בג"ץ יכריע היום האם לפנות את מאהל המחאה של העדה האתיופית

מאז הוקם המאהל נמצאים אנשיו במאבק מתמשך מול עיריית ירושלים. אחד מראשי המחאה: "גם אם יפנו אותנו - לא נוותר. מכל קצות הארץ יעלו לבירה"

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוז רוזנברג

בית המשפט העליון יכריע היום (שלישי) האם לפנות את מאהל המחאה נגד אפליית בני העדה האתיופית בישראל. המאהל הוקם ב-10 בפברואר עם סיומו של מסע מחאה, שנערך לאחר שתושבים בקרית מלאכי סירבו להשכיר דירות ליוצאי אתיופיה. כחלק מהמחאה צעד בסוף ינואר מולט אררו, צעיר מקרית גת, ברגל לירושלים ובבירה נערכו עצרות בהשתתפות אלפים, רובם בני העדה.

מאז הוקם המאהל, נמצאים אנשיו במאבק מתמשך מול עיריית ירושלים, באשר להמשך הימצאותם שם. המאבק החל אמנם בהידברות בין הצדדים, במסגרתה אף ביקר במאהל ראש העיר ניר ברקת. אולם זמן קצר אחר כך עבר המאבק לבית המשפט . בדיון הקודם, ביום ראשון שעבר נתן בית המשפט לצדדים עשרה ימים לגבש פשרה. במהלך תקופה זו הציעה העירייה ליושבי המאהל פשרה במסגרתה תציב במקום צילייה בה יוכלו המפגינים לשהות במהלך שעות היום. אולם על פי הצעת העירייה הם ידרשו לעזוב את המקום בין 23:00-07:00.

פעילי המאהל טוענים כי דרישת העירייה לפנותם עומדת בניגוד למדיניות שננקטה כלפי תנועות אחרות שמחו במקום בעבר. הם מזכירים כי על חלקת המדרכה הזו, ברחוב עזה פינת בלפור, הוקם כבר לפני כשנתיים מאהל המחאה של בני משפחת שליט, שבאוקטובר האחרון עזבו את המקום לאחר שחרורו של החייל וכי איש לא איים לפנות אותם. בעיריית ירושלים טוענים מנגד כי "העניין של משפחת שליט היה ייחודי... בסיפור הזה כל מערכות השלטון איבדו שליטה".

מאהל המחאה של העדה האתיופית מול מעון ראש הממשלה

האם דינו של כל מאהל מחאה כדינו של מאהל שליט? דברו על זה בפייסבוק

אתמול ביקר גלעד שליט בפעם השנייה לביקור במאהל מול בית ראש הממשלה. שליט שהגיע למקום עם שניים מחבריו ישב עם הפעילים כ-20 דקות והביע תמיכה במטרות מאבקם.לדברי הפעילים במקום, שליט אמר להם כי הוא תומך במטרותיהם והבטיח כי בכוונתו להמשיך להגיע לבקר אותם. כשנשאל שליט לגבי דעתו על רצונה של עיריית ירושלים לפנותם מהמקום, בו שכן המאהל שהקימו בני משפחתו במסגרת המאבק לשחרורו, הוא אמר שבעיניו יש איזון בין המאבק לטובתו למטרות המאבק של העדה האתיופית. "אם לא פינו את המאהל של הורי אין סיבה שיפנו אתכם", אמר לפעילים.

אביו של גלעד, נועם, התייחס בשבוע שעבר לטענות הפעילים שתהו מדוע לבני משפחתו הותר לשהות במקום במשך תקופה ארוכה– ולהם לא. הוא ציין כי מחאת הפעילים היא אמנם צודקת – אך יש להיות קשובים לטענות העירייה המבקשת לפנות את המאהל.

בהנהגת הפעילים הודיעו כבר בשבוע שעבר שגם אם בג"ץ יפסוק בעד הפינוי הם ימשיכו למחות. "אם יפנו אותנו לא נוותר", אמר יאיו אברהם, בן 30 מירושלים, מראשי המאבק. "מכל קצות הארץ יעלו לירושלים, מה שראיתם בפברואר זה כלום לעומת מה שיהיה". אל דבריו הצטרף ח"כ שלמה מולה (קדימה), שהגיע למאהל בשבוע שעבר כדי לתמוך בפעילים. "האדמה פה תרעד", אמר מולה. "המראות של לפני חודשיים זה קטן לעומת מה שיהיה בעתיד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ