משפטה של "לך ולנסה" ממזנון הכנסת יוכרע היום

שירה כהן, ראש ועד עובדי המזנון, נאבקת בסיום העסקתה והעסקת חבריה בעקבות החלפת החברה הקבלנית. ח"כים מכל קצוות הקשת מנסים לסייע לה

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

ח"כים מכל קצוות הקשת הפוליטית, מחנא סוויד ועד מיכאל בן ארי, התגייסו לתמוך בראש ועד עובדי מזנון הכנסת לשעבר, שירה כהן. מטרת מפגן התמיכה הנדיר, שהתגבש בעקבות פרסום דבר פיטוריה של כהן ב"הארץ" לפני כשבוע, הוא לסייע לה במשפט אותו היא מנהלת, ושצפוי להגיע לכדי הכרעה הבוקר, מול חברת הקבלן "שולץ". העסקתה של כהן, שהביאה לביטול פיטורי העובדים שהיו נהוגים בכל פגרה, הופסקה לאחר שהוחלפה חברת הקבלן שמפעילה את המזנון. ראש הוועד לשעבר הגישה תביעה במטרה למנוע את הפסקת עבודתה. אלא שבמקרה של הפסד במשפט, יתכן וכהן תחוייב בהוצאות של 5,000 ש"ח - סכום נכבד עבור אדם שעבודתו הופסקה ללא פיצויים ושאינו זכאי לדמי אבטלה.

חברי הכנסת שי חרמש, איתן כבל ודב חנין פנו לחברי כנסת מכל הקשת הפוליטית על מנת שכהן תזכה לרשת ביטחון ותוכל להמשיך במשפט בלי דאגה, כשחברי הפרלמנט מתחייבים לממן את הוצאות המשפט במקרה של הפסד. ח"כ חרמש (קדימה), תושב כפר עזה, הכיר את שירה כהן, אותה לקח פעמים רבות בטרמפ למקום מגוריה בקריית מלאכי. לדבריו, הוא מקבל כל הזמן פניות מחברי כנסת להצטרף לרשת הביטחון. בנוסף לח"כים, גם עוזרים פרלמנטרים רבים פנו כדי לסייע לעובדת המוערכת. "ההיענות מבטאת באופן מובהק את ההערכה למקצועיות לבחורה מקרית מלאכי שעשתה דרכה במסירות לכנסת. חברי הכנסת הסכימו להעלות את מחיר מנות האוכל כדי שהעובדים במזנון יועסקו 12 חודשים. הקבלן, ברוב הציניות, אכל את העוגה, נהנה מהעלאת המחיר, ורק זרק את העובדים והביא עובדים שלו", אמר חרמש.

ייתכן שהפרשה הקשה תניב לבסוף תוצאות טובות. בעקבות המקרה יוצא הדופן של שירה כהן, חרמש יעלה בוועדת העבודה והרווחה הצעה להפסיק העסקת כל עבודת קבלן בכנסת, כדוגמא לציבור. במכתב שהפנה ליו"ר הבית ראובן ריבלין ולחיים כ"ץ, יו"ר הוועדה, כתב: "אל לנו לשכוח, כי כנסת ישראל אמורה להיות המגדלור לכל התנהלות ציבורית וערכית, לא כל שכן כאשר מדובר בפגיעה בזכויותיהם ובביטחונם התעסוקתי של בני אדם". הדוגמא, לדברי חרמש, היא יוזמת היו"רים דליה איציק וראובן ריבלין להעסיק בפרלמנט אנשים עם מוגבלויות. "בית הנבחרים צריך להיות סמן קיצוני נגד עבודה פוגענית וחברות כוח אדם", אמר. "אנחנו לא יכולים לשבת במקום שבו יש עבודה פוגענית. המקרה של שירה הוא אירוע מבחן לקראת התנקות בית המחוקקים מעבודה פוגענית. שירה בוודאי תוזמן לוועדה. הבחורה הקטנה והשברירית היא סמל המאבק, לך ולנסה שלנו". חרמש מספר שאת המכתב הוא שלח רק ביום חמישי, כך שהוא מחכה לעוד חותמים: "אין חבר כנסת שאמר שהוא לא מוכן לשלם מכיסו".

חרמש, הקורא לעצמו "הנהג של שירה", מספר על השיחות בזמן הנסיעות המשותפות עם כהן, בעלת ההשקפות הנציות שהשתתפה באופן פעיל במאבק נגד ההתנתקות ותמכה במשכורתה הדלה בחיילים בודדים. כהן מתגאה על מכתב ההמלצה החם ששלח לה חרמש, ממנו התרשם שהשופט התרשם שאמר שעם מכתב כזה היא לא צריכה להיות מחלקת תה, אלא לקבל משרה בכירה במשרד החוץ.

שירה כהןצילום: שירן גרנות

כשנדרש אורן שולץ, מנכ"ל חברת הקבלן שמפעילה את המזנון, להגיב על המקרה לפני שבוע אמר: "היא אומרת שפוטרה מ'שולץ' וזה בולשיט. אנחנו לא מכירים אותה. עבדה או לא עבדה בכנסת, זה לא מעניין אותנו. אמרנו לה: 'חמודה, אין כרגע עבודה, אם יהיה, נציע'. היא תובעת אותנו? נתבע אותה בחזרה. כל חברי הכנסת צחקו לה בפנים ושאלו 'מה את רוצה'?".

במקביל מתגלגלת בכנסת יוזמת חרם צרכנים על המזנון עד שיוחזרו שירה כהן ועובדים ותיקים אחרים, ובהם אלינור פורטל, שסיפרה ל"הארץ" כי פוטרה שבוע לאחר ניתוח הסרת גידול. חרמש לא הכיר את היוזמה, שנמצאת בצעדיה הראשונים, אבל הודיע שיתמוך בה: "בעל המזנון יחטוף מכל הכיוונים. שירה כהן הוליכה מאבק, לכן לא לקחו אותה. עורכי הדין של החברה אמרו במשפט שאין לה תודעת שירות. אם זה ככה, איך 30 ח"כים מוכנים לשלם את הוצאות המשפט שלה? אנחנו נכנסים למאבק חברתי אמיתי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ