בשבוע הבא: משרד הביטחון יחל בהקמת ערי אוהלים למהגרים

מחצית מ-20 אלף המקומות המיועדים יהיו במתחם אוהלים במתחם קציעות, והשאר ישוכנו בחמישה מבנים. חלק מהאוהלים - ממלאי החירום של צה"ל

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

משרד הביטחון הודיע הערב (חמישי) כי יחל בשבוע הבא בהקמת שלושה מחנות כליאה חדשים במתחם קציעות, שיאפשרו לכלוא למעלה מ-20 אלף מהגרים אפריקאים. השבוע ביקש ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשרד הביטחון להקים "ערי אוהלים" לכליאת המהגרים.

מדובר בשלושה מחנות שיתווספו לשניים שמפעיל כיום שירות בתי הסוהר במקום – מתקן סהרונים וכלא קציעות, שיותאם לקליטת מסתננים. בסך הכל, על פי תוכנית משרד הביטחון יוכלו להיכלא כ-20,000 כלואים בחמישה מתקנים, שיופעלו על ידי שירות בתי הסוהר ורשות ההגירה והאוכלוסין במשרד הפנים.

מחצית מהכלואים ישהו בעיר אוהלים גדולה, שתכיל עד 10,000 מקומות. חלק מהאוהלים יילקחו ממלאי החירום של צה"ל, והשאר יירכשו בתהליך מואץ כבר בימים הקרובים. בנוסף, יהיו עוד 5,400 מקומות במבנים בנויים בקציעות ובסהרונים, שלצדם ייבנה מתחם נוסף.
במחנה כליאה אחר יוכלו לשהות כ-3,000 בני אדם. בנוסף, יקים צה"ל מחנה נוסף בעצמו, וזאת בליווי משרד הביטחון. טרם נקבע השטח המיועד לבניית המתקן שבאחריות הצבא, אך ככל הנראה הוא ימוקם על בסיס מבנה צה"לי אחר, בשל שיקולי תשתיות.

התוכנית הוצגה אחר הצהריים לראש הממשלה בעקבות הנחיית משרדו למצוא פתרונות שהייה ואחזקה עבור כמה שיותר מהגרים בזמן המהיר ביותר. בהודעת משרד הביטחון בנושא שפורסמה באחרונה צויין כי "מטרת התכנית היא להביא לכך שכל המסתננים שייכנסו לארץ, החל מהשבוע הבא, יועברו ישירות למתקני השהייה, וישהו בהם תקופות ארוכות מאוד, וזאת מבלי להגיע לערים ברחבי הארץ". בראש תכנית משרד הביטחון עומדים מנכ"ל המשרד, האלוף (מיל') אודי שני, וראש אגף מבצעים לוגיסטיים ונכסים (אמו"ן), בצלאל טרייבר.

מהגרים מאפריקה בגן לוינסקי בדרום תל אביב, ארכיון

פתרון ראוי לבעיית המהגרים או בושה למדינת ישראל? דברו על זה בפייסבוק

הבעיה המרכזית שעומדת בפני הקמת מחנות הכליאה היא תחום התשתיות ובעיקר הביוב והמים. בהודעת המשרד הוסבר כי המתקנים יתבססו על תשתיות המוקמות על ידי משרד הביטחון באזור בשבועות האחרונים ו"נמצאים במצב מתקדם" משמעות הדבר היא שלפחות בראשית קליטת המהגרים במקום, המחנות, כפי הנראה, לא יעמדו בסף הנדרש. "משרד הביטחון ביחד עם משרדי ממשלה אחרים יעשה כל שניתן על מנת להתאים את תשתיות המים והביוב לכללים הנדרשים, בתיאום עם הרשויות באזור ובפרק הזמן הקצר העומד לרשותו", נכתב בהודעה.

הבוקר קבע בית המשפט המחוזי בירושלים כי ניתן לגרש את אזרחי דרום סודאן בחזרה לארצם. השופטים דחו את עתירת הארגונים החברתיים נגד החלטתו של שר הפנים אלי ישי להפסיק את מדיניות ההגנה הקולקטיבית על אזרחי דרום סודאן השוהים בארץ, ובכך אפשרו את החלת המדיניות החדשה.

אחר הצהריים הודיעה רשות האוכלוסין וההגירה על תחילת האכיפה נגד תושבי אזרחי דרום סודאן ומעסיקיהם. על פי ההודעה, תתאפשר עזיבה מרצון במהלך השבוע הקרוב.

בסוף ינואר הודיעה הרשות למהגרים כי משהוקמה מדינה ריבונית בדרום סודאן עליהם לצאת מישראל עד סוף מארס. יום לפני תום המועד, עתרו ארגוני הסיוע, מוקד סיוע לעובדים זרים, אס"ף, רופאים לזכויות אדם, האגודה לזכויות האזרח והמרכז לקידום פליטים אפריקאים, לבית המשפט המחוזי ירושלים, בטענה כי מדובר בהחלטה שאינה חוקית. לדבריהם, החלטת השר נשענת על הקמת מדינה בדרום סודאן ביולי האחרון, אך המצב במדינה זו אינו יציב ומסוכן. העותרים טענו כי ההחלטה התקבלה מבלי שאיש ערך בדיקה ספציפית של המדינה לגיבוש תמונת מצב עדכנית.

עם הגשת העתירה, התקבל צו מניעה ארעי לגירוש אזרחי המדינה. בסוף מאי הגיש משרד הפנים התייחסותו לטענות הארגונים, בה צוין כי נעשה מחקר מקיף שתוצאתו הינה חוות דעת עדכנית ומקיפה של משרד החוץ, לפיה אין מניעה לגרוש אזרחי המדינה למדינתם. עוד ציינו כי חוות הדעת, שהתבססה על ביקורי שגריר ישראל דן שחם, אומצה על ידי ראש המטה לביטחון לאומי.

בחוות הדעת ציין משרד החוץ כי ממשלת דרום סודאן מתייחסת ברצינות לבעיות ביטחון הפנים ונעשים מאמצים להבטיח את שלום וביטחון הציבור. עוד צוין כי בשנתיים האחרונות חזרו מאות אלפים מאזרחי המדינה לארצם וכי מפגישות שערך שגריר ישראל דאז, דן שחם, עולה שאזרחי המדינה חופשיים לבחור מקום מגורים ושמבקשי הגנה ששבו מישראל בשנתיים האחרונות לא דיווחו על בעיות ביטחון מיוחדות, ואף שבו למדינה במצב כלכלי משופר ביחס לאוכלוסיה המקומית. עוד צוין בחוות הדעת כי ממשלת דרום סודאן הביעה נכונות לשתף פעולה עם ישראל, ולסייע לה בהליך הרחקת והחזרת אזרחי המדינה בצורה נאותה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ