השריפה בכרמל |

הטיוטה הסופית של דו"ח המבקר נשלחה לשרים ולבכירים העתידים להיפגע ממנה

בין האישים שקיבלו את טיוטת הדו"ח: שר האוצר, שר הפנים , השר לביטחון פנים וראש הממשלה. תינתן להם ארכה של שבועיים להערות

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר אורן
אמיר אורן

הטיוטה הסופית של דו"ח מבקר המדינה על אסון השריפה בכרמל נשלחה בשעות הצהריים (חמישי) לשרים בממשלה ולבכירים בשירות הציבורי העתידים להיפגע ממנה. שיגור הטיוטה יסתיים עוד היום ולנמענים תינתן ארכה של שבועיים להעיר על ההתייחסות אליהם בדו"ח.

בין האישים שקיבלו את טיוטת הדו"ח ולעיין בה, יחד עם פרקליטיהם: שר האוצר יובל שטייניץ, שר הפנים אלי ישי, ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ'. הטיוטה נשלחה גם לקציני משטרה, שירות בתי הסוהר ונציבות ההצלה והכיבוי, שכיהנו בתפקידים בכירים בעת האסון ב-2 בדצמבר 2010.

בקרב נמעני הטיוטה שררה במהלך שעות הבוקר ציפייה דרוכה לבחינת הנוסחים המדוייקים, כדי לראות אם המבקר אכן הטיל על מי מהם אחריות מיוחדת, ואם בפרק הסיכום של הדו"ח נכללת קריאה מפורשת להסיק מסקנות אישיות.

במקרים מסויימים ריכך המבקר את הקביעות שהופיעו בטיוטות קודמות וטיהר קצינים מאחריות אישית לתקלות בתחום פיקודם. מנסחי הטיוטה מניחים שתגובות המבוקרים לטיוטה עשויות לכל היותר להשפיע על קביעות עובדתיות, אך לא ישפיעו על חוות הדעת של המבקר.

  עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

  הדו"ח בעניין האסון, שיוגש לכנסת בחודש הבא, צפוי לקרוא להעברת שר האוצר יובל שטייניץ ושר הפנים אלי ישי מתפקידם. הדו"ח לא יקרא לפיטוריהם מהממשלה, אלא לשלילת תיקם, וישאיר פתח להשארתם בממשלה בתפקידים אחרים. ביקורת נוקבת, אך פחותה בעוצמתה בהשוואה לביקורת שסופגים ישי ושטייניץ, תימתח בדו"ח גם על ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ וחברי הממשלה בכללם. מאמצי ישי, שטייניץ ופרקליטיהם לרכך את מחץ הביקורת כלפיהם, מאז הוזהרו כי הם עלולים להיפגע בדו"ח, לא צלחו.

  לפני כשבועיים אמר מבקר המדינה למשפחות נספי אסון הכרמל כי “תמיד הגורם הראשון זה השרים. מי שנמצא בראש הפרמידה. זה הכלל במשרד הזה. בעברית יש אמרה: תמיד הש"ג אשם. זה אחד הדברים החשובים שלנו כמשרד, לבדוק את האחריות שם למעלה, עם מסקנות”.

  לינדנשטראוס הוסיף במפגש שהקלטות ממנו פורסמו בערוץ 2, כי “מי שלא יקיים את הוראות המבקר - הוא יהיה במצב קשה מאוד, גם ציבורית וגם אחרת. ואם הוא לא מבצע אותו (את הדו”ח), על פי החוק הוא צפוי לדין משמעתי”. לינדנשטראוס גם התייחס לאפשרות שהמלצותיו לא ייושמו: “אני לא חושב שכדאי למנכ”ל, למפקד מחוז, או למישהו לקבל דין משמעתי או להתעסק אתנו. אני מניח שמי שלא יבצע, יצטרך לחשוב טוב־טוב אם הוא לא מבצע”.

  Read this article in English: Damning Carmel fire report sent to top Israeli officials

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ