יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה |

נתניהו בטקס האזכרה הממלכתי: "ביום הזה, הכאב הפרטי שלנו הופך ליגון לאומי"

ב-11:00 נשמעה ברחבי ישראל צפירה של שתי דקות שאחריה החלו הטקסים לזכר 22,993 הנופלים; "הזמן לא מרפא את הפצעים", אמר ראש הממשלה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

יום הזיכרון ל-22,993 חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה צויין הבוקר ב-11:00 בצפירה של שתי דקות שנשמעה ברחבי הארץ. מייד לאחר מכן החלו בחלקות הצבאיות בבתי העלמין הצבאיים טקסי הזיכרון. טקס הזיכרון הממלכתי התקיים בהר הרצל בירושלים והשתתפו בו נשיא המדינה, שמעון פרס, ראש הממשלה, בנימין נתניהו והרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ. ב-13:00 תתקיים בהר הרצל אזכרה לנפגעי פעולות האיבה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח נאומו בהר הרצל כי "אנו מרכינים ראש ודגל לזכרם של יקירנו שנפלו במחתרות, בזרועות הביטחון, המודיעין, המשטרה וצה"ל...מבכים את בננו ובנותינו שנפלו על זכותנו להיות עם חופשי במולדתנו".

נתניהו התייחס במהלך דבריו להיותו אח שכול וחוויותיו הפרטיות. "אני יודע מה עובר עליכם ביום הזה ובכל יום. אני אחד מכם. אני מכיר את היסורים של ההורים שאיבדו את בנם או בתם, את הטרגדיה של ילדים קטנים שלא יכירו לעולם את אביהם, את גדיעת החיים שמרגישים אחים ואחיות, את הגעגוע של אלמנה צעירה לאהבה שלא תשוב לעולם", אמר ראש הממשלה.

יום הזיכרון התשע"ב

  נתניהו הוסיף לאחר שהביע את געגועו לאחיו, סא"ל יוני נתניהו שנהרג במבצע אנטבה כי "יום זיכרון רודף יום זיכרון ופתאום אנו מגלים שמניין השנים שיקירנו אינם אתנו גדול מאלה שהיו לצידנו. בכל שנה אנו מחפשים בדל זכרון חדש, וכשמישהו ניגש אלינו ואומר 'הכרתי אותו', אנו שואלים מייד אם יש לו צילום ישן, פיסת נייר, מכתב. אנו מחפשים את הסיפור הקטן ביותר שיפיח חיים במתים שחיים בתוכנו".

  בסיום דבריו הדגיש נתניהו כי "אומרים שהזמן מרפא הכל - זה לא נכון - השנים חולפות והכאב נשאר" והוסיף כי "ביום הזה, הכאב הפרטי שלנו הופך ליגון לאומי. בעומדנו כאן העם כולו עומד סביבנו בדממה, מרכין ראש ומאמץ לליבו את הנופלים ובני משפחותיהם. והיום כולנו משפחה הגדולה".

  אירועי יום הזכרון נפתחו אתמול אחר הצהריים בטקס שנערך בבית יד לבנים בירושלים בנוכחות ראש הממשלה. ב-20:00 נשמעה צפירה של דקה וברחבת הכותל המערבי התקיים טקס הדלקת נר הזיכרון בנוכחות הנשיא והרמטכ"ל, שלאחריו ציינו את יום הזיכרון בשורת אירועים וטקסים ברחבי הארץ. בין השאר הגיעו עשרות אלפי אנשים לאירוע המרכזי של עיריית תל אביב, "שרים בכיכר" בו הוקרנו קטעי וידאו על הנופלים ובוצעו שירי זכרון.

  אירועי יום הזיכרון ייחתמו בשעה 20:00 בהר הרצל, בטקס הדלקת המשואות המסורתי, שיפתח את חגיגות יום העצמאות ה-64 של ישראל. השנה נוספו למניין הנופלים 126 חללים. מספר המשפחות השכולות בישראל הוא 10,524, בתוכן 2,396 יתומים ו-4,992 אלמנות.

  באגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון צופים כי יותר ממיליון איש יפקדו את בתי העלמין הצבאיים במהלך יום הזכרון. שינויים יחולו בהסדרי התנועה בסמוך לבתי העלמין המרכזיים, ומאות אוטובוסים ושאטלים לבתי העלמין הצבאיים יועמדו לרשות הציבור בהר הרצל וברחבי הארץ.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ