בת לעובדים זרים רוצה לנסוע לפולין, וחוששת שלא תוכל לחזור

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל בלומנפלד

ג'אנל פנצ'ו, בת 16, נלחמת על זכותה להצטרף לחבריה הנוסעים עם משלחת התלמידים לפולין. זאת, בשל חשש כי לא תוכל לשוב לארץ בתום המסע, מאחר ומעמד הוריה - מהגרים מהפיליפינים - טרם הוסדר.

הוריה של פנצ'ו היגרו לישראל בשנת 1992, ארבע שנים לפני לידתה. היא גדלה בישראל, וכשנתבשרו תלמידי כיתתה בתיכון "ראשונים" בהרצליה על פתיחת ההרשמה למשלחת לפולין, הביעה רצון עז להצטרף למסע. ואולם לפנצ'ו הובהר כי אם אכן תיסע, ישנה סכנה ממשית שלא יותר לה להיכנס בחזרה לישראל. "ניגשתי למשרד הפנים בתל אביב כדי שיעזרו לי. הם אמרו לי שאני יכולה לנסוע אבל לא מבטיחים שאני אוכל לחזור. זאת הייתה אכזבה ענקית, ישבתי באמצע הלשכה ובכיתי", סיפרה פנצ'ו. "אחת מהעובדות ניגשה אלי ואמרה לי שאם אין לי אזרחות אני לא צריכה לבוא בדרישות".

ואולם, חבריה והוריה של פנצ'ו שכנעו אותה להלחם על זכותה לנסוע. "אמא שלי שאלה אותי אם זה חשוב לי ואמרתי שכן, אז היא אמרה לי שהיא תלחם יחד אתי. למרות שאני לא יהודייה וזה לא קשור למשפחה שלי אני מרגישה שזה משהו שאני צריכה לעשות - מורשת שאני רוצה להיחשף אליה", אמרה. חבריה לכיתה של פנצ'ו מלווים אותה לכל ההפגנות שנערכו עד היום למען ילדי העובדים הזרים. "הם נותנים לי את הכוח להילחם", הסבירה - גם במקרה הזה. הנהלת בית הספר נרתמה גם היא לעזרתה של פנצ'ו, והסכימה להעניק לה הנחה מיוחדת בתשלום לנסיעה לפולין, אם המצב ייפתר.

בינתיים פנתה פנצ'ו לעמותת "ילדים ישראלים", שהפנתה את תשומת לבו של ח"כ אילן גילאון למקרה. במכתב ששיגר לשר החינוך, גדעון סער, קרא גילאון להתערבותו. האחרון הפנה מכתב לשר הפנים, אלי ישי, לפני כשבועיים. במכתבו כתב גלאון כי "נוצר פה פרדוקס. ישראלים כל כך טובים, שמעמדם אינו מוסדר, עלולים למצוא את עצמם מחוץ לישראל לאחר ביקור באושוויץ".

המשלחת תצא בעוד חודש וטרם התקבלה תשובה ממשרדו של ישי. בספטמבר אירע מקרה דומה כאשר יליד ישראל בן 17, שהוריו היגרו מקוריאה, חשש לצאת למסע לפולין. לאחר הפעלת מערכת לחצים קיבל הנער אישור חריג של משרד הפנים לכניסתו חזרה לארץ. ממשרד ההגירה נמסר כי "המשפחה שוהה בישראל בניגוד לחוק. המשפחה הגישה בקשה למעמד מכוח החלטת הממשלה, אך נדחתה לאחר שלא עמדה בקריטריונים. כיום, לאחר שהגישה שוב בקשה תידון הבקשה שוב. הבקשה להצטרף למשלחת תיבחן בנפרד, כמקרה חריג וחד פעמי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ