ועדת האיתור למנכ"ל מפעל הפיס תתכנס מחדש

ביה"ד הדין האזורי לעבודה הורה לבחון שנית את מועמדותם של 63 המועמדים ולהמליץ על 3, לאחר שיושב הראש עוזי דיין פסל את בחירת הדירקטוריון

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב הורה היום (רביעי) לכנס מחדש את ועדת האיתור לתפקיד מנכ"ל מפעל הפיס. הוועדה תתבקש לבחון שוב את המועמדים ולגבש את המלצתה בתוך חודש לכל היותר. ההחלטה התקבלה בדיון ראשון בעתירתו של גזבר עיריית חיפה, ג'אקי וואקים, שביקש מבית המשפט להכיר במינויו. ועדת האיתור בחרה את וואקים לפני יותר מחודשיים, אך יו"ר מפעל הפיס, עוזי דיין, סירב למנותו. חרף התנגדותו של דיין, התכנס דירקטוריון הפיס בלעדיו ואישר את המינוי.

השופט ד"ר יצחק לובוצקי הציע לצדדים פשרה, לפיה החלטת ועדת האיתור תבוטל. הוועדה תשוב ותתכנס בהרכבה המקורי, ותמליץ על לפחות שלושה מתוך 63 שהציגו את מועמדותם. הוועדה גם תהיה חייבת להזמין את וואקים "על מנת שישטח טענותיו לפניו ויגיב על האשמות שהופנו כלפיו".עד להחלטה אחרת של בית הדין, לא ימונה מנכ"ל חדש למפעל הפיס. כל אחד מהצדדים יהיה רשאי לפנות שוב לבית הדין.

המהומה במפעל הפיס החלה לפני יותר מחודשיים. דיין טען כי וואקים מסר הצהרה כוזבת בטופס המועמדות שלו ולא דיווח על חקירה באזהרה שהיתה לו במחלקה לחקירות שוטרים. בעתירה שהגיש וואקים באמצעות עורכי הדין נחום פינברג ואוהד גלעדי הסביר כי חקירתו במח"ש התקיימה שנתיים קודם לכן, בתיק הנוגע לשוטר שאין לו קשר אליו. "מילוי שאלון ועדת האיתור כפי שנעשה היה, בין היתר, נוכח חוסר בהירות בטפסי המועמדות, ובתום לב", נכתב בעתירה. הוא ציין כי בשאלון לבנק ישראל, לצורך מועמדות לתפקיד אחר, הזכיר את החקירה. "בכל הכבוד מדובר בזוטות דברים, שאין בו צידוק כלשהו למנוע מהמבקש את מועמדותו ואת זכאותו לכהן כמנכ"ל מפעל הפיס".

יו"ר מפעל הפיס עוזי דיין. התנגד למינויו של וואקים

לטענת וואקים, ההחלטה של דיין למנוע את מינויו למנכ"ל ולהכריז על פסילת מועמדותו בלתי סבירה והתקבלה בשרירות לב ומשיקולים לא ענייניים. "לא יעלה על הדעת שקיומה של חקירת מח"ש בעבר – שלא הוסתרה מעולם ולא מנעה מהמבקש כהונות אחרות גם במפעל הפיס – תהווה נימוק סביר לפסילת מועמדותו לתפקיד מנכ"ל ולפסילת פעולה של ועדת האיתור", נכתב בעתירה. עוד נטען כי לדיין אין זכות וטו על המינוי והוא פעל בחוסר סמכות כאשר סירב לאפשר הצבעה בדירקטוריון.

בשל סירובו של דיין למנות את וואקים, פרץ עימות חריף בינו לבין רבים מחברי הדירקטוריון. אלה הבהירו כי לא יסכימו למנות לתפקיד כל מועמד אחר. לפני כחודש הדירקטוריון אף שלל את סמכויות החתימה של דיין. וואקים טען בעתירתו כי "מאבק קשה זה הביא לשיבוש של ממש בהתנהלות התקינה של מפעל הפיס", ולכן לדבריו יש חשיבות רבה להכרעה מהירה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ