בזכות המחאה: בעל חנות הספרים במלון אמריקן קולוני לא יגורש

אחרי שמאות סופרים ודיפלומטים, בהם איאן מקיואן, עמוס עוז ודויד גרוסמן, התגייסו לסייע, ובעקבות המלצת בג"ץ, החליטה ועדה בין משרדית כי מונזר פהמי יזכה לאשרת שהייה זמנית

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

מונזר פהמי, בעל חנות הספרים במלון אמריקן קולוני במזרח ירושלים, יזכה לאשרת שהייה זמנית, ובעוד כשנתיים תידון בקשתו למעמד קבע. כך החליטה לפני כשבועיים הוועדה הבין-משרדית לעניינים הומניטריים, שדנה בעניינו של פהמי בעקבות דרישת בג"ץ. סיפורו של פהמי, דמות מוכרת היטב לדיפלומטים ולעיתונאים זרים, נחשף ב"הארץ" לפני כשנה, כאשר משרד הפנים ביקש לגרשו בטענה שהוא שוהה בארץ בניגוד לחוק.

פהמי, פלסטיני יליד ירושלים, חי 20 שנה בארצות הברית וכך איבד את מעמד התושבות הישראלית שלו. הוא התחתן בארה"ב וקיבל דרכון אמריקאי, וב-1993 שב לארץ. בדומה לשאר הפלסטינים המתגוררים במזרח הבירה הוא נהנה ממעמד של תושב בלבד, הנשלל באופן אוטומטי לאחר שהייה ארוכה בחו"ל או קבלת אזרחות זרה. מאז 1993 פהמי נכנס לישראל באמצעות דרכונו האמריקאי וויזת תייר בלבד. לפני כשנה וחצי ביקש להאריך את הוויזה שלו, אך נתקל בסירוב ונדרש לעזוב את הארץ. הוא דרש לשקול מחדש את בקשתו והסביר כי משפחתו והעסק שלו נמצאים בירושלים, אולם נתקל בדחייה נוספת. הוא מנה כמה מהדמויות המוכרות שחלפו בחנותו בשנים האחרונות, בהם נשיא ארה"ב לשעבר ג'ימי קרטר והממונה על יחסי החוץ באיחוד האירופי קתרין אשטון, אולם גם קשריו הרבים לא הביאו לשינוי בקביעת משרד הפנים.

בעקבות הפרסום בעניינו גובשה עצומה נגד ההחלטה לגרשו, עליה חתמו מאות עיתונאים, סופרים ודיפלומטים, בהם איאן מקיואן, עמוס עוז ודויד גרוסמן. פהמי עתר לבג"ץ, והשופטים המליצו לפנות לוועדה הבין-משרדית לעניינים הומניטריים, המוסמכת לשקול באופן נרחב יותר סוגיות של הסדרת מעמד בישראל.

לבקשה שהגיש לוועדה פרקליטו של פהמי, עו"ד אמנון מזר, צורפו הוכחות לקשריו העסקיים של בעל החנות עם מוסדות ישראלים, בהם עיתון "הארץ" ורשת "סטימצקי". בשבוע שעבר הודיעה מזכירת הוועדה לעו"ד מזר כי הוחלט להיענות לבקשתו של פהמי ולהעניק לו מעמד זמני בארץ למשך שנתיים, שאחריהן תידון בקשתו למעמד קבע. "ההחלטה גרמה לתחושה נפלאה, אבל הביאה אותי לחשוב מה קורה לעשרות האלפים שאין להם קשרים", אמר פהמי בתגובה להחלטה, "הוועדה מאשרת רק שלושה או ארבעה אחוזים מהבקשות שמוגשות לה".

מונזר פהמי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ