בני העדה האתיופית הפגינו בנתניה נגד אפלייה במוסדות החינוך בעיר

המפגינים מוחים נגד תושבי העיר הדורשים מהעירייה שילדיהם ילמדו בבתי ספר ללא עולי אתיופיה. העירייה: ננקטו צעדים לפתור בעיה של בתי ספר ריכוזיים

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל בלומנפלד

עשרות צעירים בני העדה האתיופית מנתניה וסביבתה וקומץ של תושבים שאינם בני העדה, הפגינו הערב (רביעי) נגד אפליית תלמידי העיר בני העדה במוסדות החינוך בעיר.

המפגינים, יצאו לצעדת מחאה כאשר מסלולם כלל שניים מתוך ארבעת בתי הספר בעיר, בהם למעלה מ 90% מהלומדים הם בני הקהילה האתיופית, כאשר הם מניפים שלטים כמו "עם אחד- חינוך אחד" ו- "לא ניתן לעירייה לצבוע אותנו". הצעדה הסתיימה בעצרת בה נאמו נציגי הקהילה האתיופית בעיר, לקול קריאות המפגינים "דור חדש דורש שינוי".

על פי נתוני משרד הקליטה, בני הקהילה האתיופית מהווים 5.4% מכלל תושבי העיר, כ-11 אלף במספר, פי 5% מהקהילה האתיופית בקרב כלל התושבים בארץ. תושבי העיר בני העדה מדווחים על אמירות גזעניות משכניהם ועל הפעלת לחצים פוליטיים על אנשי החינוך ברשות, לאפשר רישום ילדיהם בבתי ספר באזורים אחרים.

כמו כן, דווחו מקרים בהם הורים זייפו כתובת מגוריהם בתעודת זהות לרחובות במרכז ובמזרח העיר, על מנת שילדיהם יוכלו ללמוד בבתי ספר ללא עולי אתיופיה. גורמים בעיריית נתניה אישרו התופעה. בדוברות העירייה הכחישו את הטענה כי הופעלו לחצים פוליטיים ומיקדו את הבעיה בגידול בתי ספר חרדים.

המאבק החל לפני מספר חודשים, וקיבל תאוצה בסמוך להחלטת משרד החינוך לסגור את בית הספר "נר עציון" שבפתח תקווה בספטמבר האחרון. לאחר פניות חוזרות ונשנות של פעילים בני העדה בנושא, ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג-איכר, קיימה מספר ישיבות עימם והוסכם על הקמת וועדת היגוי, שתורכב מנציגי הקהילה האתיופית, אנשי חינוך ונציגי העירייה שיבחנו יחדיו כיצד לפתור את בעיית בתי הספר הריכוזיים.

דניאל מהרט, פעיל חברתי בעיר ובין מארגני המחאה הערב, אמר כי "עיריית נתניה עשתה מה שנוח לה ולא מה שטוב לנו. מביאה לבית הספר ילדים שלא קשורים לחינוך הנלמד רק כדי שיגידו ' הנה, עשינו אינטגרציה' לא שאלו אף אחד אם רוצים להיכנס או לא". מעיריית נתניה טוענים כי "כלל המהלכים נעשו בהסכמתם של נציגי הקהילה ובייעוצם המקצועי של אנשי משרד החינוך ומינהל החינוך שבעירייה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

הפגנת בני העד האתיופית נגד גזענות במוסדות החינוך בנתניה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ