אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה ייפתחו הערב

ניר חסון וג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון וג'קי חורי

אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשע"ב ייפתחו הערב. השנה יעמוד יום הזיכרון בסימן "היחיד והיחד - סולידריות יהודית בשואה". העצרת המרכזית תתקיים בשמונה בערב ברחבת יד ושם בירושלים, בהשתתפות נשיא המדינה, שמעון פרס, וראש הממשלה, בנימין נתניהו.

בטקס ידליקו משואות שישה ניצולי שואה: אליעזר לב ציון, שלחם במחתרת היהודית בצרפת, סייע להציל 36 ילדים ולימים עסק בייעור בקק"ל ובניהול מרכזי קליטה בדרום; אנטולי רובין, יליד מינסק, שהצליח להימלט מהנאצים ולאחר המלחמה נכלא על ידי הסובייטים אחרי שהואשם בקשירת קשר לניסיון רצח מנהיג ברית המועצות ניקיטה חרושצ'וב. הוא היה לאסיר ציון עד לעלייתו ארצה ב-1969; בת שבע דגן, ילידת לודז', שהתחזתה לארית ועבדה כעוזרת בית במשפחה נאצית עד שהוסגרה ונשלחה לאושוויץ. היא שרדה גם בצעדת המוות; חסיה וררי, ילידת פולין. הגרמנים תפסו את בני משפחתה ביער שאליו נמלטו, והם נורו בפתח בור הריגה. בדרך נס וררי שרדה ונמלטה מהבור. בהמשך שרדה בסיוע חסיד אומות עולם פולני שהזהיר את הקבוצה מפני מלשינים פולנים.

היא היתה ממקימי קיבוץ ניר יצחק; ארטמיס מירון, ילידת יוון, שרדה באושוויץ ובצעדת המוות והיא מורת דרך; ויהודה וידבסקי, ניצול גטו לודז' ואושוויץ, שעמל כבר יותר מ-30 שנה על שיקום בית העלמין היהודי בלודז'.

ביד ושם ממשיכים גם השנה בפרויקט "לאסוף את השברים", של איסוף חפצים, מסמכים ותמונות המצויים בידיים פרטיות, במטרה להעמיק את התיעוד והמחקר על תקופת השואה. יושב ראש יד ושם הציג אתמול בישיבת הממשלה את הפרויקט, ואמר כי נאספו עד היום 51 אלף פריטים, ובהם יותר מ-15 אלף מסמכים וכ-60 סרטים.

בעצרת שתתקיים היום במכון משואה בתל יצחק ישתתף הרמטכ"ל, וידליקו בה משואות הסופר אורי אורלב והמלחין יעקב הולנדר.

כמדי שנה, תיערך לקראת צאת יום הזיכרון עצרת מרכזית בבית לוחמי הגטאות. באירוע ישתתפו כעשרת אלפים איש, והוא יעמוד בסימן 70 שנה לגירוש גטו ורשה. בעצרת יודלקו שש משואות על ידי ניצולי שואה ותוצג תוכנית אמנותית בהשתתפות להקת המחול הקיבוצית. אחד ממדליקי המשואות בעצרת הוא האמן ארדן האלטר, בנו של האדריכל והאמן רומן האלטר, שהלך לעולמו לפני חודשיים בלונדון. האלטר האב, ניצול שואה בן 85 במותו, עזר רבות לבית לוחמי הגטאות במשימתו להנצחת השואה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ