חייל משוחרר דורש להשתחרר מהישראליות ולחיות כפלסטיני

אנדריי פשניצ'ניקוב התגורר אחרי שחרורו 3 חודשים בבית לחם ודהיישה, נעצר שם לבקשת ישראל, נחשד בחברות בארגון טרור, שוחרר וחזר לגדה, ושוב נעצר. הוא מבטיח להמשיך במאבק על זכותו לחיות ברשות

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

אנדריי פשניצ'ניקוב, בן 24, יליד חבר העמים שעלה לישראל לפני 11 שנה, שירת בצה"ל ועשה שירות קבע של שנה וחצי, התגורר בשלושת החודשים האחרונים בשטחי הרשות הפלסטינית בבית לחם ובדהיישה, "כחלק מהמאבק הפוליטי לזכויות הפלסטינים", כדבריו. פשניצ'ניקוב אף ביקש לוותר על אזרחותו הישראלית ולקבל אזרחות פלסטינית, אך מבוקשו לא ניתן לו.

"רציתי להוכיח שניתן להתגורר במרחב הפלסטיני כל עוד אתה לא בא כאויב", אמר פשניצ'ניקוב ל"הארץ". "המניע העיקרי שלי היה לנטוש את חיי הפריווילגיות של הציונות ולעבור לצד של העם הכבוש, כאות הזדהות".

פשניצ'ניקוב עבר להתגורר בבית לחם לפני כשלושה חודשים. בשבועות האחרונים הוא גר במחנה בדהיישה. במשך התקופה הזו עבד כפועל בניין וכמלצר בשטחי הרשות הפלסטינית. בבית לחם, לדבריו, הוא התקבל יפה על ידי שכניו. "בדהיישה היו בעיות קליטה שנבעו מחשדנות של הערבים כלפי כל ישראלי, אבל לא היתה סכנת חיים", הוא אומר.

פשניצ'ניקוב עבר מהפך אידיאולוגי בשנים האחרונות, אף שאינו שש להגדיר זאת כך. "מהתקופה הראשונה בארץ התחלתי לנתח את המציאות, לקרוא היסטוריה. אני לא יכול להגיד שהיתה נקודת מהפך, אבל היה שינוי", סיפר.

בצה"ל הוא שירת כמתכנת אך עשה גם תפקידי שמירה בשטחים. היום הוא שולל לחלוטין את הציונות וממקם את עצמו קרוב לעמדותיה של החזית העממית לשחרור פלסטין.

השהות שלו בשטחים הפלסטיניים הסתיימה בבת אחת, כאשר נעצר לפני כשלושה שבועות בידי כוחות הביטחון הפלסטיניים, לבקשת ישראל. אנשי הביטחון של הרשות עשו חיפוש בביתו, חקרו אותו והעבירו אותו לרשות ישראל. בחיפוש מצאו אנשי הביטחון הפלסטיניים את תעודת השחרור שלו מצה"ל. לטענתו, הם הציגו את התעודה לשכניו, לכאורה כדי להוכיח שהוא מרגל ישראלי.

בישראל נחקר פשניצניקוב על ידי המשטרה והשב"כ. בהארכת מעצרו בבית המשפט השלום בירושלים הצהירה המדינה כי פשניצ'ניקוב הוא חבר בארגון טרור ושואף להשמיד את מדינת ישראל. בדיון שאל את החוקר סנגורו של פשניצ'ניקוב, עו"ד אנדה רוזנטל מהסנגוריה הציבורית: "מה אתה מייחס לו, פצצות? מלבד עצם העובדה שהוא גר בדהיישה, וזה מקומם אתכם, מה יש לך? על מה אתה מבסס פעילות בארגון טרור?". החוקר הודה שפשניצ'ניקוב שמר על זכות השתיקה בחקירותיו.

בתום הדיון החליטה השופטת אילתה זיסקינד לשחרר את פשניצ'ניקוב, בו ביום. "לא מצאתי כי בחומר הראיות יש תמיכה ממשית כי הוא חבר בארגון זה או בארגון אחר, או מקיים פעילות במסגרת ארגון טרור", כתבה השופטת. כבר למחרת חזר פשניצ'ניקוב לשטחי הרשות, אך נעצר שוב והועבר לרשות ישראל.

הפעם הוא נותר בבית המעצר בקרית ארבע במשך שמונה ימים, כי סירב לחתום על תנאי השחרור שלו שכללו התחייבות שלא להיכנס שוב לשטחי A בגדה. בימים אלו סורבה בקשתו לעבור לתא עם אסירים פלסטינים.

"הם שמו אותי בצינוק כי אמרו שהם דואגים לשלומי, ולדעתי זה מגוחך", הסביר פשניצ'ניקוב לשופט דב פולק. "אני נגד קיום הרשות הציונית ועם זאת אני לא טוען שאני לא ישראלי, הבעיה היא שאת הישראליות במעצר מכניסים בכוח. אני לא צריך את הישראליות בכוח, קחו אותה ותיקחו את תעודת הזהות ורק תשימו אותי בחדר עם אסירים פלסטינים", אמר.

פשניצ'ניקוב שוחרר לבסוף ב-30 במאי, לאחר שהסכים לחתום על ההתחייבות. עם שחרורו הוגש נגדו כתב אישום על כניסה לשטח צבאי סגור.

בינתיים נסע פשניצ'ניקוב לאירופה לכמה חודשים. עם שובו הוא מבטיח להמשיך במאבק על זכותו להתגורר בשטחים. "אמשיך את המאבק לוויתור על אזרחות ישראלית וקבלת אזרחות פלסטינית. הגשתי בקשה רשמית לבקש את אזרחות פלסטינית", הוא אומר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ