היום יחל גירושם של 2,000 מבקשי המקלט

130 משפחות מחוף השנהב ממתינות להכרעה בעתירה שהגישו בטענה שגירושם יעמיד אותם בסכנת חיים בשל האלימות הקשה במדינה

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה ויילר-פולק

בית המשפט המחוזי בפתח תקווה הוציא אתמול צו המונע מהמדינה לגרש קבוצה של כ-130 משפחות של מבקשי מקלט מחוף השנהב. זאת, על רקע הסרת ההגנה הקבוצתית שלה היו זכאיות המשפחות בשל המצב במדינתן. היום תתחיל רשות האוכלוסין וההגירה בגירוש מבקשי המקלט חרף המלצות נציבות הפליטים של האו"ם.

החלטת בית המשפט בפתח תקווה התקבלה בעקבות עתירה שהגישו המשפחות נגד גירושן, באמצעות עו"ד תומר ורשה. העותרים ביקשו להאריך את אשרת השהייה שלהם בשנה נוספת. הצו מונע את גירושם עד לקביעת דיון בעתירה.

בסוף חודש דצמבר הורתה רשות האוכלוסין וההגירה לאזרחי חוף השנהב להיערך לעזוב את ישראל בתוך 30 יום, בשל הסרת ההגנה הקבוצתית שלה היו זכאים בשל המצב בחוף השנהב. החל מ-1 בפברואר 2012 אזרחי המדינה שייעצרו צפויים להיות מגורשים מישראל, חרף המלצות נציבות האו"ם לפליטים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

העותרים שוהים בישראל תקופות זמן שונות ולחלקם בני זוג וילדים. לחלקם בקשות מקלט פתוחות, חלקם מחזיקים בעילת מקלט אישית וחלקם סובלים מבעיות רפואיות או טעמים הומניטריים המצדיקים את הארכת שהותם בישראל.

על פי העתירה, "הכרזת משרד הפנים להפסיק את חידוש האשרות ולשלוח העותרים לארצם היתה מוקדמת מדי, בניגוד לעמדת האו"ם, ומעמידה אותם הן בסכנת חיים ממשית בשל אירועי האלימות שעודם מדווחים תדיר והן בסכנת שיבה לכאוס - ללא בית, ללא פרנסה, ללא תשתיות, ולמעשה תוך השלכתם לרחובות".

לטענת העותרים, ביולי 2007 הודיעה נציבות האו"ם על הסרת ההגנה הכללית החלה על אזרחי חוף השנהב, ועדיין בחר משרד הפנים להותיר את ההגנה על כנה עד סוף 2008 מתוך הבנת הבעייתיות שבהשבתם. "הפעם, עוד בטרם הודיעה נציבות האו"ם על סיום המשבר, כבר מיהר משרד הפנים והודיע כי על העותרים לשוב לארצם; שינוי זה מדגים כי ההחלטה הנוכחית ככל הנראה מקורה בהלך הרוח השלילי הנוכחי בישראל כלפי מהגרי עבודה מסתננים, דבר המהווה שיקול זר, שכן העותרים אינם מהגרי עבודה אלא מבקשי מקלט".

בתחילת ינואר פנה עו"ד ורשה לרשות וביקש לקבל את הערכת משרד החוץ לגבי חוף השנהב, שעליה נשענה הרשות בקבלת החלטתה על הסרת ההגנה הקבוצתית - אך פנייתו לא נענתה עד היום. כמו כן, לאחר הכנת התיק, פנה ורשה לרשות בשנית בבקשה להאריך את ההגנה הניתנת לעותרים. נוכח קוצר הזמן ביקש כי אם לא תתקבל החלטה, תירשם בתיקם הערה למניעת מעצרם - אולם גם פנייה זו לא נענתה.

בעתירה נכתב כי לפני כשבוע וחצי הוציאה נציבות האו"ם הערכה מעודכנת לגבי חוף השנהב ובה צוין כי "במדינה מתקיים מצב מתוח ובלתי ודאי מאז הבחירות שהתקיימו בנובמבר 2010, המאופיין באלימות ודיווחים על הפרות חמורות של זכויות אדם בחלקים שונים של המדינה". בהערכה נכתב כי הדיווחים כוללים בין היתר "חטיפות, הוצאות להורג ללא משפט, אלימות מינית והרס של רכוש". מסקנת הערכת האו"ם היתה כי "המצב בחוף השנהב עדיין מתוח ולא בטוח לחזרה, לפיכך מומלץ לנקוט באמצעים, לרבות הענקת הגנה לפליטים עד שהמצב יתייצב".

"מרשיי סבורים שהמצב בחוף השנהב עודו קשה ושברירי ואין הצדקה למהר ולהמר על שלומם ובטחונם", אומר עו"ד ורשה. לדבריו, "לא יקרה כל אסון אם המדינה תמתין עוד זמן מה להתייצבות ורגיעה מוחלטת בחוף השנהב. לא מדובר במהגרי עבודה כשפי שנוטים לטעון לאחרונה, אלא במבקשי מקלט מובהקים".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי "הפנייה התקבלה והיא מטופלת. מי שלא יעזוב מרצונויהיה חשוף לצעדי אכיפה".

Read this article in English: Israel announces South Sudan asylum-seekers have until March to leave country

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ