רשב"י בעקבות נר-עציון בפתח תקווה

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר

המהפך שהתרחש לפני כשנה בבית הספר הקטן ברחוב נצח ישראל בפתח תקווה, חתם פרק חשוב ועצוב בהיסטוריה של המוסד החינוכי. בית הספר "נר-עציון" היה למוסד הראשון שנסגר מבין 17 מוסדות חינוך שכל או מרבית תלמידיהם נמנים עם בני העדה האתיופית.

עם גלי העלייה הגדולים מאתיופיה, שוכנו רבים מיוצאי העדה בצורה מרוכזת באזור בית הספר, שהחל לקלוט לשורותיו את ילדי העלייה. לפני כעשור, כמו בבתי ספר רבים נוספים, התהפך המאזן הדמוגרפי - המשפחות המקומיות הוציאו בהדרגה את ילדיהן מהמוסד ושילבו אותם בבתי ספר אחרים בעיר. במקביל, החלה עיריית פתח תקווה להפנות לבית הספר את בני העדה האתיופית, עד שלפני כשש שנים, הפך המוסד באופן מוחלט ל"גטו אתיופי", כשכל תלמידיו הם בני העדה.

חוסר הנכונות של בתי הספר האחרים בעיר, ובראשם בתי הספר הפרטיים, לקלוט ילדים מ"נר עציון", הפך את בית הספר לסמל של אפליה וקליטה לקויה. ימים ספורים לפני פתיחת שנת הלימודים המסתיימת בימים אלו, הודיע לראשונה שר החינוך, גדעון סער, כי תחל סגירה הדרגתית של כל מוסדות החינוך שתלמידיהם, כולם או רובם, הם בני העדה - נר-עציון עתיד היה להיות הראשון שבהם. אולם בני העדה בעיר סירבו לחכות ל"יישום הדרגתי": ערב פתיחת שנת הלימודים התכנסו הורי התלמידים ובהנחיית ראשי העדה החליטו כי ישביתו את הלימודים עד לסגירתו המוחלטת של המוסד.

יומיים של השבתה והפגנות הובילו לכינוס חירום במשרדו של השר, שהודיע על פיזור המוסד. שיבוץ התלמידים למוסדות חלופיים ערך למעלה מחודש ימים, ואף הגיע לבג"ץ, כשבתי הספר הדתיים ובראשם הפרטיים, הערימו קשיים על העירייה שביקשה לשבץ אותם במוסדות. כל העת עמדו בני העדה על סירובם לשלוח את התלמידים למוסדות לימוד מחוץ לעיר. בעקבות בית הספר נר-עציון יסגור משרד החינוך בעוד שבוע שלושה בתי ספר נוספים שסבלו במשך שנים מסגרגציה: "רשב"י" בבאר יעקב, "סיני" בנתניה ו"יבנה" בחיפה. עם פתיחת שנת הלימודים הבאה ישובצו תלמידיהם בבתי ספר חלופיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ