מצעד השרמוטות: איך אני מתלבשת? זה לא עניינך

בקריאות "לא זה לא זה לא", צעדו אתמול כ-200 נשים וגברים בתל אביב, ומחו נגד זילות גוף האשה והטרדה מינית. מפגינה: "חושבים שהמאבק הפמיניסטי הצליח, אבל אשה עדיין נחשבת נכס ציבורי"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

נהג מונית שחלף אתמול בערב ליד תיאטרון הבימה לא הבין את המסר. בלי היסוס, נעץ מבט במשתתפות "מצעד השרמוטות", כמה מהן בלבוש חושפני. אחר כך חייך ושחרר קריאת התפעלות. "בדיוק נגד זה אנחנו מוחות. תגובות כאלה לא נפסקות", אמרה חן אבוחצירה, סטודנטית בת 22, תושבת תל אביב. יחד עימה צעדו עוד כ-200 איש, רובן נשים צעירות, אפילו צעירות מאוד. הן ביקשו למחות על זילות גוף האשה ועל ריבוי מקרי ההטרדה המינית.

אבוחצירה באה לצעדה לבושה כשעל פלג גופה העליון בגד ים בלבד, ולמותניה חצאית קצרה. "אם לא היה קר, הייתי באה רק בבגד ים", הצהירה. על גבה הדביקה מסר ברור: "איך אני מתלבשת? חייג לא עניינך-800-1". לדבריה, בחודשי הקיץ היא עושה לא פעם את הדרך הקצרה מדירתה במרכז תל אביב אל חוף הים, כשלגופה בגד ים בלבד. מבטים, הערות, ולעתים גם שליחת ידיים, אינם עניין חריג.

"אם גבר יוצא מהים והולך בבוקסר עד עזריאלי מישהו יגיד לו משהו? יעירו לו הערות מיניות? ברור שלא", אמרה. "אני לעומת זאת לא יכולה ללכת ביום חמישי בערב באלנבי במיני, בלבוש ליציאה, ולא לקבל הערות". הטרדה מינית, לדבריה, נמצאת בכל מקום, כל הזמן. "זה הפך נורמטיבי שגבר רואה בחורה ושורק לה ברחוב כאילו היתה הכלב של השכן. פעם זה היה רק הערות, היום אנשים לא מתביישים גם לשלוח ידיים. וזה בכלל לא קשור לבוש. הוטרדתי בכל צורת לבוש שהיא".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

לדברים האלה הצטרפה רחל ברגשטיין, בת 24 מתל אביב. "אני פה כי נתקלתי בהרבה יותר מדי מצבים שפרצו למרחב האישי שלי. אם זה ברחוב, אם זה במקרה מיני", אמרה. "יש הנחה שהמאבק הפמיניסטי הצליח, שיש שוויון מלא ולא צריך להיאבק יותר וזה ממש לא נכון. אנחנו רואות את זה ומרגישות את כל יום ביחס של הבחורים ברחוב, של אלה שאנחנו עובדות איתם ואפילו של חברים. אשה עדיין נחשבת נכס ציבורי".

ברגשטיין היתה נחרצת במיוחד. "אלה מיליון מקרים קטנים. זה קורה באופן שכיח שאנחנו כבר לא שמות לב לזה לפעמים. זה ‘היי מותק' ברחוב, זה בחור בבר שחושב שאפשר לגשת אלי כשאני לא רוצה, זה בחור שחושב שאם אני מפלרטטת איתו זה נותן לו אישור לגעת בי". היא הוסיפה ואמר כי "יש הבדל בין להתחיל לבין להטריד וברגע שאשה אומרת לא צריכים להבין שזה לא".

מסרים דומים אפשר היה לשמוע מרבות ממשתתפות הצעדה, שיזמו כמה תלמידות תיכון מערים שונות במרכז הארץ. את גל המחאה הצית לפני כשנה שוטר מהעיר טורונטו שבקנדה, שאמר בהרצאה באוניברסיטה שכדי שלא להפוך לקורבנות, נשים צריכות לא להתלבש "כמו שרמוטות", לדבריו. האמירה הזו הוציאה זמן קצר אחר כך אלפים לרחובות טורונטו, למצעד השרמוטות הראשון (Slut Walk). המסר: לבוש חושפני אינו מצדיק עבירות מין. האירוע הזה גרר מצעדים נוספים בכל רחבי העולם.

אתמול המחאה הגיעה גם לתל אביב. אלפים לא היו שם. לעומת מקומות אחרים בעולם, הלבוש של רוב הצועדות היה הרבה פחות חושפני. את אלה שהרשו לעצמן ללבוש בגד ים למשל, אפשר היה לספור באצבעות יד אחת. ובכל זאת, אחת המארגנות, יערה ליברמן-כליף, בת 17 מפתח תקווה, התפעלה. "ציפיתי שיגיעו ממש מעט אנשים, הרגילים שמגיעים להפגנות. התפלאתי מאוד לראות הרבה אנשים", אמרה. "הצורה שבחרנו להתלבש פחות נועזת, אבל המסר לא פחות חריף".

ההפגנה החלה בהתכנסות בגן מאיר. אחר כך צעדו המפגינים אל כיכר רבין. "לא זה לא זה לא זה לא, איזה חלק מהלא לא הבנת עד לפה", קראו שוב ושוב. אחדים נשאו שלטים. "אל תחנכו לא להיאנס, תחנכו לא לאנוס", נכתב על אחד מהם. "לאורך החצאית שלי אין שום קשר אליך", קבע שלט אחר. למשתתפות חולקו משרוקיות. "אם מישהו מטריד אתכן אל תהססו לשרוק", הנחו אותן המארגנות.

לא רק נשים היום שם. גם גברים, אם כי לא רבים. בראש הצועדים בלט אורי שמילוביץ', בן 28 מחיפה. גדול מימדים, שיערו מחומצן, על ראשו קרניים בצבעי הקשת, על צווארו צעיף נוצות ורוד ודגל גאווה כרוך סביב מותניו. "שרמוטה גאה", נכתב בשלט שאחז בידיו. "אני גם הומו וגם פמיניסט וחושב שזכותה של כל אשה וזכותו של כל גבר להתלבש כמו שהם רוצים, גם אם זה לא הטרו נורמטיבי. אני משלב בין המאבק שלי לשחרור מדיכוי הומופובי לבין המאבק בסקסיזם", הסביר.

איש מהמשתתפים לא השלה עצמו שההפגנה הזו תשנה את המציאות הישראלית. "זו בעיה בחינוך, הרבה מעבר לבעיה שורשית. התפיסה לא תשתנה אם לא נשנה את החינוך, אבל אנשים לא רוצים לשנות את התפיסה", אמרה אבוחצירה. "אני לא חושבת שאחרי ההפגנה הזאת כולנו נוכל להתלבש כמו שאנחנו רוצות", הוסיפה ליברמן-כליף, "אבל זה צעד אחד בדרך הנכונה. ההפגנה הזו נועדה להעלות את המודעות לבעיה יותר מאשר לשנות משהו".

עד כיכר רבין הידלדלה ההפגנה. לכיכר עצמה הגיעו רק כמה עשרות. אולי זה קשור לעובדה שמאז המחאה החברתית הישראלים יוצאים הרבה יותר לרחובות. רבים מהצועדים אתמול השתתפו גם בהפגנות הגדולות בקיץ האחרון, ומאז מרבים להפגין, על שלל עניינים. "צריך לשמור כוחות להפגנה של מחר", אמר אחד המשתתפים לצועדת אחרת לקראת הפיזור. "מה מחר? עם האיראנים?", היא שאלה בתגובה. "לא, מול השגרירות הרוסית", השיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ