למרות דרישת האוצר: מאות מורים מסרבים להחתים שעון

מש' החינוך החל להתקין את השעונים בבתיה"ס בכפר סבא כחלק מהסכם אופק חדש. מורה: לפני אחת בלילה אני לא מסיימת לעבוד. הרעיון משפיל ומנצל

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר

מאות מורות מכפר סבא הכריזו בימים האחרונים על מאבק נגד החתמת שעוני הנוכחות עם כניסתן ויציאתן מבית הספר.

זאת, לאחר שבשבועות האחרונים החל משרד החינוך להתקין את השעונים בבתי הספר היסודיים בעיר כחלק מהסכם "אופק חדש", שנחתם לפני שלוש שנים ולפי דרישת האוצר בנושא, לה הסכימו משרד החינוך וארגוני המורים. המנהלים והמורים נדרשים "להחתים שעון" עם כניסתם ויציאתם מהמוסד, על פי שעות מוגדרות שבהן, לכאורה, אמור להסתכם יום עבודתם.

למהלך - שמונהג לראשונה בבתי הספר בארץ - קמו כבר מתנגדים רבים, ובחודשים האחרונים אף חתמו יותר מ-6,000 מורים על עצומה התובעת משר החינוך ומיו"ר הסתדרות המורים לחזור בהם מהמהלך. ואולם, מאות המורות מבתי הספר היסודיים בכפר סבא אינן מסתפקות בדרישה לביטול. מעל לשעונים בבתי הספר תלו חלקן את השלט "חוצפה", ותוך שיתוף פעולה כמעט מלא הן מסרבות לחתום.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

במכתב ששיגרו ליו"ר הסתדרות המורים, יוסי וסרמן, בשם כל מורות בתי הספר היסודיים בעיר, כתבו כי "דרישה זו משקפת חוסר הבנה בסיסית של מהות עבודת ההוראה, אשר הינה שליחות במהותה ואינה מתוחמת בזמן ובמקום. מורה אינו פועל ייצור, עובד בנק או פקיד במשרד החינוך. עבודתו של המורה אינה מסתיימת עם הישמע הצלצול וחורגת הרבה מעבר לכותלי בית הספר".

לפי הסכם אופק חדש, המורים מחויבים לעבוד 36 שעות בשבוע בבית הספר במקום 30. זאת, בתמורה לתוספת שכר ממוצעת של כ-26%. עוד לפי הרפורמה, כל מורה מחויב ללמד 26 שעות שבועיות פרונטליות, וכן להעניק חמש שעות הוראה אישיות לתלמידים.

נוסף על כך, עליו להימצא בשטח בית הספר חמש שעות נוספות המוגדרות "שעות שהייה", שבהן אמור לבצע את מטלותיו השונות. עם זאת, בפועל, חלק ניכר משעות השהייה מוקצה לטובת ישיבות היערכות והשתלמויות.

לדברי אחת המורות, שכמו עמיתותיה סירבה להזדהות בשמה, "לפני אחת בלילה אני לא מסיימת לעבוד. הרעיון משפיל ומנצל: כולם יודעים שאתן עובדות עד אחת בלילה אבל תחתמו כאילו לא. תחטפי מכות ותודי שלא מרביצים לך. עד כאן". היא הוסיפה ואמרה כי "אם נחתום נעשה שביתה איטלקית - באמת נעבוד רק בשעות העבודה. זו תהיה פגיעה אדירה במערכת".

לדברי מורה אחרת, זהו "חלק (בהסכם, ט"נ) שמעולם לא סיפרו לנו עליו, וכנראה גם ידעו טוב מאוד למה". היא הוסיפה ואמרה כי "חינוך לא מודדים עם סטופר. זה לא שאם נחתום על השעון הזה יקרה פתאום משהו נורא. הרפורמה הזו בעייתית כך או כך, אבל זה עניין של קו אדום, יש כאן אמירה עקרונית שאנחנו לא מוכנות להיכנע לה".

עוד אמרה המורה כי "זה לא שאנחנו מפחדות סתם, פשוט איימו עלינו והפחידו אותנו שהמאבק הזה יפגע בנו, שאנחנו מפרות את ההסכם ושיורידו לנו את המשכורת. אפילו לערוך כינוס בחדר בסניף ההסתדרות (המורים, ט"נ) לא נתנו לנו. כן, ההסתדרות, הגוף הזה שאמור לייצג אותנו, השאיר אותנו במסדרון".

"אני לא סתם משתמשת בביטוי החריף הזה, אני מרגישה נאנסת", הסבירה מורה אחרת, "פשוט מחללים את כבודי ואת כבוד המקצוע".

לדבריה, "הרעיון היה שנספיק לעשות הכל בבית הספר, שזה כמובן לא מה שקורה - אין זמן, אין תנאים. הבטיחו פינת עבודה עם מחשב ואנחנו יושבות 40 מורות בחדר מורים עם שני מחשבים עובדים. כולן מאוד ממורמרות וההסתדרות אומרת ‘אל תיקחו עבודה הביתה'. אבל זה פשוט לא מעשי, יש מחויבות לילדים".

ביום שני האחרון כינסו המורות מפגש עם מורות מאזור השרון ומאזורים נוספים בארץ. "השעון הזה מבזה ומביש. גם אנחנו לא נסכים לזה כשיגיע אלינו", סיפרה מורה מרעננה שבבית ספרה טרם הותקן השעון, "אנחנו לא רוצים לפגוע בילדים אבל גורמים לנו לפגוע בהם".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "החתמת שעון נוכחות מהווה חלק בלתי נפרד מהסכם אופק חדש ובכלל זה חלק משינוי מבנה שבוע העבודה של המורים. בעניין זה יצוין כי כל עובדי המגזר הציבורי נדרשים להחתים שעון נוכחות, שכן עניין זה מהווה חלק מהסכמי השכר של המגזר הציבורי". באשר לתקצוב פינות העבודה נמסר כי "במסגרת יישום אופק חדש תקצב המשרד את בנייתן של פינות עבודה בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים בעיר כפר סבא. יצוין כי התקצוב מומש במלואו".

מהסתדרות המורים נמסר בתגובה כי "הצבת שעון הנוכחות בבתי הספר הינה דרישה והתניה של משרד האוצר. בגינה קיבלנו 36 שעות נוספות לפי ערך של 125% לכל שעה נוספת עבור פעילויות שלאחר שעות הלימודים, כמו ימי הורים, אסיפות הורים, טקסים ואירועים בשעות אחר הצהריים והערב וכו'".

עוד נמסר כי "פעילויות אלה ביצענו בעבר ללא כל תמורה. הסכם אופק חדש מגביל את מספר השעות בהן יכול עובד הוראה לשהות בבית הספר ושעון הנוכחות הינו כלי עזר ופיקוח על זכויות המורה".

Read this article in English: Kfar Sava teachers declare mutiny against the time clock

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טרייסי מילר ובעלה טוד בביתם בפיטסבורג, החודש

"להכריח מישהי להשלים היריון ולראות את התינוק שלה מת - זו אכזריות"

"ג'ניפר לופז: מחצית". חזקה, חרוצה, לא פראיירית

הסרט על חייה של ג'ניפר לופז עושה תיקון לשנים של יחס מבטל כלפיה

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

מלון מנדרין. הרכישה הראשונה של הקרן אחרי השלמת גיוס של יותר מ-2 מיליארד שקל

קרן JTLV רכשה את מלון מנדרין בצפון תל אביב ב-190 מיליון שקל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ