היתר באמצעות מענקים אישיים.

לפי נתוני הקרן, בכל יום הולכים לעולמם כ-35 ניצולי שואה, ובשנים האחרונות הממוצע קרוב ל-13 אלף ניצולי שואה בשנה. רובם הגדול של ניצולי השואה, כ-55%, הם מעל לגיל 80, בעוד שגילם של היתר הוא בין 70 ל-80 ואילו מיעוט קטן, כ-0.4% מתחת לגיל 70.

"בכל שעה עוזב אותנו לפחות ניצול שואה אחד. אסור להניח לאלפי הניצולים שעדיין בחיים לחיות בחוסר כבוד", אמר יו"ר הקרן, האלוף במיל' אלעזר שטרן, וציין כי "למדינה יש משאבים המיועדים לניצולי שואה ולרווחתם, אולם חלקם לא ממומשים למטרה שלה יועדו". לדבריו, צמצום תמיכת הממשלה בניצולים הוביל לכך שתקציב הקרן ירד מ-422 מיליון שקלים בשנת 2010 ל-399 מיליון שקלים השנה.

"נתוני המחקר מלמדים כי צורכי הניצולים שעדיין בחיים רק עולים והם נזקקים ליותר שעות סיעוד, ליותר מענקים כספיים וליותר טיפולי שיניים", אמר, "הדור הצעיר לא יסלח לנו אם לא נטפל בדור המבוגר בכבוד הראוי לו". מנתוני הקרן עולה כי כ-20% מהניצולים המקבלים סיוע סובלים מקור בימות החורף וממחסור בציוד לחימום הדירה. כ-5% דיווחו כי הם סובלים ממחסור במזון.

שר הרווחה, משה כחלון, אמר כי משרדו "פועל במטרה לאפשר לאלו ששרדו את התופת הנאצית להזדקן בכבוד במדינת ישראל". לדבריו, "זוהי לא סיסמה - זוהי משימה וחובה של כולנו לעשות זאת ברגישות הנדרשת, במטרה למיצוי זכויותיהם של הניצולים וכמובן לדאוג לרווחתם".

לימודי השואה: הנוער חצוי

6% בלבד מקרב בני הנוער בישראל מציינים את שיעורי ההיסטוריה בבית הספר כמקור המשמעותי ביותר לידיעת השואה - כך עולה מהסקר השנתי שערך מכון משואה בקרב 919 בני נוער, לקראת יום הזיכרון הבינלאומי לשואה.

במקום הנמוך ביותר מבחינת החשיבות, 0.5% ניצבים טקסי הזיכרון המלווים את התלמידים מגיל הגן דרך כל שנותיהם במערכת החינוך. עדויות הניצולים דורגו במקום הגבוה יותר כבעלי משמעות לימודית בעבור התלמידים - 39%, ואחריהם המסעות לפולין, אותם ציינו 22% מהתלמידים. מדובר בירידה ניכרת בחשיבות המסעות, כאשר בשנת 2007, ציינו אותם 40% מהתלמידים כמשמעותיים ביותר. 16% נוספים ציינו את המוזיאונים והסמינרים לתולדות השואה.

"נתונים אלה צריכים לעורר את מערכת החינוך למחשבה מחודשת על דרכי הוראת נושא השואה", אומרת מנכ"ל המכון, איה בן נפתלי. "יש להיזהר מהפיכת זיכרון השואה לקלישאה", הוסיפה, "בני הנוער נרתעים מטקסי זיכרון בהם חוזרים על דימויים שחוקים או מקריאים טקסטים שאין הם יורדים לעומק משמעותם ולהקשרם ההיסטורי - ואלה עלולים להוות סכנה מוחשית לשימור זיכרון השואה בעתיד".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והידיעות ישירות אל הפייסבוק שלכם

יש לציין כי לפי הסקר, רוב התלמידים הצהירו כי בעקבות הלימודים הם רואים את עצמם בעיקר מחויבים לשימור זיכרון השואה (37%). רק מיעוט מבני הנוער התייחס למשמעות לימודי השואה בהקשרם האוניברסלי, כאשר לפי הנתונים, 8% בלבד מהתלמידים הצהירו כי המסר העיקרי שעולה מהלימודים הוא מחויבות לערכים מוסריים ואוניברסליים. 2% הביעו מחויבות לשמירה על ערכי הדמוקרטיה, ורק 2.5% הביעו הזדהות בסוגיית סבלם של עמים נרדפים. 15.5% ציינו כי בעקבות הלימודים הם מרגישים בעיקר הזדהות עם גורל העם היהודי, 14% ענו כי הם בעיקר גאים להיות ישראלים, ו-12% הצהירו כי הם בעיקר מחויבים לשירות משמעותי בצה"ל בעקבותיהם.

"ראוי להיזהר מההעצמה של ההיבטים הרגשיים המתלווים להוראת נושא השואה על פני החשיבה הביקורתית", אמרה בן נפתלי, "במקום בו יש הצפה רגשית, הממד הקוגניטיבי הופך להיות שולי".

ניצולי מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו משתתפים בטקס לציון 67 שנים לשחרור המחנה, שלשום בפולין. מדי שנה מתאספים עשרות ניצולים ובני משפחותיהם בתנאי מזג האוויר הקשים, כדי לציין את יום שחרורו על ידי כוחות הצבא האדום ב-27 בינואר, 1945

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ