לפיד בתגובה להחלטת המל"ג: לא צריך שום תואר

הוועדה לפיקוח ואכיפה במל"ג הורתה להפסיק מיד את המסלולים המקוצרים, וקבעה כי מי שהחל ללמוד בהם ייאלץ להשלים תואר ראשון. בר אילן: נערער

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר

הוועדה לפיקוח ואכיפה של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) החליטה פה אחד בישיבתה הערב (שלישי) על הפסקתם המיידית של המסלולים באוניברסיטת בר אילן שאפשרו לימודי תואר שני ושלישי ללא תואר ראשון. באשר ללומדים במסלולים אלה כיום, הוחלט כי הסטודנטים יידרשו להשלים את לימודיהם לתואר ראשון. הוועדה דנה בנושא בעקבות הפרסום ב"הארץ" לפיו יאיר לפיד התקבל לתוכנית ללימודי תואר שני ושלישי, כשאין ברשותו תעודת בוגר תואר ראשון. לפיד הגיב הערב בפייסבוק להחלטה לאחר שנשאל על ידי גולש בעניין, וענה: "אני לא צריך שום תואר, הלכתי ללמוד כי אני אוהב ללמוד".

בישיבתה ציינה הוועדה כי היא רואה בקבלת סטודנטים שאינם בעלי תואר ראשון ללימודי תואר שני ושלישי, סטייה מהותית מהסטנדרט האקדמי הראוי. על פי ההחלטה, הוראות אלה יחולו על כלל המוסדות האקדמיים בהם יימצאו תוכניות המאפשרות קבלה ללימודי תארים מתקדמים ללא תואר ראשון. יש לציין כי מהדיון בנושא אתמול בכנסת, עלה כי רק באוניברסיטת בר אילן התקיימה תוכנית כזאת. החלטת הוועדה הינה המלצה הכפופה לאישור מליאת המל"ג, שתדון בהמלצות בקרוב.

עוד על פי החלטות הוועדה, תופסק מיידית קבלתם של סטודנטים ללא תואר ראשון לתוכניות ללימודי תואר שני ושלישי. סטודנטים הלומדים כיום לתואר שני או שלישי יקבלו את התואר רק לאחר השלמת לימודיהם לתואר ראשון כנדרש בתנאי מל"ג.

יאיר לפיד לאחר הודעתו על הצטרפותו לפוליטיקה

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

עוד תידרש אוניברסיטת בר אילן להעביר למל"ג פירוט של המסלולים בהם לומדים סטודנטים לתואר שני או שלישי שאינם בעלי תואר ראשון. האוניברסיטה תיידע את הסטודנטים הנוגעים בדבר על החלטת הוועדה לפיקוח ואכיפה. עוד נקבע כי ימונה צוות מעקב מהמל"ג לווידוא יישום החלטות הוועדה לפיקוח ואכיפה.

לפני כשבועיים פורסם כי איש התקשורת לשעבר, יאיר לפיד, שהודיע באחרונה על התמודדותו במערכת הבחירות הקרובה, התקבל ללימודי תואר שני ושלישי בתוכנית המחייבת סיום תואר ראשון בהצטיינות, ללא תואר ראשון כלל. לפיד התקבל לתוכנית ללימודי פרשנות ותרבות לתארים מתקדמים באוניברסיטת בר אילן, הנחשבת לאחת מתוכניות הדגל של המוסד, על סמך "הישגיו הספרותיים והעיתונאיים".

על פי מידע שאסף מרכז המחקר והמידע של הכנסת (ממ"מ), והוצג בוועדת הכנסת אתמול, בר אילן היא היחידה, כאמור, עם תקנון ששוקל קבלת מועמדים ללא תואר ראשון. על פי נציגת המרכז, המוסד מסר לה כי מדובר בנוהל קבלה קפדני במיוחד הדורש הסכמה פה אחד. עוד נמסר כי בבר אילן לומדים כיום 10 סטודנטים לתואר שני ללא תואר ראשון.

אוניברסיטת בר-אילן מסרה בתגובה כי היא מצרה על ההחלטה והוסיפה כי תערער עליה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ