משפחת מהגרים נעצרה בערד למרות שאינה מועמדת לגירוש

תושבות העיר המלוות את בני המשפחה טוענות כי ברשותם מסמכים המראים שהם מצפון סודאן. רשות האוכלוסין: "הם רק עוכבו לשימוע וחקירה"

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניר יגנה

פקחי יחידת "עוז" עצרו אחר הצהריים (שני) משפחת מהגרים מאפריקה מביתה שבערד, והעבירו אותה למתקן כליאה בעומר. תושבות העיר המלוות את זוג המהגרים ושני ילדיהם ניסו למנוע את הפינוי בטענה שהמהלך מיותר, שכן מדובר במשפחה מצפון סודאן ולכן אסור לגרשה כלל.

"כל הארבעה שנעצרו הם לא מדרום סודאן והם לא בני גירוש", אמרה ל"הארץ" מורן מקמל, המלווה את המשפחה בתקופה האחרונה, "הם מחבל ארץ בצפון סודאן ויש להם מסמכים המעידים על כך. לדבריה, "כשאת כל הדרום סודאנים פיטרו הם המשיכו לעבוד. הם יצאו היום בבוקר כדי לחדש את אשרת השהייה שלהם ועצרו אותם. לאחר מכן, הביאו אותם לפה לארוז את הדברים שלהם בתוך כמה דקות. הם ארזו את כל הציוד שלהם בתיקי יד. הדרך שבה זה נעשה פשוט מזעזעת".

לדברי טובה בן צבי מארק, תושבת ערד, "גם אם הם צודקים יש דרך לעשות את זה, ולא באופן חפוז או בצורה כזו מהירה. כששאלתי אותם מדוע אי אפשר לחכות כמה ימים כי יש הסעה נוספת שיוצאת לבן גוריון בשבוע הבא, הם אמרו לי שזה יותר מורכב".

פקחי יחידת עוז בערד, היוםצילום: איה אלברט ומורן מקמל

מרשות ההגירה והאוכלוסין נמסר בתגובה כי "מי שרוצה לצאת מרצון פונה לרשות, ומי שממתין שהאכיפה תגיע אליו הוא לא מפונה מרצון". בהתייחס למשפחה בערד נמסר: "הם לא ביקשו לצאת מרצון, (ו)אנחנו לא עוצרים צפון סודאנים בכל מקרה. המשפחה לא נעצרה אלא רק עוכבה לשימוע ולחקירה במתקן היחידה בעומר כדי לוודא את זהותם".

עוד אמרו ברשות ההגירה והאוכלוסין כי "במסגרת פעילות שהתקיימה היום עוכבו 11 שוהים בלתי חוקיים בעיר ערד, כשבאחד המקרים הפריעו פעילים לעבודת הצוות ולמקום הוזעק כוח משטרה. 97 אזרחי דרום סודאן שמתגוררים בעיר יעזבו בקרוב את ישראל, ביניהם 86 שחתמו על עזיבה מרצון והשאר שעצרו ומובלים למשמורת. לאור ההיענות הגדולה של התפנות מרצון הוקמה עמדה זמנית להגשת בקשות לעזיבה מרצון בערד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ