מנהיגים בדואים: הממשלה מאיצה את תוכנית הפינוי

התוכנית לפיתוח היישובים הבדואים, שיוצאת לדרך, נועדה לטענת בדואים להכשיר את הקרקע לתוכנית לפינוי אלפים ליישובי הקבע. החודש יצא האו"ם נגד יישובם מחדש

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ועדת ההיגוי ליישום "תוכנית החומש לקידום הצמיחה והפיתוח הכלכליים של המגזר הבדואי בנגב", אישרה שלשום את שלב הביצוע הראשון לשנת 2012. תוכנית הפיתוח אושרה במקביל לאישורה בממשלה בספטמבר האחרון של "תוכנית פראוור", ולפיה יפונו כ-30 אלף תושבי הכפרים הלא-מוכרים בנגב ויעברו להרחבות ביישובים הקיימים כגון רהט. במגזר הבדואי טוענים שתוכנית הפיתוח נועדה להכשיר את פינוי התושבים, דבר שהם מתנגדים לו בתוקף. הוועדה של האו"ם לביעור אפליה גזעית אף קראה החודש לישראל למשוך את "תוכנית פראוור", בטענה כי היא מפלה לרעה ומעגנת בחקיקה תהליכים גזעניים.

תוכנית החומש, בעלות של 1.2 מיליארד שקל, תפעל, לפי הודעת הממשלה, לחיזוק חיי החברה, הקהילתיות והמנהיגות ביישובים, ולחיזוק מצבן הכלכלי של הרשויות המקומיות. התוכנית כוללת 16 משרדי ממשלה ויחידות השותפות ליישום, בהם משרדי התמ"ת, החינוך, התחבורה, התשתיות והבטיחות בדרכים ומשרד הבינוי והשיכון.

בוועדת ההיגוי ליישום תוכנית הפיתוח חברים בין היתר אהוד פראוור, שעמד בראש הצוות לגיבוש המלצות התוכנית להסדרת היישובים הבדואים בנגב, ראש המטה ליישום "תוכנית פראוור", האלוף (במיל') דורון אלמוג, ומנכ"ל הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב, יהודה בכר.

שלב הביצוע לשנת 2012, שאותו אישרו שלשום, כולל פגישות של מנהלי מחוזות הדרום של משרדי הממשלה עם ראשי היישובים הבדואים, לדון באופן יישום התוכנית בכל יישוב. לדברי אלמוג, "התוכנית תבוצע בשיתוף פעולה מלא, ובאמצעות ועדת היגוי אזורית, שתתכנס כבר בחודשים הקרובים. תוכנית הפיתוח והצמיחה הכלכלית מבקשת להביא לעלייה משמעותית באיכות החיים ולשיפור בתנאי החיים של האוכלוסייה הבדואית בנגב".

ראשי הרשויות הבדואיות בירכו אמנם על העברת התקציבים, אך הזהירו מניסיון להתנות את ביצוע התוכנית הפיתוח ביישום תוכנית פראוור. "חלוקת התקציב והפיתוח היא דבר מתבקש והכרחי, אולם אין לראות בזה כהסמכה שלנו ל'מתווה פראוור', שאליו אנו מתנגדים בתוקף", אמר ראש העיר רהט, השייח' פאיז אבו-סהיבאן. "מדינות כזו לא תוביל לשום מקום ולא לפתרון מעשי", הוסיף.

ועדת המעקב של ערביי ישראל, ומועצה האזורית לכפרים הלא-מוכרים, מובילים מאבק ציבורי נגד התוכנית בטענה שתוביל לעקירת עשרות אלפי אזרחים ולנישול הבדואים מקרקעותיהם. אישור התוכנית מתקבל גם ערב ציון יום האדמה ה-36, שהשנה, על פי החלטת ועדת המעקב, יתמקד בנגב. ביום שישי תתקיים תהלוכה מרכזית בכפר הלא-מוכר ואדי אניעם, שלפי מתווה פראוור צפוי גם הוא להתפנות.

סעיד חרומי, הפעיל במאבק נגד התוכנית, אמר כי תוכנית הפיתוח נועדה לחזק את היישובים המוכרים הקיימים, בניסיון לשכנע את התושבים המיועדים לפינוי לעבור אליהם. לדבריו, "ברור שזה חלק ממדיניות המקל והגזר, ומדובר בגזר במשוואה זו. המדינה חייבת לעזור ולסייע לנו, כמו לכל אזרח, לקדם ולפתח ולהזרים כספים - אבל לעשות את זה ביישובים הקיימים, ולא לגרום לעקירת עשרות אלפי אנשים ולנסות לרצותם בחיזוק כלכלי ופיתוח במקום אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ