זוהר בלומנקרנץ, פרשנות
זוהר בלומנקרנץ

חברת התעופה ההונגרית מאלב הודיעה הבוקר (שישי) על הפסקת פעילותה עקב קשייה הכלכליים, חובותיה נאמדים בכ-270 מיליון דולר. כמות גבוהה של ישראלים שרכשו כרטיסים לטיסות החברה צפויים להיפגע כתוצאה מהפסקת הטיסות. ל"הארץ" נודע, כי הנפגעים הראשונים הם נוסעים אשר היו צריכים להמריא הבוקר מנתב"ג לבודפשט.

שלטונות התעופה של ישראל עצרו את הטיסה ושלחו את הנוסעים חזרה, עקב חוב כספי של חברת התעופה ההונגרית. חברת מאלב הפעילה טיסה יומית סדירה בקו התעופה בין ישראל להונגריה וממנה, במטוס מדגם בואינג 737. על פי נתוני רשות שדות התעופה (רש"ת) חברת מאלב הטיסה כ-106.3 אלף נוסעים בקו מנתב"ג להונגריה וממנה - ירידה של כ-2% לעומת 2010.

מנכ"ל התאחדות סוכני הנסיעות והתיירות, יוסי פתאל אמר הבוקר בתשובה ל"הארץ", "את אשר יגורנו בא". אתמול הסתיים הכנס השנתי של התאחדות סוכני הנסיעות בצילו של חשש כבד לקריסתה האפשרית של חברת התעופה ההונגרית מאלב. "פתחנו את הכנס בדיון על קריסתה של ספאנייר ואנו נועלים אותו בחשש לקריסתה של מאלב, מציאות המוכיחה את קריאתנו לפעולה דחופה של הממשלה להבטחת כספי לקוחות".

מטוסי חברת מאלב, כל הטיסות הופסקו בעקבות חובות החברה

בעקבות קריסתה של מאלב החליטה ההתאחדות לבחון פנייה דחופה לבית המשפט ולבקש אישור לסוכני הנסיעות להעביר את הכספים האמורים להיות משולמים לחברת מאלב, בתשלום הקרוב, לקופת בית המשפט או לחשבון נאמנות עליו יורה בית המשפט, במטרה להגן על כספי הלקוחות.

פתאל הוסיף כי "הכוונה לשלם לחשבון נאמנות מפוקח על ידי בית המשפט, לאור מצבה הרגיש מאוד של חברת מלאב לפי הודעותיה שלה והודעת ממשלת הונגריה. ההתאחדות רואה בחשיבות עליונה כעת לפעול לצמצום נזקים אפשריים לכספי הלקוחות הישראלים".

הודעת מלאב מגיעה שבוע בלבד לאחר הודעתה של חברת התעופה הספרדית ספנאייר (Spanair) על הפסקת פעילותה, בעקבותיה מצאו עצמם מאות ישראלים תקועים ללא דרך לשוב לישראל. בעקבות הקריסה קיימה התאחדות סוכני הנסיעות דיון דחוף בתחילתו של הכנס ואף פנתה לשר התיירות שביקר בכנס ובקשה ממנו התערבות ממשלתית דחופה.

חובה של חברת התעופה ההונגרית לרשות שדות התעופה (רש"ת) מסתכם בלמעלה מ-400 אלף דולר. מרש"ת נמסר היום בתגובה ל"הארץ" כי "בשל חוב מצטבר של חברת מאלב ההונגרית ולאחר שהחברה הודיעה על קשיים כלכליים וחדלון פרעון, הודיעה רש"ת לחברה, זאת לאחר התראות חוזרות ונשנות, עם נחיתת טיסתה היום לפנות בוקר בנתב"ג, שעליה לשלם באופן מיידי את חובה. אם לא כן, לא תוכל להמריא מנתב"ג. זאת מתוקף תקנות האגרות ומתוך חובתה של רש"ת לשמור על הקופה הציבורית".

לאור החלטת שלטונות התעופה בישראל, החברה ההונגרית הודיעה כי החליטה לבטל את הטיסה שיועדה להמריא מנתב"ג ב-05.30 בבוקר. בתוך כך, חברות תעופה זרות שפועלות בישראל החלו להתארגן כדי לסייע לנוסעי החברה ההונגרית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ