טלילה נשר

הקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, האגודה לזכויות האזרח, מוקד סיוע לעובדים זרים וארגון א.ס.ף (ארגון סיוע לפליטים - ט"נ) עתרו אתמול לבג"ץ נגד משרדי הפנים והרווחה. ארגוני זכויות האדם העותרים מבקשים למנוע גירוש של ילדים שעברו התעללות לדרום סודאן יחד עם הוריהם הפוגעים.

בעתירה שהוגשה דורשים הארגונים כי ילדים שהוצאו מחזקת הוריהם על ידי רשויות הרווחה בשל התעללות או הזנחה לא יאוחדו עם בני המשפחה לצורך גירוש לדרום סודאן. משמעות הדבר, במצב הנתון, היא כי ילדים אלו הוחזרו ויוחזרו לידי הוריהם המזניחים או המתעללים ויגורשו מישראל יחד אתם, מבהירים הארגונים.

העתירה תוקפת את התנהלות יחידת האכיפה של מינהל האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים, שבמסגרת המבצע לגירוש תושבי דרום סודאן מוציאה ילדים מפנימיות לצורך השמה במשמורת יחד עם הוריהם לצורך הגירוש. העותרים דורשים להכריע בשאלה אם ניתן להחזיר את הילד עם משפחתו רק לאחר בדיקה יחד עם רשויות הרווחה, ותוך התחשבות בטובת הילד, כשיקול מכריע. הארגונים טוענים כי אין להשאיר בידי יחידת האכיפה של משרד הפנים את הסמכות ליטול ילד מפנימייה ללא פנייה לבית משפט או לשירותי הרווחה, בבקשה לשנות את החלטתם בעניינו.

באחדים מן המקרים מבין ה-20 שמוערך כי קיימים, נטען בעתירה, נמסרו הילדים לידי פקחי יחידת האכיפה של משרד הפנים, חרף קביעה מפורשת של הרשויות המוסמכות כי מדובר ב"קטינים נזקקים" שאין לאפשר את החזקתם אצל הוריהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ