דו"ח משרד החוץ האמריקאי: ישראל נכשלה בהגנה על אוכלוסיות חלשות

מהדו"ח שהציגה אמש שרת החוץ קלינטון עולה כי ישראל "עומדת בקריטריונים מינימליים במאבק בסחר בבני אדם". הדו"ח: ישראל - יעד לסחר בבני אדם

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

מדו"ח חדש על סחר בבני אדם שהוצג אמש (שלישי) על ידי הילרי קלינטון, שרת החוץ האמריקאית, עולה כי ישראל השתפרה במאבק נגד הסחר בבני אדם, אך עדיין נכשלה להגן על אוכלוסיות פגיעות, כולל מבקשי המקלט. מתוך 186 מדינות שנכללו בדו"ח, ישראל נכנסה לקבוצת הדירוג הראשונה עם 32 מדינות אחרות - מדינות העומדות בקריטריונים מינימליים במאבק בסחר בבני האדם.

"ממשלת ישראל עומדת במלואה בסטנדרטים המינימליים לחיסול תופעת הסחר בבני אדם, אך היא נכשלה בלהגן על אוכלוסיות פגיעות, כולל עובדים זרים שמנוצלים, מהגרים ומבקשי מקלט שמגיעים דרך מצרים", נכתב בדו"ח. "כתוצאה מכך, חלק מהקרבנות שלא זוהו נענשים על עבירות כגון הסתננות לא חוקית - עבירות שבוצעו כחלק ממעשה הברחתם על ידי אלה שסחרו בהם".

ישראל הוזכרה גם בכמה פרקים המוקדשים למדינות אחרות בתור יעד לסחר בבני אדם. ישראל, נאמר בדו"ח, משמשת כמדינת יעד לעובדים זרים מתאילנד, סין, נפאל, סרי לנקה ורומניה, שמגיעים למדינה בצורה חוקית ומרצון - אך בהמשך סובלים מתנאי עבודת כפייה, כולל החרמת דרכונים, מניעת חופש תנועה, חוסר יכולת להחליף מעסיק, הלנת שכר, איומים, התעללות מינית ואיומים פיזיים. הדו"ח מציין גם שהעובדים הזרים נאלצים לשלם "סכומים אסטרונומיים" למתווכים כדי להגיע לעבוד בארץ - סכומים המוערכים בין 4,000 ל-20 אלף דולר.

קבוצת דרום-סודאנים לקראת הגירוש לארצם, השבועצילום: אלי הרשקוביץ

שרת החוץ הילרי קלינטון סיפרה שההערכה היא כי 27 מיליון בני אדם מסביב לעולם נחשבים כקרבנות לסחר בבני אדם. "השנה, 29 מדינות עלו בדירוג בנושא, שזה אומר שהממשלות שם עשו את הצעדים הנכונים", היא אמרה. "חוקים חזקים יותר, חקירות ורדיפת העבריינים, או פשוט קביעת תוכנית של צעדי תגובה במקרה של גילוי העבירה".

קלינטון ציינה גם שעבור ממשל אובמה, "לא מדובר בסוגיה פוליטית בלבד, אלא נושא מאוד אישי ועמוק. אולי ראיתם השבוע סיפור על שורשיה של הגברת אובמה, מתקופת העבדות. כשאנו לוקחים רגע לחשוב כמה רחוק התקדמנו - עלינו לזכור גם, שעוד דרך ארוכה לפנינו במאבק נגד העבדות המודרנית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ