מפת הפשיעה: יותר עבירות מין בבתי ספר מבפארקים

על פי מחקר חדש, שמיפה את הפשיעה בישראל בשלוש השנים האחרונות, 30% ממקרי הרצח מתרחשים בסתיו

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

מחקר חדש, שיוצג בימים הקרובים לשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ ולמפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, קובע כי 10% מעבירות המין המבוצעות בישראל - אם לא כוללים את הבית והרחוב שם מבוצעות רוב העבירות - נעשים בתוך מוסדות החינוך. עבירות המין הנכללות במחקר הן: אונס, בעילה שלא כחוק, ומעשה מגונה בכוח. כן מתברר כי המספר הגדול ביותר של מקרי הרצח מתבצע בסתיו וכי הקיץ היא העונה התוקפנית ביותר מבחינת עבירות המין. לפי הבדיקה, האביב הוא העונה השלווה ביותר.

עוד קובע המחקר כי 6% מהתקיפות האלימות החמורות - ניסיון לרצח, הריגה, חבלה חמורה, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות - נעשים גם הם בין כותלי מוסדות החינוך השונים. זאת, בהתחשב בכך ש-60% מעבירות האלימות נגד אזרחים נעשים אף הם בתוך הבתים וברחובות.

באחרונה התבקשה הד"ר בשורה רגב, ראש מחלקת מחקר באגף האסטרטגיה של המשרד לביטחון הפנים, לערוך מחקר מקיף על מיקום עבירות האלימות. רגב כללה במחקר חמישה סוגים שונים של אלימות: אלימות קלה, תקיפה חמורה, שוד, עבירות מין ורצח. רגב מיפתה את המקרים שהתרחשו בישראל בשלוש השנים האחרונות, על פי העבירות שצוינו, וכך למעשה קבעה את אחוז העבירות על פי מיקום.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בשיטה זאת ניתן ללמוד מהמחקר שכ-10% מעבירות המין בישראל מתבצעות בתוך מוסדות החינוך. מדובר בנתון מדאיג מאחר שהוא בולט בצורה משמעותית לעומת המקומות האחרים שאותם בדקה החוקרת. רק לשם השוואה, 5% מעבירות המין נעשות בבתי המלון בישראל, 4% בחצרות הבתים וחדרי מדרגות וכ-3% מעבירות המין נעשים בפארקים או בגנים ציבוריים. המחשבה על כך שהפארק בטוח יותר מבתי הספר צריכה להדאיג את ההורים ששולחים את ילדיהם למוסדות החינוך.

מוסדות החינוך לא מובילים את המחקר אך ורק בעבירות מין. גם בעבירות תקיפה חמורות תופסים מוסדות החינוך את המקום הראשון, מלבד הרחוב והבית. מעל ל-6% מסך התקיפות החמורות בשלוש השנים האחרונות התרחשו בין כותלי מוסדות החינוך. רק לשם השוואה, במוסדות בריאות, שם מדובר בתופעה, שכיחות התקיפות החמורות, על פי המחקר, נמוכה משמעותית ועומדת על 3%.

עבירות התקיפה החמורות בתוך מוסדות החינוך מתייחסות בעיקר לאלימות של תלמידים אחד כלפי השני, ופחות לאלימות נגד מורים, שגם היא כלולה בתוך הנתונים אולם היא שולית יחסית. אחוז התקיפות החמורות במוסדות החינוך גבוה יותר גם מאחוז התקיפות הקלות שרובן נעשות במגרשי החניה.

הכי הרבה מקרי הרצח בישראל - שלא ברחוב או בתוך הבתים, על פי ההנחיה שניתנה לחוקרת - מתרחשים במגרשי חניה. כ-6% ממקרי הרצח בישראל התרחשו בשלוש השנים האחרונות בתוך חניות. כ-4% התרחשו בחדרי המדרגות, חצרות הבתים ובפארקים הציבוריים וכ-3% התרחשו בבתי מלון.

המחקר עסק לא רק במקום ביצוע העבירות אלא גם בזמן, כלומר באיזה ימים ובאיזה עונה של השנה. בניסיון לקבוע את מפת הפשיעה בישראל ניסתה הד"ר רגב להבין אם לעונות השנה - סתיו, אביב, חורף וקיץ, או למזג האוויר - יש השפעה על מספר העבירות ויותר מכך, על אופי העבירות שמתבצעות במדינת ישראל.

סל העבירות לצורך המחקר לגבי עונות השנה כלל רצח, מין, שוד, תקיפה חמורה ואלימות קלה. בסעיף זה כללה רגב את סך כל העבירות שבוצעו בישראל בשלוש השנים האחרונות ובכל המקומות, גם בבתים וברחוב. מהמחקר עולה כי כ-30% ממקרי הרצח מבוצעים בחודשי הסתיו. חודשי הקיץ והחורף כמעט זהים - כ-25%, ואילו באביב מספר מקרי הרצח הוא הנמוך ביותר.

על פי המחקר, הקיץ הוא למעשה העונה האלימה ביותר. עבירות המין, האלימות הקלה והתקיפה החמורה מתרחשים לרוב בקיץ, באחוזים גבוהים יותר משאר עונות השנה. החורף, לעומת זאת, הוא למעשה העונה שמוציאה את השודדים "מהחורים שלהם". רוב מעשי השוד במדינת ישראל נעשים בחודשי החורף.

המחקר מעלה עוד נתון מעניין, שמשנה גם את התפישה של משטרת ישראל. ניתוח מפת הפשיעה, על פי ימי השבוע, מעלה כי למרות שבמשטרת ישראל ישנה תפישה שלפיה רוב עבירות האלימות נעשות בסופי השבוע, כאשר צעירים יוצאים לבלות ומשתכרים, לא כך הם פני הדברים בכל ההיבטים של סוגי הפשיעה שנבדקו.

עבירות רצח אכן מתבצעות יותר בחודשי הסתיו ובסופי השבוע אולם עבירות המין נעשות יותר בחודשי הקיץ וסביב ימי העבודה - שני עד חמישי. גם עבירות השוד נעשות יותר בחודשי החורף וסביב ימי העבודה, בעוד עבירות תקיפה חמורה מתבצעות יותר בחודשי הקיץ והסתיו ומסביב לסופי השבוע. עבירות אלימות קלה מתבצעות יותר בחודשי הקיץ והסתיו וברמה אחידה על פני כל ימי השבוע, למעט בימי ראשון. כל זאת כאמור, על פי נתוני הפשיעה בשלוש השנים האחרונות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ