רומן פריסטר
כתב "הארץ" בפולין

הקמת המוזיאון לתולדות יהדות פולין בוורשה, מפעל בעל חשיבות לשלטונות במדינה ולארגונים יהודיים, נקלעה למשבר ניהולי וכספי חמור. כתוצאה מכך, הוא לא ייפתח כמתוכנן בעוד שנה בדיוק, עם ציון 70 שנה למרד גטו ורשה. בגלל הדחייה, לא ברור אם נשיא ארצות הברית ברק אובמה ונשיא המדינה, שמעון פרס, אכן ישתתפו בטקס הפתיחה כפי שתכננו לעשות.

שר התרבות הפולני, בוגדאן זדויבסקי, אמנם הביע השבוע תקווה כי הפתיחה תידחה רק עד לסתיו השנה הבאה, אך חוסר תיאום בין הגורמים האחראים על השלמת העבודה גורם לעיכוב הפתיחה.

המנהלת הזמנית של המוזיאון, אגניישקה רודזיננסקה, הגישה בימים האחרונים את התפטרותה. לדבריה, היא לא חשה שכל הגורמים האחראים להשלמת תוכנית התצוגה נאמנים למשימה ולא מצאה שפה משותפת עם המממנים. המנהל הקודם, יז'י הלברשטאדט, פוטר מתפקידו אשתקד בגלל חילוקי דעות עם שר התרבות.

התורמים מארצות הברית, שהעבירו עד כה יותר מ-30 מיליון דולר לטובת המיזם, אמורים להשלים את המימון בעשרה מיליון דולרים. על פי הסכם שנחתם עם הנחת אבן הפינה ב-2005, הבטיחו עיריית ורשה והממשלה לכסות את הוצאות הבנייה, בשווי 60 מיליון דולר, ועמדו בהתחייבות. המבנה המפואר, בלב הרובע היהודי לשעבר של ורשה, עומד מוכן על תלו. לעומת זאת, המכון היהודי ההיסטורי בוורשה התחייב לגייס את שאר הכסף הדרוש לתכנון ולעיצוב התצוגה, אך לא השלים את המשימה.

מסיבה לא ברורה גם בוטל החוזה עם חברת המעצבים הבריטית ועיצוב התערוכה, על שטח של 4,000 מ"ר, הועבר למעצב מקומי, מירוסלב ניזי. הדבר עלול לגרום לאיחור נוסף בלוח הזמנים.

יוזמי המפעל ציינו מלכתחילה כי הוא אינו אמור להתחרות ביד ושם וכי מטרתו היחידה היא להציג אלף שנות יהדות בפולין, על כל היבטיה, החיוביים והשליליים. התצוגה הראשונה תתמקד בתיאור מאה השנים האחרונות של הדו-קיום בפולין, ואילו העבר הרחוק נמצא עדיין בתכנון ראשוני. יוזמי הפרויקט מצפים לכעשרה מיליון מבקרים בשנה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ