דו"ח ביקורת חריף על התנהלותו של עוזי דיין

לבקשת ועדת הביקורת של מפעל הפיס, נושא פסילת מועמדותו של ג'קי ואקים למנכ"ל החברה הופנה לקבלת חוות דעת משפטית בה נמתחה הביקורת על התנהלות דיין

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

חוות דעת משפטית מקיפה קובעת כי אין מקום לפסול את מועמדותו של ג'קי ואקים למנכ"ל מפעל הפיס, ומותחת ביקורת חריפה על התנהלותו של יו"ר הדירקטוריון עוזי דיין, שסירב למנותו לתפקיד.

ואקים, המכהן כגזבר עיריית חיפה ויו"ר ועדת הכספים של מפעל הפיס, נמצא המועמד המתאים ביותר לתפקיד על ידי ועדת האיתור לתפקיד. עם זאת יו"ר הדירקטוריון דיין סירב למנותו לתפקיד, בטענה כי מסר הצהרה כוזבת בטופס מועמדותו לתפקיד. לדברי דיין, ואקים לא דיווח על הליכים שהתקיימו בעניינו - חקירה פלילית במחלקה לחקירות שוטרים, באשר לקשריו עם רכז מודיעין, ודו"ח מבקר המדינה שמתייחס לפעילותו כחבר דירקטוריון הפיס - זאת למרות החובה לדווח אם נחקר על ידי רשויות המדינה. ואקים מנגד טען כי השיב על השאלון כראוי.

לפני שבועיים, למרות התנגדותו של דיין ועל אף שיצא מהחדר, אישרו חברי הדירקטוריון את המינוי. דיין טען כי ההצבעה היתה בלתי-חוקית ואינה תקפה, ומאז מתנהל מאבק עיקש במפעל הפיס בינו ובין רוב חברי הדירקטוריון, שאף קראו להדיחו מתפקידו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

לבקשת ועדת הביקורת של מפעל הפיס, הופנה הנושא לקבלת חוות הדעת משפטית, אותה חיבר השופט בדימוס אליהו וינוגרד, בשיתוף משפטנים ממשרד עורכי הדין גדעון פישר ושות'. השופט בדימוס וינוגרד קובע כי אם נפל פגם במילוי הטופס ניתן לתקן זאת באמצעות תצהיר של ואקים לפיו הדבר נעשה בתום לב. לצד זה, יש בחוות הדעת ביקורת חריפה על יו"ר מפעל הפיס. "עוזי דיין הפעיל את סמכותו באופן לא-ראוי, שרירותי, ללא שהציג שיקולים ענייניים, ללא נימוקים כדבעי, בוודאי לא כאלה שהיה בהם כדי להוות נימוק כבד משקל שבעטיו ניתן היה לסטות מהמלצת ועדת האיתור, תוך ששקל שיקולים פסולים, והכל תוך שניסה להסתירם תחת מעטה של שיקולים ראויים", נכתב. חוות הדעת מציינת עם זאת כי לפי תקנון הפיס, רק היו"ר יכול להביא מינוי מנכ"ל לאישור הדירקטוריון.

יו"ר ועדת הביקורת של מפעל הפיס, עו"ד מיקי שניידר, טוען כי "הסיבה האמיתית שהוא (עוזי דיין, א.ל.) לא רוצה את ג'קי ואקים, זה בגלל שהוא ערבי". לדבריו, "בשיחות אישיות הוא לא הכחיש, וגם בעיתון הוא סיפר שלחצו עליו לא למנות ערבי". שניידר הוסיף כי "התירוץ הזה עכשיו אבד לעוזי דיין, ואנחנו מחכים לראות מה יהיה התירוץ הבא".

חברי דירקטוריון נוספים, בהם יו"ר מרכז השלטון המקומי שלמה בוחבוט, יו"ר מרכז המועצות האזוריות שמואל ריפמן, וכן שניידר עצמו, מבהירים כי לא יסכימו למנות מועמד אחר למנכ"ל הפיס.

מלשכתו של עוזי דיין נמסר בתגובה כי הטענה שאינו רוצה למנות את ואקים משום שהוא ערבי "היא איוולת שאין כדוגמתה. הטענה האבסורדית ביותר בה ניתן להאשים את עוזי דיין היא גזענות". עוד נמסר כי, "ג'קי ואקים הגיש לוועדת האיתור של מפעל הפיס הצהרה שקרית לפיה מעולם לא נחקר על ידי רשויות המדינה. הצהרה זו שימשה נדבך שעליו התבססה, בין היתר, החלטת ועדת האיתור. עוזי דיין הביא את העניין לבחינתן של הרשויות המוסמכות לרבות לשכת היועץ המשפטי לממשלה. לדבריו, לא ניתן לאפשר למוסר הצהרה שקרית אשר העלים קיומה של חקירה תחת אזהרה ברשות חקירתית להתמנות למנכ"ל מפעל הפיס".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ