דירוג אקדמי חדש מציב את ישראל במקום ה-19 מתוך 48 מדינות

רשת של אוניברסטאות פרסמה דירוג שלראשונה מעניק ציונים למדינות ולא למוסדות; ישראל במקום ה-3 בשיעור העובדים עם השכלה על-תיכונית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רשת של 23 אוניברסיטאות מרחבי העולם פרסמה היום (שלישי) דירוג אקדמי חדש, שבניגוד לדירוגים קודמים מעניק ציונים למדינות עצמן ולא למוסדות. ישראל ניצבת במקום ה-19 ברשימה, מתוך 48 מדינות.

הרשת נקראת Universitas 21 וחברות בו, בין היתר, אוניברסיטת מקגיל שבקנדה, אוניברסיטאות וירג'יניה וקונטיקט שבארה”ב, אוניברסיטת מלברון שבאוסטרליה ואוניברסיטת אמסטרדם.

מחברי הדירוג, מהמוסד לכלכלה יישומית ומחקר חברתי באוניברסיטת מלבורן, בחנו 48 מדינות על פי 20 קריטריונים שונים, שחולקו לארבע קטגוריות: משאבים (השקעה של ממשלות והמגזר הפרטי במוסדות להשכלה גבוהה), תפוקה (הן מבחינת המחקר והן מבחינת הקידום של "כוח עבודה משכיל שתואם את צורכי השוק"), קישוריות ("רשתות ושיתופי פעולה בינלאומיים שמגנים על המערכת מפני נתק") וסביבה (מדיניות ממשלתית, פיקוח, נגישות מגדרית וכיוצא בזה). המחקר גם התייחס לגודל המדינות.

עשר המדינות המובילות בדירוג הן ארה"ב, שוודיה, קנדה, פינלנד, דנמרק, שווייץ, נורווגיה, אוסטרליה, הולנד ובריטניה. מתוך עשר המדינות הללו, רק בריטניה ואוסטרליה אינן נמצאות בעשירייה הפותחת של המדינות עם ההשקעה הציבורית והפרטית הגבוהה ביותר בהשכלה הגבוהה.

לארה"ב תפוקת המאמרים הגבוהה בעולם

ישראל קיבלה ציון כולל של 67.4 (ביחס לציון 100 שקיבלה ארה"ב – שדורגה במקום הראשון – ונחשב לנקודת הייחוס) ומדורגת במקום ה-19. היא ניצבת במקום השלישי בדירוג השיעור הגבוה ביותר של עובדים עם השכלה על-תיכונית במדינה, אחרי רוסיה וקנדה.

לחצו להגדלה

לפי הדירוג, לארה"ב תפוקת המאמרים הגבוהה ביותר בעולם. בסין מתפרסמים כ-40% ממספר המאמרים בארה"ב, ובבריטניה – 25%. בשוודיה, מספר המאמרים המתפרסמים הוא הגבוה ביותר לתושב, ואחריה נמצאים שווייץ, דנמרק, אוסטרליה, הולנד וקנדה.

בכל הנוגע למימון ממשלתי של השכלה גבוהה כאחוז מהתמ"ג, פינלד נמצאת במקום הראשון ואחריה נורווגיה ודנמרק. בשקלול של ההוצאה הציבורית והפרטיות, ארה"ב נמצאת בראש הרשימה, ואחריה דרום קוריאה, קנדה וצ'ילה.

48 המדינות שנכללו במחקר נלקחו מרשימת המדינות המובילות בתפוקת המחקרים לשנת 2006-2007, לפי הקרן הלאומית למדע של ארה"ב. מחברי הדירוג הוסיפו גם את הונג קונג ואינדונזיה לרשימה, והשמיטו ארבע מדינות בשל מחסור בנתונים: מצרים, פקיסטאן, סרביה ותוניסיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ