השער נסגר |

סופו של השבועון שהנחיל עברית לעולים

לרבים מהעולים שמורה פינה בלב ל"שער למתחיל". השבועון, שיצא לאור 56 שנה, הפך סיפור הצלחה. כל זה לא מנע את סגירתו, רק בגלל ביורוקרטיה

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר

המודעה שהופיעה על גבי גיליון "שער למתחיל" לפני כחודש לא הותירה מקום לספק. "נכון לעכשיו, החל מהשבוע הבא ועד הודעה חדשה, ‘שער למתחיל' מפסיק להופיע", נכתב על העמוד הראשון. "אנו מודים לכל הקוראים, המורים והמנהלים בארץ ובתפוצות על אהבתם לעיתון לאורך חמישים שנות קיומו ולכל הפונים אלינו בשבועות האחרונים להביע את דאגתם ותמיכתם בו". כנהוג בשבועון הייחודי, גם במודעה הזאת כל אות ואות היתה מנוקדת, אלא שהפעם נאלצו אלפי הקוראים המסורים, ברובם עולים חדשים ותלמידי אולפן עברית, להבין שמדובר בפרידה.

56 שנים חלפו מאז החליטה ישראל הצעירה לתגבר את מפעל הנחלת העברית לעולים ולאזרחים, בהקמת "שבועון החדשות בעברית קלה". כעת, כמעט בהיחבא וללא כל דיון, מפסיק משרד החינוך את הוצאתו לאור של שבועון "החדשות בעברית קלה", לא מכיוון שהמלאכה בתחום הזה נגמרה, אלא בגלל פרטים טכניים.

"מי כמוכם, קוראי ‘שער למתחיל', מכירים את מכאובי הקליטה וקשיי ההשתלבות בחברה החדשה", כתב ראש הממשלה אז והיום, בנימין נתניהו, לרגל גיליון האלף החגיגי של השבועון, ביוני 1998. "למרות כל אלה, אפשר לומר היום שהחברה הישראלית הצליחה במשימה הגדולה של קבלת העולים אל תוכה. ל‘שער למתחיל' שמור חלק נכבד בהישג. הפצתו ברחבי העולם תורמת למשימה חשובה נוספת שלקחה ישראל על עצמה: הוראת העברית בתפוצות".

ואכן, נוסף על העולים החדשים, צבר לו העיתון במרוצת השנים קהל קוראים גם אצל יהודי התפוצות, אוניברסיטאות בחו"ל שלימדו עברית, קשישים ותלמידים מהמגזר הערבי ובחינוך המיוחד. העיתון, שהפך לסמל, כיכב ברקע כל כתבה וסרט שנקשר עם סיפור העלייה לארץ. באמצעות ניסוח נגיש ופשוט ושימוש באוצר מלים מוגבל ומנוקד, חיבר את קוראיו לעניינים הבוערים בארץ ולתרבות המקומית.

הרעיון לייסד עיתון בעברית קלה עלה ב"מחלקה להנחלת הלשון" של משרד החינוך במארס 1956. "בדף זה אנו רוצים לספר לך בעברית קלה על החיים שלנו", נכתב בעותק הראשון. "אנחנו מזמינים אותך לקרוא בדף הזה עד שתדע לקרוא בעיתון יומי בעברית". בהתחלה כלל הגיליון שני עמודים בלבד, ועד מהרה נוספו לו חלקים נוספים והוא הפך לסיפור הצלחה שנמכר למנויים בארץ ובעולם. במרוצת השנים הפריט אותו משרד החינוך, והוא יצא לאור ב"דבר" וב"ג'רוזלם פוסט", ובעשור האחרון ב"ידיעות שורות", מבית "ידיעות אחרונות".

לא החלטה פדגוגית היא שעמדה בבסיס היוזמה להפסיק להוציא לאור את השבועון. למעשה, ההחלטה על סגירתו לא התקבלה מעולם. "כשל ביורוקרטי", כינו את המהלך גורמים במשרד ומחוצה לו. בעוד שתוקפו של המכרז האחרון פג, הוציא משרד החינוך מכרז חדש. "בתנאים שהוצעו אף אחד לא היה מוכן ללכת על זה", סיפר גורם המעורב בפרטים. "פשוט אף אחד לא ניגש". משרד החינוך, שעד כה העסיק את עורכת העיתון, ביקש להפריט גם את תפקידה ולשלבו במכרז החדש, מבלי שהתשלום עלה.

1998. לחצו להגדלה

רק אחרי שכבו האורות בחדר הכתבים, שבינתיים פוטרו, ובטרם ניתן אישור החשב הכללי למהלך, ניסה משרד החינוך להאריך את ההתקשרות עם "ידיעות שורות". "בסדר העדיפויות ולפי ההתנהלות זה לא הזיז למשרד", אומר הגורם ממשרד החינוך. "ידיעות מיוזמתם שלחו התרעות, ובכל זאת המתינו במשרד עד שהיה מאוחר מדי".

"אתמול נפרדתי מהחדר שלי ב"ידיעות אחרונות" בידיעה שהסיכוי שאחזור אליו קלוש ביותר וגם שלגמרי לא ברור אם ומתי ‘שער למתחיל' יקום לתחייה", כתבה עורכת העיתון מטעם משרד החינוך ב-16 השנים האחרונות, ציפי מזר, במכתב לעמיתיה. "בצעד האחרון שלי בבניין שבו ביליתי עשר שנים, פגשתי את עובדת הניקיון. היא שאלה אותי למה אנחנו עוזבים. עניתי בתנועה שאומרת: ‘אין לי תשובה'. ואז היא פצחה במונולוג, שחבל שלא הקלטתי אותו כדי להשמיעו לשר החינוך ולצמרת משרדו: ‘מה זה הטמטום הזה? למה לא דואגים לאלה שלא יודעים לקרוא ולא יודעים לעבוד עם מחשב? זה לא ייתכן! ואיך ילמדו הילדים לקרוא עיתון בבית הספר? והעולים החדשים?". היא אמרה בלהט שאסור לוותר, ואני אפילו לא ידעתי שהיא יודעת איזה עיתון אני עורכת", הוסיפה מזר. לדבריה, "הידיעה כי מפעל תפארת זה מפסיק להתקיים ועלול להיעלם מהמפה, אסור שתתקבל בשוויון נפש. עוד לא סיימנו את תפקידנו. עוד לא אבדה מחויבותנו!".

לדברי פרופסור אסתר שלי-ניומן מהאוניברסיטה העברית, שחקרה את "שער למתחיל" ועורכת מחקרים על קשרים בין שפה, הגירה ואידאולוגיה, הכלי הוא כה חשוב משום שבשונה מטקסטים לימודיים, הוא עדכני ומתחדש כל הזמן: "זה לא אותן שתי דמויות שמנהלות שיחה, זה לא דנה קמה ודנה נמה, אלה טקסטים למבוגרים, מעניינים, כשיש אפשרות לקרוא את החדשות בעברית ולהשלים פערים בידע תרבותי ולשוני. התפקיד של העיתון לא נגמר כל זמן שיש אנשים שמגיעים לארץ ולומדים עברית".

לדברי פרופסור שלי-ניומן, הקמת העיתון היתה חדשנית, ומודלים דומים הוקמו בארצות הברית ובקנדה רק ב-15 השנה האחרונות. "הרעיון הוא של טקסטים קצרים, לא משהו ארוך ומייאש, אלא משפטים קצרים עם ניקוד, עם תחושה של הצלחה".

1973. לחצו להגדלה

ב-1965 התבקש ראש המחלקה להנחלת הלשון, יוסף שקד, להמציא לשר החינוך דאז זלמן ארן סקירה על השבועון במלאות עשור להוצאתו. "הסכנה היחידה שיש ב'למתחיל' ובספרות שהסתעפה ממנו", כתב שקד, "היא שהעברית הקלה תשאף להוות לשון לעולים, ולא ללומדי עברית בלבד. יש לבדוק את רשימת המנויים של העיתון, אם לא הגיעה השעה להפנות רבים מהם לעיתון היומי הרגיל".

עד יומו האחרון של השבועון, המשיכו ותיקי המערכת, ובהם יגאל מולדבסקי, העורך הלשוני וסגן העורך יותר מ-40 שנה, לשמור בקנאות על העקרונות שאפיינו אותו. חיים יעקובסון, שהיה עורך העיתון 20 שנה, אמר אתמול כי "על ‘שער למתחיל' אפשר בהחלט לומר שעצם הצלחתו נמדדה במספר האנשים שהפסיקו לקרוא אותו ולא נזקקו לו יותר. המטרה תמיד היתה להעביר אנשים לקריאה בעיתון ‘רגיל', שיצליחו להאזין למהדורת חדשות". לדבריו, "לא הולך ברגל לסגור דבר שקיים קרוב ל-60 שנה, בעיקר כשאין שום סיבה לסגור את העיתון. זה רגע עצוב מאוד בשביל האנשים שהקדישו לו את המיטב שהיה בהם. רשימת האנשים שבלעדיו לא יכולים היו לקרוא את הכתבה שלכם היום ארוכה ומכובדת מאוד".

בחלוף השנים הידלדלה העלייה ועמה ירד גם מספר הקוראים בעיתון, אולם רבים נקשרו אליו והמשיכו לקרוא בו על אף שהעברית שבפיהם השתפרה. בנוסף, החלו להביע בו התעניינות קבוצות נוספות בציבור. "אני עובדת בשלושה בתי אבות", מספרת מרים אביעד. מבחינתנו, העיתון חייב להתקיים. עשרות אלפי קשישים צריכים עיתון עם אות מאירת עיניים. כשאני רוצה לתת לקשיש שיכולת הקריאה שלו מאוד ירודה לקרוא, אין כמו הדפוס הגדול, הניקוד, השפה הברורה לצד תכנים שאין בשום עיתון אחר. אני מאגדת חודש בחודשו את כל העיתונים. התקשרתי להוצאה ושאלתי: איך נטפח שפה יפה ועשירה? ככה מתנהגים לעולים החדשים?".

2012. לחצו להגדלה

עם סגירתו עמדה תפוצת העיתון על כ-5,500 עותקים בלבד, לצד המהדורה הדיגיטלית בתפוצות. בהתאם, גם עלותו למדינה אינה גבוהה - כ-350 אלף שקלים בשנה. הסגירה לא נידונה מעולם, ובכל זאת הוא נעלם לפני כחודש כלא היה. כשבמשרד החינוך מבטיחים כי המכרז החדש בדרך וכי העיתון יקום לתחייה. "כל זמן שקיים אדם שזקוק לעיתון הזה יש הצדקה לקיומו", סיכם יעקובסון, "כל זמן שיש עלייה, כל זמן שיש אנשים שקשה להם העברית".

ממשרד החינוך נמסר כי "היות ואף גוף לא ניגש למכרז הישן, לשם המשך הוצאתו לאור של השבועון "שער למתחיל", פועל המשרד להוציא מכרז חדש למציאת זכיין. מאחר והוכנסו הקלות בתנאי המכרז החדש, הדבר נדרש לעבור אישור בוועדת המכרזים, תהליך שלוקח זמן רב. יודגש כי עם מי היוודע תוצאות המכרז הישן, הנחתה המנכ"לית של המשרד לצאת למכרז חדש מידית. בנוסף, עקב העיכוב בחילופי הזכיינים, המשרד פנה לזכיין הישן, בבקשה להמשיך להוציא לאור את העיתון עד למציאת הזכיין החדש".

כתבות מומלצות

נערים יהודים וערבים משחקים כדורגל ליד חומות העיר העתיקה בירושלים, שנות ה–20

בית"ר ירושלים, שמאלנים: הצד המפתיע של תולדות הכדורגל בארץ

קינוח שבועות בהשראת קנולי

עם כל הכבוד לעוגת גבינה, לכו על קינוח מופרע לשבועות

משתזפים ביום שמשי בפראג. חשיפה לשמש קשורה לירידה בתחלואת לב וסוכרת

מתברר שחשיפה לשמש תורמת לנו בדרכים שלא היינו מעלים על הדעת

ביתו של אריה ברק בחיפה  
חיפה
בית
עיצוב פנים

"קניתי כאן דירה, ואז עוד אחת ועוד אחת - וחיברתי אותן לבית אחד"

רבקה מיכאלי. "שייגמר בבדיחה ונלך הלאה"

"יש בי איזו חולשה לשוויון ולצדק. אני לא מקבלת את זה שעניי עירך קודמים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?