החייל המשוחרר שרוצה לחיות כפלסטיני: "תומך במאבק המזוין ומבין את הטרור"

אנדרי פשניצניקוב, שביקש לבטל את אזרחותו, אמר כי הוא זוכה לתגובות מעורבות מאז פורסם סיפורו. לדבריו, "מה שישראל מגדירה כטרור זה רק כלי"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

בעקבות הפרסום ביום שישי ב"הארץ" על סיפורו של אנדרי פשניצניקוב, החייל המשוחרר שעבר להתגורר בקרב פלסטינים בשטחים מתוך אידיאולוגיה, הוא אומר: "אני תומך במאבק המזוין הפלסטיני ומבין את הטרור. מישהו אמר לי שאני הולך על כל הקופה, אבל לא אכפת לי".

פשניצניקוב, בן 24, עלה עם הוריו מרוסיה כשהיה בן 11, שירת בצבא ואף עשה שירות קבע במשך שנה וחצי. לאחרונה הוא התגורר במשך כשלושה חודשים בבית לחם ובמחנה הפליטים דהיישה, עד שנעצר על ידי הרשות הפלסטינית והועבר לידי ישראל. אחרי שמונה ימי מעצר הוא שוחרר והוגש נגדו כתב אישום בגין הפרת צו אלוף, שאוסר כניסה לשטחי הרשות.

מאז שחרורו הכריז כי בכוונתו לוותר על האזרחות שלו וכי בימים הקרובים יגיש בקשה לביטול האזרחות הישראלית שלו. לדבריו, מאז הפרסום הוא זכה דווקא לתמיכה רבה, "או לאמירות של חוסר הבנה".

פשניצניקוב בבית ים, בשבוע שעבר

מבחינה פוליטית, הוא מגדיר את עצמו כמקורב לעמדות החזית העממית לשחרור פלסטין, בשיחה איתו הוא מסרב להתייחס למאבק המזוין או לטרור הפלסטיני כבעיה. "במונחים של ישראל אני תומך בטרור הפלסטיני", הוא אומר, "מה שישראל מגדירה כטרור זה רק כלי. במצב שבוא נמצאים הפלסטינים הם ישתמשו באותם הכלים של מאבק כמו כל עם אחר באותו מצב. לכן אני תומך בצעדי ההתנגדות של הפלסטינים, לא משנה באיזו צורה הם באים. לאף אחד אין זכות לבקר את המאבק הפלסטיני כי אנחנו מדברים על מאבק של עם נכבש".

בתשובה לשאלה אם הוא מבחין בין אלימות נגד חיילים, אלימות נגד מתנחלים ואלימות נגד אזרחים הגרים בתוך הקו הירוק, אמר פשניצניקוב כי "כל אזרח הוא מתישהו חייל. מבחינת הפלסטינים גם אין הבדל בין המתנחלים מ-67' למתנחלי 48'. אנחנו לא מדברים על מלחמה בין שתי ארצות עם צבא מאורגן וחוקי מלחמה. במצב של כיבוש אי אפשר לפעול במערכת המוסרית הזו. לכובש אין מערכת מוסר".

"הציונות היא פשע", הוא מוסיף, "זה לא פשע שנובע מרוע מוחלט אלא מאינטרסים אימפריאליים, גם מערביים וגם רוסים. אבל זו תנועת התנחלות כמו כל תנועות ההתנחלות האחרות, כמו כל הקולוניות האחרות של המערב והכל מבוסס על ניצול החלש על ידי החזק".

פשניצניקוב מצהיר גם שאינו מתחרט על שעלה ארצה. "הציונות צריכה הרבה מתנחלים שיחליפו את האוכלוסייה המקומית ובתמורה היא נותנת הרבה, אז אני הרווחתי מזה". הוא גם לא מתחרט על ששירת בצבא: "הייתי חלק מהמערכת, לא היה לי מספיק ידע וכוח לצאת מהמערכת, אז זו לא אשמתי ואין לי על מה להתחרט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

"ג'ניפר לופז: מחצית". חזקה, חרוצה, לא פראיירית

הסרט על חייה של ג'ניפר לופז עושה תיקון לשנים של יחס מבטל כלפיה

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

מלון מנדרין. עסקת מנדרין היא הרכישה הראשונה של הקרן אחרי השלמת גיוס של יותר מ-2 מיליארד שקל

קרן JTLV רכשה את מלון מנדרין בצפון תל אביב ב-190 מיליון שקל

אוטובוס אגד

נהגות משתינות בדליים ומיכאלי שותקת כי אנחנו לא הבייס שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ