ביה"ד צפוי להחליט הערב באשר לשביתה במשק

הצדדים התבקשו לדווח לנשיאת ביה"ד על התקדמות המו"מ בשש בערב, וזו צפויה למסור להם את החלטתה בשעות הקרובות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קשיים התעוררו במשא ומתן בין האוצר להסתדרות בסוגיית עובדי הקבלן, קשיים המעכבים את חתימה ההסכם.הערב בשש התבקשו ההסתדרות והאוצר לדווח בכתב לנשיאת בית הדין לעבודה השופטת נילי ארד, וזו כינסה את הצדדים באולמה הערב. החלטתה צפויה להתקבל מאוחר יותר.

מוקדם יותר היום העריכו הצדדים כי ההסכם קרוב לחתימה חרף הקשיים. הבוקר נרשמה התקדמות משמעותית במשא ומתן בדרך לסיום השביתה הכללית במשק שנכנסה ליומה השני. אמש ניהלו הצדדים סבב דיונים שנערך בלשכת נשיאת בית הדין הארצי לעבודה בהשתתפות שר האוצר יובל שטייניץ, יו"ר ההסתדרות עופר עיני ויו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים שרגא ברוש.

על פי ההסכם המתגבש בין האוצר להסתדרות שיוביל להפסקת השביתה, המדינה תקלוט מספר קטן (ככל הנראה אלפים אחדים) של עובדי קבלן במסגרת העסקה ישירה, שכרם והתנאים הסוציאליים שלהם ישופרו משמעותית וזאת באמצעות מכרזי החשב הכללי במשרד האוצר. במקביל, מספר הפקחים האמורים לפקח על תנאי העסקה של עובדי הקבלן יגדל במאה. נציגי הצדדים עוסקים כעת בניסוח משפטי סופי של ההסכם, ובהמשך היום עתידה להתקיים מסיבת עיתונאים של עיני ושטייניץ שבמהלכה יודיעו על סיום השביתה.

שטייניץ בבית הדין לעבודה, הערב

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

השר שטייניץ אמר אמש כי משרד האוצר הציע תוספות שכר ושיפור בתנאי העבודה של עובדי הקבלן, אך אלו לא סיפקו את ההסתדרות. "לא נאמץ מודל שלא קיים בשום מדינה אחרת", אמר לעיתונאים אמש. "אנחנו חייבים גם לשמור על עתידנו הכלכלי ביחד עם השיפור במצבם של עובדי השמירה והניקיון. אני מאוד מקווה שהשביתה לא תימשך, אני יכול להגיד בצער שלפי התחשיבים שלנו יום שביתה כמו היום לא רק פגע באזרחי ישראל אלא יש לו עלות של 2.5 מיליארד שקל למשק ולאזרחי ישראל. זה מה שהפסדנו היום, בתקופת האטה כלכלית, ואני מאוד מקווה שהשביתה לא תימשך", אמר שטייניץ.

נציגי האוצר וההסתדרות העלו בפני ארד את טיעוניהם בסוגיית דרישת ההסתדרות לקלוט את 300 אלף עובדי הקבלן באופן ישיר - דרישה שלא נענתה על ידי האוצר והובילה לשביתה הכללית במשק. בהתאם לדברים שיידונו, תקבע הנשיאה אם להפעיל צו מניעה ולסיים את השביתה או לאפשר את המשך קיומה. כן יתבצע ניסיון למו"מ מואץ בין הצדדים בפורום מצומצם, עם השרים הרלוונטיים, לשם השגת פתרון.

"ההסכם - בלוף"

מרטין וילר, ראש תחום עובדי בעמותת מעגלי צדק, כינה את ההסכם "בלוף", אך הדגיש כי השביתה לא היתה לחינם כיוון שהביאה לשינוי בשיח. "מדברים על קליטה ישירה של עובדי ניקיון במשרה מלאה והאמת היא שאין כמעט חיה כזו", אמר. "העובדה שהרוב מועסקים לפי שעה היא כדי שאפשר יהיה לצמצם את היקף המשרה שלהם, רוב התלושים של עובדי קבלן הם בשל כך של 3,000-1,000 שקל. אז למי ההסכם מתייחס? את השומרים הוציאו מחוץ למשוואה ללא סיבה מוצדקת".

מוקדם יותר אתמול, עיני הכריז כי יורה על הפסקה מיידית של השביתה אם שר התמ"ת יחתום על צו הרחבה להסכם העקרוני אליו הגיעה ההסתדרות בנפרד עם לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים (המעסיקים הפרטיים). צו ההרחבה נועד לאפשר את החלת ההסכם גם על עובדי המדינה ועובדי כלל המגזר הציבורי. על פי ההסכם בין שני הארגונים, שטרם נחתם סופית, עובד קבלן יקבל שכר תואם לשכרו של המקביל אליו במקום העבודה. עוד נקבע כי עובדי קבלן שמקצועם הוא ליבת פעילותה של החברה, יהפכו לעובדים מן המניין בה לפחות לאחר 9 חודשי העסקה רצופים. עובדי קבלן בתחומי עיסוק אחרים יהפכו לעובדים מן המניין בתום 18 חודשי העסקה.

בהסתדרות הגדירו כ"פריצת דרך" את ההסכם שהשיגו עיני ויו"ר לשכת התיאום שרגא ברוש, ואולם באוצר הגיבו בזעם על השגת ההסכם בין עיני לברוש, וראו במהלך זה ניסיון מתוחכם להפעיל לחץ על האוצר במו"מ בינו לבין ההסתדרות. גם בלשכת התיאום עצמה יש מתנגדים להסכם. ראש איגוד חברות הניקיון בלשכה, יצחק סבג, טען אמש שהשוואת התנאים של עובדי הקבלן לתנאיהם של מקביליהם העובדים הקבועים "תגרום לחיסולן של חברות הניקיון". גם בלשכת ארגוני העצמאים מסתייגים מההסכם ורואים בו התערבות חמורה בהתנהלות של החברות. ואילו נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, אמר כי "זה הסכם בוטה, המשרת את האינטרס של עיני ולא של המעסיקים". עקב העובדה שאין הסכמה מלאה במגזר העסקי לגבי טיבו של הסכם עיני- ברוש, המסמך כלל לא הוצג שלשום לבית הדין לעבודה.

מי שובת?

רשימת השובתים נשארה זהה לאתמול, למעט נתב"ג: כל משרדי הממשלה; יחידות הסמך כגון ביטוח לאומי ושירות התעסוקה; הרשויות המקומיות (לא תפונה אשפה, לא תהיה קבלת קהל, פקחי העיריות לא ירשמו דו"חות חניה); המועצות הדתיות; הרבנות הראשית; בתי המשפט לכל סוגיהם; רשות האכיפה והגביה; רשות המסים; בתי החולים הציבוריים ומד"א יפעלו במתכונת שבת; מזכירויות האוניברסיטאות (הסגל האקדמי עובד כרגיל וכל ההרצאות יתקיימו); קווי הרכבת; נמלי הים; מעונות נעמ"ת וויצ"ו; כל הבנקים; הבורסה; תיאטראות הבימה, הקאמרי, בית לסין; מוזיאונים עירוניים ובית התפוצות; הטלוויזיה החינוכית; מועצות הייצור והשיווק החקלאיות.

בתי הספר היסודיים יפעלו כרגיל, למרות ההבנות הקיימות בין הסתדרות המורים להנהגת ההסתדרות ולפיהן המורים ישתתפו במאבקיה של ההסתדרות. גם קווי האוטובוסים יפעלו כרגיל ואף יתוגברו. באופן מפתיע, מרפאות הקהילה של שירותי בריאות כללית יפעלו כרגיל, בעקבות הבנות שהשיגה הנהלת הכללית עם ועד העובדים בראשות פרוספר בן חמו.

השתתף בהכנת הכתבה: זוהר בלומנקרנץ

Read this article in English: Israel finance ministry, labor federation nearing deal to end general strike

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ