היומן האבוד של ר"מ הונגריה הפשיסטית בשואה: היהדות כרתה לעצמה קבר

"כל עם שמתנהג כך יושמד" כתב פרנץ סאלאשי, שאחראי לרצח כ-15 אלף מיהודי ארצו בדפי יומן שנחשפים לראשונה. ניצולה: "עבורי הוא כמו היטלר"

אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי

טובה מאיר, יוצאת הונגריה וחברת קיבוץ איילת השחר, ישבה ביום שני השבוע באחד מחדרי המוזיאון למורשת יהדות דוברת הונגרית שבצפת ודפדפה בספר הטלפונים של בודפשט משנת 1944. מאיר חיפשה אחר הנגריה שבה עבדה אז. אולם, בטרם מצאה את מבוקשה הזדקפה מאיר במקומה ונדרכה. שיחה אקראית שהתנהלה לידה אודות ממצא נדיר שהגיע למוזיאון הסבה את תשומת לבה: מדובר בפרקי יומן אבודים של פרנץ סאלאשי (Szálasi Ferenc), ראש ממשלת הונגריה בסוף מלחמת העולם השנייה, שהגיעו לאחרונה במפתיע למוזיאון בצפת.

"השם סאלאשי עבורי הוא כמו היטלר וכל זוועות המלחמה", אמרה ולא יספה. היומן, או ליתר דיוק העתק של היומן המקורי שעדיין לא נמצא, עדיין לא תורגם לעברית. בימים אלו עובר עליו החוקר ההונגרי ד"ר לאסלו קארשיי שלדברי רוני לוסטיג, מנהל המוזיאון בצפת, נחשב החוקר בר-סמכא בכל הקשור לסאלאשי.

התגלית המרעישה הפתיעה היסטוריונים רבים שניסו להתחקות אחר פרקי היומן האבודים של סאלאשי, ואף הזעיקו את קארשיי לישראל כדי לאמת את מקוריותו של היומן. לדברי לוסטיג, החלקים מהיומן נמצאו בתוך עזבונו של ההיסטוריון המנוח יצחק פרי, שביקש להעביר לאחר מותו חלק ניכר מעזבונו למוזיאון. לדברי לוסטיג, פרי, יליד טרנסילבניה וחוקר יהדות הונגריה וטרנסילבניה, "התמסר לנושא הזה באופן טוטאלי. גם לאחר ניפוי ראשוני של החומר הרב שאסף, הועבר עזבונו של פרי מחולון לצפת בכמה הובלות".

בזמן עבודת הקטלוג במוזיאון נתקלו העובדים בצילום של יומן, ועליו מופיע שמו של סאלאשי. אחרי בירור העניין, התגלה כי מדובר בשני הפרקים האבודים מהיומן שכתב סאלאשי במהלך המלחמה. לדברי לוסטיג חלק C כבר נמצא בעבר אבל מעולם לא נמצאו חלקים B ו-A.

סאלאשי כיהן כראש ממשלת הונגריה בין אוקטובר 1944 לאפריל 1945, בחסות הרייך הגרמני. מאמצע שנות ה-30' הוליך את הזרם הפשיסטי והגזעני בהונגריה והקים את מפלגת "צלב החץ" שהיתה מחוץ לחוק עד המלחמה.

פרנץ סאלאשיצילום: באדיבות מוזיאון יהדות הונגריה בצפת

"כל חוקר היה ממצה את המסמך הזה"

אחרי פלישת הנאצים להונגריה וגירושם של כ-400 אלף יהודים תוך חודשים בודדים אל מחנות ההשמדה, נותרו כ-120 אלף יהודים בבודפשט. מאז עלה סאלאשי לשלטון, ב-15 באוקטובר 1944, הושלט שלטון טרור על היהודים בבודפשט בהובלת כנופיות "צלב החץ" של ראש הממשלה. "מדובר בבריונים שהשליטו טרור ברחובות והובילו מסע רצח אכזרי", אומר לוסטיג. "הם פשטו על בתי יהודים, על קונסוליות זרות שהסתירו יהודים ואפילו על בית החולים היהודי וגם טבחו בהם. על פי ההערכות, בין 10,000-15,000 יהודים נרצחו על ידי הפורעים ורבים הושלכו לדנובה שנצבעה אדום. מבחינת יהודי הונגריה זו דמות שקשה להגזים באסוציאציות שנקשרות אליה. הוא מגלם את האכזריות הקיצונית ביותר שהופנתה כלפי יהודי הונגריה".

סאלאשי גם סייע לגרמנים בהובלת עשרות אלפי יהודי בודפשט לעבר החזית הגרמנית באוסטריה לצורך עבודות בקו הביצורים. רבים מתו בדרך מרעב, מחלות ותשישות. רבים נרצחו או מתו במהלך העבודות.

בנוסף ל"יומן המלחמה" של סאלאשי הוא כתב שני יומנים נוספים - לפני ואחרי המלחמה. ביומן האבוד שנכתב בידי סאלאשי בין החודשים דצמבר 1942 לספטמבר 1943, שחלקיו נמצאו כעת, הוא נתן דעתו ל"גודל השעה", למהלכים מלחמתיים ואף לסוגיות דוגמת מערך הצוללות הגרמני. מהיומן, שעדיין לא תורגם לעברית, עולה גם עיסוק בנושא היהודים, במעמדם וכן בקומוניזם כאויב שווה ערך לסכנה היהודית, בהם ראה פרטנרים שהולכים יד ביד. קטעים אחדים אף סומנו על ידו לצורך שימוש בנאומים בוועידות מפלגת צלב החץ וארגונים דומים.

לוסטיג משוכנע שפרופסור פרי ידע את ערכו ההיסטורי של המסמך שבידיו וכנראה העריך שהשעה עדיין לא כשרה לפרסומו. "אני לא מאמין שחשש להציג את היומן מחשש לתת פרסום לדמותו הנתעבת של סאלאשי", סבור לוסטיג. לדבריו "כל חוקר היה ממנף וממצה את המסמך הזה". הדרך בה הגיע המסמך לידיו של פרי נותרה עלומה וקארשיי העלה סברה כי אחד מפעילי המחתרת הציונית שהגיעו בתום המלחמה למפקדת "צלב החץ" בבודפשט הוא שהניח ידו על היומן ולימים יצר קשר עם פרי שידוע כמי שעוסק בנושא זה.

לוסטיג אומר שהיומן חשוב כמסמך היסטורי וגם הרלבנטיות שלו היום מקבלת משנה תוקף לאור התגברות הימין הקיצוני בהונגריה. "יש כעת צלצול והד מהעבר לאותה תקופה שהניחה יסודות להתהוות של סדר יום פוליטי שמבוסס על גזענות, לאומנות ופשיזם", אמר. "האג'נדה ההונגריסטית ימנית של טוהר הגזע ההונגרי ושנאת הזר (היום בדגש על הצוענים), מחזיר אותנו לימי סאלאשי, וכשרואים את התגברות הימין, אי אפשר להתעלם משורשי הזרם הזה ומייסד הגישה הבלתי מתפשרת הזאת".

רוני לוסטיג, מנהל מוזיאון יהדות הונגריה, מציג את ההעתקים מתוך יומנו של ר"מ הונגריה

קטעים בולטים מיומנו של פרנץ סאלאשי (תרגמה מהונגרית: נעמי סינגר)

שאלת היהודים, אם כזאת עולה אצלנו כלל, היא: "למה דווקא אנחנו נישמד, למה דווקא אנחנו אלה שצריכים להישמד?"

התשובה:
1. במוקדם או במאוחר כל עם שמתנהג כמותם, יישמד.

2. עד עתה הם לא נשמדו, משום שהיתה אנרכיה על פני כדור הארץ, שהם תרמו לה על ידי התנהגותם ונהנו ממנה במידה אינסופית.

3. עכשיו יישמדו, כי אי-הסדר בן אלף השנים יתחלף בסדר שלא יסבול אנרכיסטים, ולא משנה איך קוראים להם או מי בחר בהם.

4. את הסדר החדש מסוגלים ליצור אך ורק עמים בעלי מולדת ושורשים, והיהודים לא נכללים ביניהם מעצם טבעם. תקופת ה"דו-חי" של החברה האנושית תיגמר, הדו-חיים ייכחדו כולם, ולא משנה מה יביא את העידן החדש.

5. היהדות מבקשת לשווא מדינה ומולדת, היא לא תקבל ולא תוכל לקבל, היא כבר איחרה את המועד, תקופת כיבוש הארצות עברה מעל ראשה. אי-אפשר להשיג, להקים ולשמור על מולדת באמצעות דם ויזע של אחרים, לכל היותר לשדוד, לנצל ולמכור.

6. טענת היות היהודים "עם נבחר" היא לא אחרת מאשר אזהרה נצחית לכל העמים, איך אי-אפשר, איך אסור לחיות.

7. היהדות עושה הכל על מנת לקבוע את כל העולם כמולדתה וארצה, בעזרת הדם ויזע של עמים אחרים. בשבילה ה"אינטרנציונל" היה הכלי לכיבוש, הקמה ושמירה על המולדת. בשאיפות אלה היא נכשלה וחפרה קבר לעצמה. בפתח הסדר החדש היא נשארה כאן כשריד מהעולם הישן, האנכרוניזם הכי מגואל בדם, שפל וחסר כבוד של האנושות, שאותו יש לסיים כתנאי ראשון ובסיס לכל עשיית סדר, כי אם זה לא ייעשה, הלכלוך של האנכרוניזם יציף גם את העולם החדש. הנבואה תתגשם גם במקרה של הפסולת האנושית הזאת שנשכחה כאן.

8. היהדות תיכתב בתולדות העמים כהוכחה היסטורית לדוגמה מרתיעה. על היהדות תתגשם הקללה שהביאו על עצמם לפני כמעט אלפיים שנה, כשדרשו את מותו של האדם, שאת מותו ינקום הנציונל-סוציאליזם, בדיוק כפי שזה נשמע לפני אלפיים שנה מפי היהודים: סופו עלינו. אכן עליהם!

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ