בגלל שהילדים סיימו י"ב: משפחות מהגרי עבודה יגורשו

רשות האוכלוסין וההגירה סירבה היום לראשונה לבקשה לקבלת מעמד של ארבע משפחות. מוקד הסיוע לעובדים זרים: "החלטה אבסורדית ונטולת היגיון"

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה ויילר-פולק

רשות האוכלוסין וההגירה בתל אביב סירבה להיענות לבקשה לקבלת מעמד של ארבע מתוך 18 משפחות שזומנו היום למשרדיה. מדובר בסירובים ראשונים לאחר ש-15 משפחות כבר קיבלו תעודות זהות. המשפחות המסורבות הגיעו לישראל מסין, רוסיה ואוקראינה ובקשותיהן נדחו בשל אי עמידה בקריטריונים; בשתי משפחות הילדים סיימו את כיתה י"ב שנה לפני החלטת הממשלה, ומשפחה אחת לא שהתה בישראל חמש שנים ברציפות.

לרשות האוכלוסין הוגשו 700 בקשות למעמד מתוקף החלטת הממשלה. 35 בקשות נדחו על הסף, 257 בקשות אושרו, 118 נדחו ו-260 בקשות ממתינות להחלטת ועדת חריגים.

"זה עצוב ומאכזב", אמר היום אחד ממגישי הבקשות שבקשתם נדחתה "אני נמצא מגיל 9 בישראל, והיום אני בן 21. למדתי בתיכון, עשיתי בגרויות, ויש לי תעודת בגרות מלאה. אני מרגיש חלק מהארץ הזאת, אפילו רציתי להתגייס לצבא אבל אמרו לי שבגלל שאין לי מעמד אני לא יכול. מאז שאני ילד בישראל האמנתי וקיוויתי שיהיה בסדר והיום הכל התפוצץ לנו בפרצוף. מחר אנחנו נגיש ערעור ואני מקווה שזה יעזור".

"לא היה לנו ספק ששר הפנים יחליט לגרש גם ילדים שעונים על מרבית הקריטריונים של החלטת הממשלה. מה שלא ברור זה מדוע ראש הממשלה שותק בנושא אחרי שהוא עצמו הצהיר כי מרבית הילדים יוכלו להישאר בישראל. לא רק שמשרד הפנים בוחר לגרש ילדים כי הם קטנים מידי בעיניו, כעת מתגלה כי הוא מגרש גם ילדים שגדולים מדי בעיניו. זה מגוחך שילדים אלו נענשים מכיוון שסיימו כיתה י"ב", אומרת רותם אילן, מייסדת עמותת ילדים ישראלים, שהנהיגה את המאבק נגד הגירוש.

במהלך היום הגיעו ארבעת המשפחות למשרדי מוקד סיוע לעובדים זרים בבקשה לעזרה לאחר קבלת התשובה השלילית. במוקד הדגישו כי "מדובר בתלמידים שהינם בוגרי בתי ספר ישראליים, מדברים עברית שוטפת, עשו מבחני בגרות בעברית, נבחנו על היסטוריה יהודית ועל לשון עברית, ומרגישים ישראלים לכל דבר".

הפגנה נגד גירוש ילדי עובדים זרים, לפני כשנתייםצילום: דודו בכר

במוקד הוסיפו כי "המשפחות עדיין מעכלות את ההחלטה ובוחנות את צעדיהן. ההחלטה לא לתת להם מעמד בישראל רק מפני שלא היו תלמידים בעת קבלת החלטת הממשלה, אלא לרוע מזלם סיימו תיכון שנה קודם , היא החלטה אבסורדית ונטולת היגיון."

ארגוני הסיוע "מוקד סיוע לעובדים זרים" ו"ילדים ישראלים" מתכוונים ללמוד את המקרים ולהגיש בשמם עררים למשרד הפנים. כמו כן יצאו מחר ילדי כיתה א' שנמצאים תחת סכנת גרוש להפגין מול בית ראש הממשלה ולמחות על שתיקתו בנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

צביקה הדר ומירי מיכאלי. לא נתנו לבוט האנושי לפצוח במונולוג

בעולם מלא פייק ניוז, דווקא צביקה הדר התגלה פתאום כעיתונאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ