לדרישת הבד"ץ: מסעדה ירושלמית לא תעסיק מלצריות

על אף שמרבית הקליינטים במקום הן נשים, נדרשו בעלי המסעדה ברחביה שלא לשבץ נשים לשעות בהן מגיעים למקום בחורי ישיבה רבים

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

מסעדה פופולרית בירושלים תגביל את שעות ההעסקה של נשים העובדות במקום עקב דרישת משגיחי הכשרות שלה. על פי הוראת מערך הכשרות של בד"ץ אגודת ישראל, המעניק למקום הכשר למהדרין, מסעדת "היימישע עסין" בשכונת רחביה, שבעליה חרדים, תפסיק להעסיק מלצריות בימי חמישי בלילה, אז נרשמת במקום תנועה ערה של בחורי ישיבות המבלים במקום.

המסעדה הוותיקה, שמגישה אוכל יהודי מזרח-אירופי לקהל לקוחות מגוון, מעסיקה מאז נוסדה מלצריות המקפידות להופיע בלבוש צנוע, אף שחלקן חילוניות. אולם באחרונה העלו חרדים טענה כי הדבר גורם בעיות במפגש עם בחורי הישיבות. לדברי הבעלים, חיים ספרין, קנאים ש"עינם צרה בהצלחת המקום" לחצו על המשגיחים ובעקבות כך הם פקדו על הבעלים להפסיק להעסיק נשים במה שקרוי בעגה החרדית "ליל שישי". הדבר יגרום לצמצום המשמרות של המלצריות, בניגוד לרצונן.

בד"ץ אגודת ישראל הוא גוף פרטי המעניק למסעדה הכשר למהדרין, בנוסף על ההשגחה של הרבנות הראשית לירושלים. הדרישה שלא להעסיק נשים היא חריגה, אולם גופי כשרות, לרבות הרבנות הראשית הממלכתית, שוללים כדבר שבשגרה תעודות הכשר או מאיימים בשלילתן מסיבות שאין להן נגיעה ישירה לכשרות המזוןן: חילול שבת, זהות דתית ורוחנית של הבעלים, עריכת חופות לזוגות הומוסקסואלים באולמות אירועים ועוד סעיפים הנוגעים להווי העסק.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בתגובה למהלך, קורא ארגון ישראל חופשית להחרמת המסעדה, ומתכוון להפגין מולה מחר בערב. לדברי ספרין, הוראת הבד"ץ איננה סוף פסוק, והוא מתכוון "למצוא את דרך המלך" שתאפשר לו להמשיך להעסיק במקום נשים כל ימות השבוע. "מקסימום נזיז משמרות", אמר. לדבריו, הוא מעניק שירות לאוכלוסייה מגוונת, כולל חילונים ולא-יהודים. "דיברתי עם הבד"ץ", אומר ספרין. "בהתחלה הדרישה שלהם היתה יותר תקיפה, אבל הסברתי להם שלמעלה מ-60% מהקליינטים שלי הן נשים וצריך לתת שירות לכולם". לדבריו, "'אמרו נכון, אתה צודק, אבל בוא למען טובת העניין ניתן לזה כמה שבועות לבדוק את הנושא'. אני מאמין שבסוף נמצא את דרך המלך וגם מלצריות יעבדו ביום חמישי".

ספרין מציין כי על אף שההוראה ניתנה כבר לפני שלושה שבועות, בשבועות שחלפו מאז, הועסקה במשמרת של יום חמישי בלילה מלצרית. על החרם שהכריזה ישראל חופשית אמר ספרין כי היא לא מתבססת על עובדות: "זכותי כבעל מסעדה היא לעשות כל מה שאני רוצה. זו מסעדה פרטית, אני לא אדם ציבורי". עוד אמר, כי הוא עומד על המשך העסקת מלצריות, כמו גם על המשך העסקתו של המלצר הערבי הקבוע במקום. "מדי פעם נכנסים למקום הזה גם ברוך מרזל ואיתמר בן גביר. הם אמרו לי 'תוציא את המלצר הערבי, למה אתה מעסיק ערבים'. אמרתי להם אני לא מוציא את המלצר, וזה גם מה שיהיה עם המלצריות. אני שומע פחות או יותר לכולם, אבל זה אפילו לא בכיוון של הדרת נשים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ